Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prchal hrál s Baarovou i Gollovou. Okříšky nyní našly jeho rodný dům

  17:43aktualizováno  17:43
Rozsáhlé pátrání skončilo, malá záhada je vyřešena. V třebíčském okresním archivu vyhověli přání MF DNES a našli rodný dům, kde se narodil filmový herec z první republiky Bolek Prchal. Stojí v Okříškách. Místní věděli, že se u nich známý herec narodil. Dlouho ale netušili, kde přesně to bylo.

Rodný dům herce Bolka Prchala. Stojí v Okříškách na Třebíčsku u železniční trati na Jihlavu. Dlouho se nevědělo, že právě tady se známý prvorepublikový herec narodil. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Bolek Prchal se narodil před 115 lety. Ve třicátých a čtyřicátých letech natočil přes osmdesát filmů. Mimo jiné vedle Oldřicha Nového, Vlasty Buriana či Nataši Gollové. Ve své době byl velice známý.

Jenže ani starosta Okříšek do tohoto týdne nevěděl, kde přesně stojí rodný dům muže, který hrál třeba ve filmech Eva tropí hlouposti či Přednosta stanice.

Některé Prchalovy filmy

Cesta do hlubin študákovy duše
Eva tropí hlouposti
Dívka v modrém
Pelikán má alibi
Přednosta stanice
Roztomilý člověk
Provdám svou ženu
Těžký život dobrodruha
Jan Cimbura
Nebe a dudy
Karel a já
Městečko na dlani
Valentin Dobrotivý
Třináctý revír
Pancho se žení
Ves v pohraničí
Hostinec U kamenného stolu
Vzbouření na vsi

Ve třicátých letech začal filmovat. Jen v roce 1939 se stihl objevit ve čtrnácti snímcích včetně oddechovky Eva tropí hlouposti.

MF DNES se proto obrátila s prosbou o pomoc na Jitku Padrnosovou, zástupkyni ředitele Státního okresního archivu v Třebíči. Ta rodný dům Bolka Prchala našla.

Stojí na adrese Boženy Němcové 101 blízko nádraží u kolejí spojujících Jihlavu s Třebíčí.

"Jeho otcem byl Metoděj Prchal a matkou Gabriela Prchalová, rozená Sehořová. Narodil se tam v bytě číslo jedna," informovala Jitka Padrnosová.

Dům se čtyřmi byty patřil drahám až do letošního roku, kdy budovu prodaly nájemníkům.

"Byl postavený kolem roku 1890. Byl to nádražácký barák, takzvaná topírna. Hned vedle je tady železniční depo," řekl Tomáš Čamek, který v domě nyní žije.

O tom, že zřejmě bydlí v bytě, kde se známý herec v roce 1898 narodil, dosud neměl tušení.

Otec nebyl potulný herec, ale traťmistr z Boskovic

V Okříškách se dosud domnívali, že Prchal pocházel z hereckého rodu a v obci se narodil během divadelní štace. Skutečnost je jiná.

Hercův otec Metoděj byl železniční zaměstnanec původem z Boskovic. Do Okříšek přišel pracovat jako traťmistr v roce 1895. Na Třebíčsku potkal budoucí manželku, rodačku z Budišova. Vzali se v roce 1896. O dva roky později se jim narodil syn Bolek, který se pak prosadil v Praze jako filmový a divadelní herec. Dům u kolejí, kde rodina žila, byl tehdy téměř nový.

Starosta Okříšek Zdeněk Ryšavý teď nové informace o rodném domě přednese svým kolegům na radnici.

"Pobavíme se o tom na radě," řekl starosta. Pokud by si Okříšky chtěly Prchala nějak připomenout, letos na podzim by byla příležitost. V říjnu bude půlkulaté výročí od jeho narození.

"O panu Prchalovi se v Okříškách zatím moc neví," potvrdila Emilie Dokulilová, která vede v městysi divadelní soubor.

V hercově filmografii jsou například dodnes reprízované snímky Cesta do hlubin študákovy duše nebo Hostinec U kamenného stolu. Prchal dostával sice menší role, o to častěji ho však režiséři oslovovali.

