Nový ředitel jihlavského Horáckého divadla Ondrej Remiáš se své funkce ujme...

Nový ředitel jihlavského Horáckého divadla Ondrej Remiáš se své funkce ujme první srpnový den. | foto: Kraj Vysočina

Jihlavské Horácké divadlo povede Slovák Remiáš. Má ho víc otevřít světu

  • 2
Novým ředitele Horáckého divadla v Jihlavě se stane Ondrej Remiáš. Rodák ze slovenských Nových Zámků vystřídá 1. srpna dosavadního ředitele Josefa Filu, který odchází do důchodu. Jeho úkolem bude jedinou profesionální scénu na Vysočině více zacílit na mladší diváky a zviditelnit ji na celostátní úrovni.

O místo ředitele krajského divadla mělo zájem celkem 14 uchazečů. Do finále postoupili tři z nich. Vedle Remiáše i herec Miloslav Mejzlík a člen souboru Horáckého divadla Zdeněk Stejskal. Krajská rada nakonec respektovala doporučení hodnoticí komise a do funkce jmenovala šestatřicetiletého Remiáše.

Horácké divadlo a jeho ředitelé

Ondrej Remiáš vystudoval Univerzitu Konštantína Filozofa v Nitře, od roku 2009 měl na starost marketing divadla Pôtoň, je autorem projektu Moudré víno. V letech 2004 až 2013 byl tajemníkem Rady pro neprofesionální divadlo na Slovensku, spoluorganizoval řadu divadelních slovenských přehlídek.

Dosavadní ředitel Josef Fila do Horáckého divadla Jihlava nastoupil v roce 2000. Od roku 1940 divadlo vedlo už 11 ředitelů, nejdéle Ladislav Panovec (1957 až 1987). Od roku 2003 je zřizovatelem Horáckého divadla Jihlava Kraj Vysočina. Rozpočet divadla na rok 2015 je necelých 40 milionů korun, Kraj Vysočina přispívá na provoz částkou 27,5 milionů korun.

„Ondrej Remiáš na hodnoticí komisi udělal velice dobrý dojem nejen svou profesní minulostí, ale i svým velice aktivním a kvalitním přístupem k financování kulturních institucí na svých předešlých postech,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Nový ředitel bude mít několik týdnů na seznámení se s chodem divadla. Jeho úkoly však hejtman specifikoval jasně. „Rozšířit marketingové aktivity cílené mimo jiné na mladé diváky, zvyšovat umělecké výsledky a vzdělávací i společenský přínos divadla pro region. Přivítali bychom také rozšíření mezinárodní spolupráce a zviditelnění divadla na celostátní úrovni,“ pravil.

Přesně s takovou vizí Remiáš do konkurzu šel. „Horácké divadlo má na víc, chtěl bych ho posunout dál. Musí se vydat do světa, nemůže zůstat jen v intencích Jihlavy a kraje, musí začít víc působit na celostátní a mezinárodně scéně,“ potvrdil Remiáš i po svém jmenování.

V předložené koncepci rozvoje vsadil na zvýšení kvality programové nabídky, snižování nákladů na provoz a efektivní nakládání s majetkem. Využít chce svých zkušeností s vícezdrojovým financováním, v maximální míře využít obou divadelních scén s tím, že chce zapracovat na dalších formách motivace kolegů.

Úkolem bude i sjednotit rozhádaný kolektiv. Remiáš má výhodu

Ze všeho nejdřív se nový ředitel chce detailně seznámit s chodem divadla a jeho zaměstnanci. Žádné razantní změny však v hlavě nemá. „Seznámím se s prostředím a až pak zhodnotím, co je dobré a co změnit,“ konstatoval.

Jeho úkolem bude rovněž divadelní soubor sjednotit. „Bude to tam i otázka rozbouřených mezilidských vztahů,“ ví o problémech i hejtman Běhounek. A ví o nich i Remiáš. „V tom mám výhodu, přicházím z cizího prostředí, nejsem zatížený těmito problémy a mohu to brát pragmaticky. Divadlo musí být jeden tým, tam si nejde hrát na skupinky,“ dodal.

Konkurz na nového šéfa Horáckého divadla označil za velice těžký. „S něčím takovým jsem se dosud nikdy nesetkal. Náročné to bylo od psychotestů až po závěrečný pohovor,“ pravil. „Vše bylo ale velmi férové,“ doplnil.

Ve finále měl velmi těžké soupeře. Miloslav Mejzlík je známým divadelním a filmovým hercem. Třebíčský rodák v minulosti v Horáckém divadle několikrát hostoval. Zdeněk Stejskal dobře znal prostředí divadla, osm let je členem hereckého souboru. Všechny finalisty označila hodnoticí komise za vysoce kvalitní.