Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opilý řidič chtěl ujet, ne zavraždit policistu, rozhodl odvolací soud

  16:49aktualizováno  16:49
Janu Frančíkovi hrozilo třináct let vězení za pokus vraždy policisty. Takový trest mu vyměřil soud v Táboře za to, že se při kontrole opilý pokusil ujet a zachytil při tom policistu. Muž se odvolal a pražský vrchní soud nyní čin překvalifikoval jako násilí vůči úřední osobě. Pravomocně ho poslal na osm let za mříže.

Jan Frančík odešel od krajského soudu v Táboře s trestem 13 let vězení. | foto: Václav Janouš, MF DNES

Jana Frančíka zastavila hlídka policie loni 16. srpna na silnici I/34 u Kojčic u Pelhřimova. Pětatřicetiletý muž nejprve zastavil a s hlídkou spolupracoval. Nadýchal 2,18 promile. Pak si ale zřejmě uvědomil, že nejen že pil, ale také má soudem vyslovený zákaz řízení a nastartoval.

Na výzvu, aby vypnul motor, nereagoval. Naopak se nejprve rozjel dozadu a srazil policistu otevřenými dveřmi tak, že spadl částí těla do vozu. Pak se Frančík rozjel kupředu, vlekl policistu částečně po silnici a po pár metrech narazil bokem do svodidla. Ani poté nezastavil a odjel až do Humpolce.

Soudní lékař uvedl, že pokud by devětatřicetiletý policista Petr Gottwald zůstal mezi dveřmi ještě při nárazu do svodidla, pravděpodobně by nepřežil. Policista naštěstí vypadl před nárazem. I tak ho odstředivá síla odhodila na sloupek svodidel, o který se velmi vážně zranil.

Soud v Táboře se opřel o názor znalce a rozhodl, že se jednalo o pokus vraždy. Frančík podle něj musel vědět, že nárazem policistu může zabít. Uložil mu proto 13 let vězení. (více o verdiktu zde)

Proti rozsudku se Frančík odvolal. Tvrdil, že neměl v úmyslu policistu zabít. Vypověděl, že se Gotwald držel za volant a strhával vůz na svodidlo, čemuž se snažil bránit. Jeho obhájce Jan Nádravský žádal, aby byl případ překvalifikován na násilí vůči úřední osobě.

Státní zástupkyně Eva Prskavcová sice navrhla odvolání zamítnout, ale ve své řeči zmínila, že se jedná přinejmenším o „hraniční případ.“ Podle ní se nejednalo o klasické najetí, kdy policista stojí před autem. Sama váhala, zda si obžalovaný byl vědom, že může policistu zabít, či nikoli.

Obžalovaný použil auto jako zbraň, rozhod soudce

Soud nakonec původní verdikt zrušil a vynesl nový rozsudek. Čin překvalifikoval tak, jak žádal obhájce. Soudce Martin Zelenka upozornil, že soudní lékař mluvil o možných zraněních v obecné rovině, ale vždy je třeba přihlédnout ke konkrétním okolnostem. Ty v tomto případě podle něj mluví pro obžalovaného.

Podle odvolacího soudu se jednalo o zkratkovité jednání. Od rozjetí po náraz uplynuly podle znalců jen tři až čtyři sekundy. Náraz nebyl ve velké rychlosti a Frančík se podle soudce snažil policistu setřást, což se nakonec také stalo. Není možné jednoznačně říci, že ho chtěl přimáčknout na svodidla.

Soudce však zároveň uvedl, že obžalovaný auto použil jako zbraň. Za násilí vůči úřední osobě se zbraní mu hrozilo od tří do dvanácti let vězení. Osmiletý trest Zelenka odůvodnil tím, že je souhrnný. Vynesený i za to, že Frančík sedl za volant silně opilý a mařil rozhodnutí soudu ohledně zákazu řízení.

Protože se odvolal jen obžalovaný, nemohl soud trest zpřísnit tam, kde by chtěl. Soudce Zelenka zmínil, že by uložil mnohem přísnější zákaz řízení než táborský soud, tedy 36 měsíců. Také by volil přísnější věznici než s dozorem.

Jen málokdy odchází státní zástupce od soudu spokojený, i když ten vyhověl odvolání obhajoby. Tentokrát ale Eva Prskavcová uvedla, že soud vynesl spravedlivý verdikt.

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Zámek v Červené Řečici má dotaci na obnovu, o zakázku se ale nikdo nehlásí

Obnova zámku se zastavila. Pokračovat bude, až se do výběrového řízení na...

Kompletní rekonstrukce renesančního zámku v Červené Řečici měla původně začít během několika příštích týdnů. Jenže...

Průtoky v řekách klesly na desetinu normálu. Všichni vyhlíží déšť

Sucho se podepsalo i na hladině řeky Jihlavy v Třebíči. Z vody místy vystupují...

Dříve zde voda tekla proudem. Dnes však z plechového koryta, které přivádí na povrch pramen Moravské Dyje, voda spíš...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz