Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za odčerpání nafty a obří ekologickou havárii padlo nakonec vězení

  15:58aktualizováno  15:58
Pardubická pobočka královéhradeckého krajského soudu zpřísnila tresty třem mužům, kteří koncem roku 2013 navrtali u Knyku na Havlíčkobrodsku potrubí společnosti Čepro a způsobili tak obří ekologickou havárii. Místo podmínky jim udělil trest dvou let vězení. „Do hry“ vrátil i čtvrtého člena party.

Odstraňování škod a sanace půdy doposud stálo zhruba 54 milionů korun. Účet ještě není konečný, podle představitelů Čepra může překonat i šedesátimilionovou hranici. | foto: Erika Nováková, 5plus2.cz

Čtveřice zlodějů v prosinci roku 2013 u Knyku navrtala takzvaný produktovod. Po několik dnů z něho odčerpávali pohonné hmoty. Otvor však dostatečně neutěsnili a zhruba měsíc nafta unikala do přírody. Zloději tak způsobili ekologickou havárii, jejíž odstraňování dosud přišlo zhruba na 54 milionů korun.

V květnu okresní soud v Havlíčkově Brodě tři ze čtveřice zlodějů odsoudil k podmíněným trestům. Čtvrtého obžaloby zprostil.

Takové tresty ale odvolací soud považoval za nedostatečné. Tři z pachatelů tak podle nového rozhodnutí musejí nastoupit na dva roky do vězení. Původně osvobozeným členem party se bude muset znovu zabývat okresní soud.

„Důvodem přísnějšího rozsudku je v první řadě velmi vysoká škoda, kterou muži musí splatit, ale nejspíš nikdy toho nebudou schopni,“ uvedla mluvčí královéhradeckého krajského soudu Kateřina Podeszwová.

Obžalovaným přitížilo i to, že ještě stále není jasné, zda poškození přírody bude nevratné, nebo se podaří půdu, les i vodu zcela vyčistit.

„Celá skupina jednala pouze za účelem ziskuchtivosti. Na odčerpávání pohonných hmot se všichni dopředu velice dobře připravili a nikdy se nepokusili zmírnit následky ekologické havárie,“ doplnila další z důvodů pro zpřísnění trestů mluvčí královéhradeckého soudu.

Zloději odčerpali jen zlomek toho, co uniklo do přírody

Případ se částečně vrátí i do Havlíčkova Brodu. Zdejší okresní soud se bude znovu zabývat vinou čtvrtého člena party. Toho původně brodský soud osvobodil. „Osvobozující rozsudek krajský soud zrušil,“ konstatovala Podeszwová.

Muži způsobili na potrubí a odcizením pohonných hmot škodu více než 80 tisíc korun. Do přírody však uniklo asi 90 tisíc litrů pohonných hmot, zejména nafty. Únik způsobil dlouhodobé poškození půdy, lesa, živočichů, spodních i povrchových vod.

Za sanační práce a odvoz kontaminované zeminy zaplatila společnost Čepro 54 milionů korun. Jiří Novák z Čepra nicméně už dříve uvedl, že škody zřejmě přesáhnou 60 milionů korun.

Nafta znečistila asi hektar pozemků, Cihlářský potok a na něm Štičí rybník. Kontaminovaná zemina pak byla odtěžena, bylo jí odvezeno 12 tisíc tun. Firma Dekonta, která sanaci prováděla, následně území zavezla čistou půdou. Štičí rybník byl loni vypuštěn. Letos v únoru si ho převzalo město Havlíčkův Brod s tím, že rybník mohou znovu začít využívat rybáři.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Průtoky v řekách klesly na desetinu normálu. Všichni vyhlíží déšť

Sucho se podepsalo i na hladině řeky Jihlavy v Třebíči. Z vody místy vystupují...

Dříve zde voda tekla proudem. Dnes však z plechového koryta, které přivádí na povrch pramen Moravské Dyje, voda spíš...

Bránit se proti starým pokutám nemá smysl, lhůta na přezkoumání vypršela

Jedna z křižovatek, kde provoz hlídá kamerový systém, je v Jihlavě u...

Jihlavou v těchto dnech hýbe kauza řidiče, který nesouhlasil s pokutou za jízdu na červenou a následný soudní spor...

Spojilo je divadlo. Kabaret Smějte se s námi hrál v terezínském ghettu

Fotografie je z obálky americké knihy o divadle v Terezíně. Tanečnice...

Před domem v Mahlerově ulici v Jihlavě stál hlouček postav. Všechny hleděly k zemi na chodník před schody u vchodu. Na...

Najdete na iDNES.cz