Radek Leopold (vlevo) a Jaroslav Leopold

Radek Leopold (vlevo) a Jaroslav Leopold | foto: Koláž - iDNES.cz

Odsouzené z miliardového kšeftu s akciemi drží „venku“ duševní nemoc

  • 20
Hlavní odsouzený z "miliardové" kauzy jihlavské společnosti ICOM, Radek Leopold, není opět ve vězení. Dostal přitom 9,5 let za mřížemi. Jenže podle soudu mu v tom brání jeho psychický stav. Již u tří aktérů tohoto případu se tak objevily duševní potíže.

Podobná diagnóza se již dříve objevila u generálního ředitele firmy ICOM transport Zdeňka Kratochvíla, který později dostal milost od prezidenta Václava Klause (čtěte více ZDE). Nově se duševní potíže objevily i u Radkova bratra Iva, který stojí před soudem ve stejné kauze a nově se přejmenoval na Müllera.

Bezcenné akcie

V kauze prodeje bezcenných bahamských akcií firmám v Česku byl stíhán i náměstek primátora Jihlavy František Zelníček (ČSSD). Vrchním soud v Olomouci ho zbavil obžaloby.
Naopak pět lidí poslal do vězení. Druhý nejvyšší trest po Radku Leopoldovi, sedm let, uložil dvojici Ivan Domecký a Miloslav Havlík. Oba se podíleli na opakovaném vytunelování Četransu v řádu stovek milionů.
Otec Radka a Iva Leopoldových Jaroslav, který je na útěku před spravedlností, má jít do vězení na 5,5 roku. Posledním odsouzeným je Pavel Jajtner, toho soud poslal do vězení na 2,5 roku.
Leopoldové a další odsouzení podle soudu při obchodních machinacích tak v letech 1994 až 1998 způsobili škodu přes miliardu korun.

A kde je momentálně Radek Leopold? "Ve výkonu trestu se nenachází, nevíme kde je," řekla mluvčí brněnského krajského soudu Miroslava Sedláčková.

"Byla vydána výzva na nástup výkonu trestu, na kterou Radek Leopold reagoval prostřednictvím právního zástupce tak, že požádal o odpuštění zbytku trestu ze zdravotních důvodů," dodala mluvčí.

Odsouzenému vadí byť jen pomyšlení na vězení

Jaké zdravotní neduhy přesně Radka Leopolda trápí? "Muž je psychiatricky léčen a pouhé pomyšlení na to, že by se měl vrátit do vězení, v něm vyvolává naprosto nepříznivé pocity a hroutí se z toho," ocitovala odůvodnění mluvčí.

Žádost o odpuštění zbytku pobytu za mřížemi podal v době, kdy byl vyzván, aby nastoupil výkon trestu. "Ve věznici nějakou dobu byl, pak ale zažádal ze zdravotních důvodů o propuštění," dodala Sedláčková.

Radek Leopold přitom podle informací od tiskové mluvčí krajského soudu má v kauze bahamských akcií ještě v řešení dva skutky. Trest 9,5 roku stanovený koncem minulého roku Vrchním soudem v Olomouci mu tak ještě může být navýšen.

Prozatím se ovšem kvůli špatnému psychickému stavu může pohybovat na svobodě. "Příkaz k zadržení odsouzeného nebyl vydán, protože reagoval na výzvu k nástupu trestu," vysvětlila Sedláčková.

V psychiatrické léčebně v Bohnicích by v současné době měli dopracovávat znalecký posudek, kterým Leopold svou žádost doloží.

"Nyní čekáme na tento posudek. Kdy bude vyhotoven, soudu není známé, mohlo by to ale být pravděpodobně v horizontu měsíce. Je otázka, jestli jeho vydání nebude chtít někdo záměrně zdržovat," dodala mluvčí.

Leopold - Müller možná pozbude svéprávnost

V kauze figuruje i Leopoldův bratr Ivo, který už není Leopold. "Z Leopolda se nechal přejmenovat na Müllera. Snaží se o zbavení svéprávnosti," dodala mluvčí brněnského krajského soudu Miroslava Sedláčková.

Čtěte více

Otec obou bratrů, Jaroslav Leopold, je od února roku 2009 nezvěstný. Jeho syn Radek už dříve dostal pět let za to, že měl s generálním ředitelem firmy ICOM transport Zdeňkem Kratochvílem za pomoci nevýhodných smluv připravit jednu ze svých společností o pět milionů korun. Za to jej soud společně s Kratochvílem poslal na pět let za mříže.

Zatímco Radek Leopold se nejdříve mnoho měsíců ukrýval před spravedlností, aby se nakonec sám přihlásil na policii, Kratochvíl psychicky onemocněl.

Nejvyšší soud pak uznal, že podnikatel Kratochvíl pro svou duševní nemoc nemůže chápat soudní řízení. Stíhání ho pak definitivně zbavil prezident Václav Klaus udělením milosti.

"Případ jsem zaregistroval," řekl MF DNES ministr vnitra Radek John při své páteční návštěvě v Jihlavě. "Pokud ale jde o prezidentské milosti, nemohu do nich zasahovat, ani je přezkoumávat. Jde o rozhodnutí pana prezidenta," dodal John.

"Rozhodnutí prezidenta republiky o udělení milosti je nezvratné, neexistuje proti němu žádný opravný prostředek. U milostí prezidenta republiky je vyloučena i možnost autoremedury (možnosti, kdy orgán, který rozhodnutí vydal, jej sám následně změní - pozn. redakce)," sdělil mluvčí prezidenta republiky Radim Ochvat.

Výjimkou může být, když je milost udělena s podmínkou. To nebyl případ Kratochvíla. "Zdeněk Kratochvíl je dlouhodobě zdravotně neschopný účastnit se trestního řízení. K dispozici jsem měl i dobrozdání psychiatra z Jihlavy, který hodnotil prognózu z psychiatrického hlediska jako mimořádně nepříznivou. Měl jsem k dispozici i stanovisko psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kde byl v únoru 2008 Kratochvíl hospitalizován," odůvodnil milost Václav Klaus.