Pracoval s Natašou Gollovou, ztřeštěnou Evou

Třeba v komedii Eva tropí hlouposti byl sluhou Janem, který často poslouchal za dveřmi a koukal do klíčové dírky v domě továrníka Záhorského.

Nataša Gollová coby ztřeštěná Eva si sluhu Jana spletla s továrníkem a žádala ho o místo inteligentní sekretářky. "Vy jste dnes měla k snídani rohlíky, že?" zeptal se Prchal coby sluha a vzal Gollové z hrudi velký drobek. Později důkladně zkoumal její vymknutý kotník.

Bolek Prchal si zahrál sluhu ve filmu Eva tropí hlouposti.

Bolek Prchal si zahrál sluhu ve filmu Eva tropí hlouposti.

Herec zemřel náhle v Praze na konci čtyřicátých let minulého století. Bylo mu pouhých jednapadesát let. Stihl toho však hodně, natočil víc filmů, než kolik žil roků.

Vedení městyse uveřejnilo před třemi lety výzvu k místním, jestli někdo má informace o Prchalově vztahu k Okříškám.

"Nikdo se neozval. Měli jsme také setkání zastupitelů, zaměstnanců městyse a dalších lidí, co se pohybují kolem radnice, ale z pětačtyřiceti lidí nikdo ani netušil, že se takový herec v Okříškách narodil," popsal již dříve starosta Zdeněk Ryšavý.

Bolek Prchal strávil na Třebíčsku velkou část dětství. Obecnou školu a gymnázium absolvoval v Třebíči.

Hrál ve 30. letech v pražském Osvobozeném divadle. Působil i na dalších scénách. Ve třicátých letech začal filmovat. Jen v roce 1939 se stihl objevit ve čtrnácti snímcích.

Karel Roden trhá kulisy a poulí očima

Právě v tomto roce, kdy republika zažívala těžké časy, vznikl i oddechový film Eva tropí hlouposti. Prchal coby sluha tam několikrát řekl svoje Ha! - když mu něco došlo. "Co znamená to vaše Ha!?" optala se ho paní továrníková.

Prchal není jediným filmovým a divadelním umělcem, jenž se narodil v Okříškách. Dalším rodákem byl herec Karel Roden starší, otec současného uznávaného herce Karla Rodena.

Otec Roden se narodil v Okříškách na zájezdě kočovné herecké společnosti. Psal se rok 1914. Rodiče si nepřáli, aby z něj byl herec, tak ho dali na zemědělskou školu.

On však nakonec stejně utekl k divadlu a naposledy hrál v Českých Budějovicích. Natočil podstatně méně filmů než jeho syn Karel, jenž se prosazuje i v zahraničí. V 60. letech se například objevil v Romanci pro křídlovku. Tento film natáčel v době, když byly jeho synovi - budoucímu slavnému herci - čtyři roky.

Herecký rod Rodenů sahá až do osmnáctého století. "Našeho praprapradědečka kritizoval sám Karel Havlíček Borovský. Že trhá kulisy a poulí očima. To nám zůstalo," popsal kdysi Karel Roden (syn) Lidovým novinám.

Autor:Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Další z rubriky

K cyklostezce do Dukovan přibyly další kilometry, do dvou let bude celá

Několik desítek kilometrů nových cyklostezek chtějí vybudovat jihomoravští...

Budování cyklostezky z Třebíče do Dukovan má za sebou další tříkilometrovou etapu. Nová část byla ve čtvrtek otevřena...

Jako symbol své obce ctí lidé ve vsi na Třebíčsku mohutný suchý strom

Už řadu let suchý dub prý býval chráněn státem. Lidé v Myslibořicích jej ctí i...

Obrovitý suchý dub na poli u Myslibořic na Třebíčsku nelze přehlédnout. Typický obrys mohutného stromu s dramaticky...

Sanatorium na Žďársku se nedaří prodat ani napošesté, zájemce nezaplatil

Sanatorium na Buchtově kopci na Žďársku.

Z prodeje někdejšího sanatoria na Buchtově kopci nedaleko Sněžného na Žďársku možná znovu sejde. Kraj Vysočina jako...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz