Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žďár nemocnici nemá. A ještě chce zkrátit pohotovost na poliklinice

  16:02aktualizováno  16:02
Žďárská poliklinika zatím lékařskou pohotovost neomezí. Radní se na posledním jednání neshodli na žádné variantě. Rozhodnutí o omezení lékařské pohotovostní služby by mělo padnout na konci dubna. Poliklinika je pro Žďár nad Sázavou důležitá.

Poliklinika ve Žďáře nad Sázavou. | foto: Poliklinika Žďár nad Sázavou

Okresní město s 22 tisíci obyvateli je ve specifické situaci, jelikož nemá nemocnici. Ta funguje i s urgentním příjmem a dětskou pohotovostí v sousedním Novém Městě na Moravě.

Pohotovost ve Žďáře

Pohotovost (LPS) aktuálně funguje v pracovní dny od 17 do 21 hodin, o víkendech a svátcích od 8 do 21 hodin.

Pacienty s podezřením například na zlomeniny posílá lékař do novoměstské nemocnice, protože na poliklinice není v době pohotovosti v provozu rentgen. Jde maximálně o 10 procent příchozích.

„Zajímali jsme se o návštěvnost v jednotlivých dnech a měsících a vyhodnocovali jsme celkovou efektivitu pohotovosti na poliklinice,“ řekl místostarosta Josef Klement (KDU-ČSL).

Radní debatovali o několika variantách úpravy ordinační doby. Jako neprůchozí se ukázalo pouze úplné zrušení pohotovosti. Mnohem pravděpodobnější je omezení služby na pátek a víkendové dny, případně víkendy a svátky.

Město na provoz přispívá podle starosty Zdeňka Navrátila (Žďár - živé město) částkou 1,67 milionu korun ročně. „Provoz stojí ročně kolem dvou milionů korun. Zhruba 400 tisíc získá poliklinika na poplatcích a od pojišťoven,“ bilancuje Michal Hubert Zrůst, ředitel polikliniky a zastupitel za ČSSD.

Omezení pohotovosti se Zrůst brání. „Jako manažer zdravotnického zařízení ve městě, kde není nemocnice, s omezením lékařské péče nesouhlasím. Tento názor zastávám dlouhodobě a i data ukazují na potřebnost tohoto oddělení v našem městském zdravotnickém zařízení,“ říká ředitel.

Odpoledne chodí tři pacienti. Město by ušetřilo půl milionu

Vedení města naopak zvažované omezení hájí právě statistikami. „Od září 2014 do září 2015 byli v pracovních dnech průměrně ošetřeni tři pacienti. O víkendech a svátcích je to průměrně 15 pacientů. Pokud bychom zrušili pohotovost v pracovních dnech, byla by eventuální roční úspora 400 až 500 tisíc korun, které bychom mohli věnovat na zdravotní služby polikliniky v jiných směrech,“ řekl Klement.

Podle statistik polikliniky v roce 2014 prošlo pohotovostí přes 2 300 a v loňském roce více než 2 500 pacientů. „Chci zdůraznit, že pro mě je každý pacient důležitý, každý si zaslouží lékařskou péči. Dle mého názoru nelze stavět na misky vah ,ušetřené‘ finanční prostředky a zdraví lidí. Nikdy nikdo neví, kdy bude takovouto péči potřebovat,“ argumentuje ředitel Zrůst.

V nejrůznějších diskusích se objevily narážky na kvalitu poskytované péče. „Oficiálně nemám žádnou stížnost. Aby se některé záležitosti a činnosti změnily a zlepšily, od ledna je tu nový garant oboru - doktor Vencálek. Na LPS slouží kvalitní atestovaní lékaři a zkušené zdravotní sestry,“ podotkl Zrůst.

V zastupitelstvu se dá o pohotovosti očekávat bouřlivá diskuse.

„S omezením zásadně nesouhlasím. Když má město peníze na x koordinátorů, musí najít peníze i na tuto službu,“ reagovala opoziční zastupitelka a předsedkyně finančního výboru Dagmar Zvěřinová (ČSSD) s narážkou na nově vytvořená místa na radnici. „Možná je to nesystémové řešení v kraji, ale je to dané tím, že Žďár nemá nemocnici,“ dodává.

Bývalá starostka si představuje, že o tak důležité věci by měli mít lidé možnost vyjádřit svůj názor v anketě. „V tomto případě o anketě neuvažujeme,“ reaguje ale místostarosta Klement.

Ve stávajícím režimu bude pohotovost na poliklinice pokračovat minimálně do poloviny letošního roku.

Autor:


Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Další z rubriky

Spojilo je divadlo. Kabaret Smějte se s námi hrál v terezínském ghettu

Fotografie je z obálky americké knihy o divadle v Terezíně. Tanečnice...

Před domem v Mahlerově ulici v Jihlavě stál hlouček postav. Všechny hleděly k zemi na chodník před schody u vchodu. Na...

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Opilý cizinec se v Jihlavě pokusil znásilnit ženu, hlídka jej dopadla

Ilustrační snímek

Nedaleko jednoho z jihlavských sídlišť přepadl opilý cizinec ženu a podle místních se ji pokusil znásilnit. Přivolaná...

Najdete na iDNES.cz