Odstraňování škod a sanace půdy doposud stálo zhruba 54 milionů korun. Účet ještě není konečný, podle představitelů Čepra může překonat i šedesátimilionovou hranici.

Odstraňování škod a sanace půdy doposud stálo zhruba 54 milionů korun. Účet ještě není konečný, podle představitelů Čepra může překonat i šedesátimilionovou hranici. | foto: Erika Nováková, 5plus2.cz

Za odčerpání nafty a obří ekologickou havárii padlo nakonec vězení

  • 5
Pardubická pobočka královéhradeckého krajského soudu zpřísnila tresty třem mužům, kteří koncem roku 2013 navrtali u Knyku na Havlíčkobrodsku potrubí společnosti Čepro a způsobili tak obří ekologickou havárii. Místo podmínky jim udělil trest dvou let vězení. „Do hry“ vrátil i čtvrtého člena party.

Čtveřice zlodějů v prosinci roku 2013 u Knyku navrtala takzvaný produktovod. Po několik dnů z něho odčerpávali pohonné hmoty. Otvor však dostatečně neutěsnili a zhruba měsíc nafta unikala do přírody. Zloději tak způsobili ekologickou havárii, jejíž odstraňování dosud přišlo zhruba na 54 milionů korun.

V květnu okresní soud v Havlíčkově Brodě tři ze čtveřice zlodějů odsoudil k podmíněným trestům. Čtvrtého obžaloby zprostil.

Takové tresty ale odvolací soud považoval za nedostatečné. Tři z pachatelů tak podle nového rozhodnutí musejí nastoupit na dva roky do vězení. Původně osvobozeným členem party se bude muset znovu zabývat okresní soud.

„Důvodem přísnějšího rozsudku je v první řadě velmi vysoká škoda, kterou muži musí splatit, ale nejspíš nikdy toho nebudou schopni,“ uvedla mluvčí královéhradeckého krajského soudu Kateřina Podeszwová.

Obžalovaným přitížilo i to, že ještě stále není jasné, zda poškození přírody bude nevratné, nebo se podaří půdu, les i vodu zcela vyčistit.

„Celá skupina jednala pouze za účelem ziskuchtivosti. Na odčerpávání pohonných hmot se všichni dopředu velice dobře připravili a nikdy se nepokusili zmírnit následky ekologické havárie,“ doplnila další z důvodů pro zpřísnění trestů mluvčí královéhradeckého soudu.

Zloději odčerpali jen zlomek toho, co uniklo do přírody

Případ se částečně vrátí i do Havlíčkova Brodu. Zdejší okresní soud se bude znovu zabývat vinou čtvrtého člena party. Toho původně brodský soud osvobodil. „Osvobozující rozsudek krajský soud zrušil,“ konstatovala Podeszwová.

Muži způsobili na potrubí a odcizením pohonných hmot škodu více než 80 tisíc korun. Do přírody však uniklo asi 90 tisíc litrů pohonných hmot, zejména nafty. Únik způsobil dlouhodobé poškození půdy, lesa, živočichů, spodních i povrchových vod.

Za sanační práce a odvoz kontaminované zeminy zaplatila společnost Čepro 54 milionů korun. Jiří Novák z Čepra nicméně už dříve uvedl, že škody zřejmě přesáhnou 60 milionů korun.

Nafta znečistila asi hektar pozemků, Cihlářský potok a na něm Štičí rybník. Kontaminovaná zemina pak byla odtěžena, bylo jí odvezeno 12 tisíc tun. Firma Dekonta, která sanaci prováděla, následně území zavezla čistou půdou. Štičí rybník byl loni vypuštěn. Letos v únoru si ho převzalo město Havlíčkův Brod s tím, že rybník mohou znovu začít využívat rybáři.