Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Náměstek jihlavského primátora uspěl s odvoláním a zůstává ve funkci

  11:12aktualizováno  11:12
Náměstek primátora Jihlavy Petr Pospíchal uspěl u krajského soudu v Brně s odvoláním. Pospíchal čelí obvinění, že zfalšoval podpis kolegy pod dopisem, kterým nepravdivě nařkl vedení psychiatrické léčebny ze špatného hospodaření. Případ vrátil krajský soud znovu k okresnímu soudu do Jihlavy.

Náměstek jihlavského primátora Petr Pospíchal (vpravo) se svým obhájcem Milanem Staňkem u krajského soudu v Brně. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Pospíchal byl v kauze obžalován z křivého obvinění a podvodu. U jihlavského okresního soudu vloni na konci října dostal desetiměsíční podmínku s osmnáctiměsíčním odkladem za zfalšování podpisu kolegy pod dopisem, který podle obžaloby rozeslal kontrolním orgánům a institucím. Proti tomu se ale Pospíchal odvolal.

A soudkyně odvolacího krajského soudu v Brně Halina Černá ve čtvrtek rozhodla o vrácení případu zpět k jihlavskému okresnímu soudu. Uznala tak námitky obhájce obžalovaného Milana Staňka.

"Napadený rozsudek je nutno považovat za předčasný především proto, že nebyly provedeny všechny dostupné důkazy, které by vedly k objasnění věci," zdůvodnil verdikt přísedící soudu Jaroslav Pálka.

Chybí přímé důkazy

"Je třeba zdůraznit, že v této věci nejsou dány a zjištěny přímé důkazy svědčící o vině obžalovaného," dodal Pálka.

"Rozhodnutí krajského soudu jsem očekával, protože dokazování soudu prvého stupně bylo jednostranné, hodnocení důkazů v rozsudku nebylo ani řádně zdůvodněno a takový rozsudek nemůže obstát," dodal po skončení líčení Pospíchalův obhájce Staněk.

Motivem Pospíchalova jednání měla být pomsta zaměstnavateli, který zrušil jeho pracovní místo, jenž Pospíchal opustil po nástupu do funkce náměstka primátora.

Krajský soud tento možný motiv Pospíchala k činu neuznal jako obhajitelný. "V době, kdy měl dopis odeslat, o zrušení svého místa nevěděl. Není vyvráceno, že se o tom obžalovaný dozvěděl až v rámci této trestní věci," dodal Pálka. 

Petr Pospíchal

Je členem Městského výkonného výboru ČSSD Jihlava. V letech 2000-2004 byl náměstkem hejtmana Kraje Vysočina a do roku 2008 zastupitelem kraje. Od roku 2002 je v jihlavském zastupitelstvu, nyní je náměstkem primátora Jihlavy. V roce 2003 byl členem dozorčí rady Českých drah, s přestávkou vykonává od roku 2003 stejnou funkci i ve společnosti Služby města Jihlavy.

"Do dnešního dne je navíc pan Pospíchal stále zaměstnancem psychiatrické léčebny, nebyl s ním rozvázán pracovní poměr," řekl obhájce Pospíchala Milan Staněk.

Obsah dopisu byl pravdivý

Pod dopisem, který údajně rozeslal Pospíchal, byl ručně podepsán kontrolor psychiatrické léčebny Tomáš Šindelka (více o něm čtěte zde). Ten se však od dopisu distancoval.

Obhájce Pospíchala před vynesením rozsudku v soudní síni připomněl i fakt, že obsah na počítači psaného dopisu, ve kterém pisatel jménem jednoho ze zaměstnanců léčebny obvinil jihlavskou léčebnu ze špatného hospodaření a absenci zákonných výběrových řízení, byl pravdivý.

"Tyto důkazy byly předloženy soudu prvého stupně, ale soud se jimi vůbec nezabýval. Navíc nebylo prokázáno, že to psal můj klient, myslím, že soud postupoval jednostranně a do značné míry ovlivněn mediálním tlakem, který v rámci Jihlavy byl na mého klienta vyvíjen," řekl obhájce.  

Odvolací soud také naznal, že bude třeba provést další dokazování. Týká se to například znaleckého posudku obálky, nadepsané ručně. Nyní se budou prověřovat vzorky písma staršího data.

"Na obálkách dopisu nebyly zjištěny žádné stopy obžalovaného. Nabízí se tak verze, že obálky v ruce vůbec neměl, nebo měl rukavice. Obě varianty jsou možné, nejsou žádným důkazem vyloučeny, a soud tak nemůže přijmout jednu z verzí," dodal Pálka.

"Anonymů na psychiatrickou léčebnu v té době přišlo několik. Z nich byl vypíchnut tento jediný," dodal Staněk.

Okresní soud v Jihlavě se nyní bude muset vypořádat se všemi důkazy, které byly předloženy, tedy včetně těch předložených obhajobou. "Jsem přesvědčen, že pak rozhodne o nevině mého klienta," dodal Staněk. Podle jeho odhadu by soud mohl v případu pokračovat do tří měsíců.

"Soud rozsudek zrušil, čili nejsem odsouzen," uvedl s ulehčením v hlase po skončení soudu pro MF DNES náměstek primátora Jihlavy Petr Pospíchal.

Pokračování ve funkci? Poradím se

Pospíchal už dříve uvedl, že pokud jej soud pravomocně odsoudí, vzdá se funkce náměstka na jihlavské radnici. K tomu teď nemá důvod. Přesto jeho další setrvání ve funkci podle jeho slov není jisté.

"Otázka je, do jaké míry vydržím psychicky a zdravotně ten tlak, který je na mě vyvíjen. Ale nemůžu se přiznat k něčemu, co jsem neudělal. Budu se proto snažit vydržet až do úplného konce. Ještě se o tom poradím s kolegy v našem zastupitelském klubu," odmítl přímé rozhodnutí v této věci Pospíchal.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Tahanice o Schumachera. Jihlavského beka chtějí pražské kluby i Rijeka

Till Schumacher z Jihlavy v duelu s Novým Městem

Fotbalová Vysočina stále ještě může přijít o svého levého obránce Tilla Schumachera z Německa, jenž prošel...

Stáli jsme nedaleko hranic a řešili, jestli se vrátit, vzpomíná hokejová legenda

Bývalý hokejový obránce Jan Suchý vzpomíná nejen na bouřlivý srpen 1968, ale...

Nejlepší roky své kariéry prožil v době, kdy hokej byl snad jedinou možností, jak dát co proto nenáviděným „Rusákům“....

Další z rubriky

Na největší setkání hasičů dorazily tisíce lidí, viděli 350 vozidel

V akci byl i modrobílý policejní vrtulník, do jehož vaku se vejde až 800 litrů...

Na to, jak vypadá práce profesionálních záchranářů, se přišly o víkendu na letiště v Přibyslavi podívat desítky tisíc...

Za údajně předražené krajské sypače navrhl žalobce až sedmiletý trest

Šéf krajských silničářů Jan Míka (vpravo) a bývalý náměstek vysočinského...

Šest až sedm let ve vězení a k tomu finanční tresty ve výši půl milionu a dva miliony korun. To je návrh státního...

Měl jsem jich koupit víc, říká šéf silničářů souzený za předražené sypače

Ředitel krajských silničářů na Vysočině Jan Míka (ČSSD).

Exnáměstek hejtmana Kraje Vysočina Libor Joukl z ČSSD a šéf krajských silničářů Jan Míka souzení v kauze údajně...

Najdete na iDNES.cz