Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ODS ve Velkém Meziříčí schovala logo s ptákem, ukazuje se s duhou

  15:18aktualizováno  15:18
Poprvé za dvacet let nekandiduje ve Velkém Meziříčí ODS, která má ve městě i starostu. Tedy vlastně kandiduje, ale ne pod značkou s ptákem. Tu schovala a láká voliče „nezávislým“ duhovým logem. Podařilo se integrovat pravicové síly, vysvětluje neobvyklý krok.
Logo s modrým ptákem do komunálních voleb politici ODS ve Velkém Meziříčí nechtěli. Ilustrační snímek

Logo s modrým ptákem do komunálních voleb politici ODS ve Velkém Meziříčí nechtěli. Ilustrační snímek

Právě v době, kdy se ODS nachází ve velké defenzivě, zkoušejí její členové z Velkého Meziříčí najít novou a „nezávislejší“ cestu k voličům pod názvem To pravé Meziříčí. A bez tradičního loga ODS.

„Je to podivné. Někteří z těch lidí léta kandidovali za ODS, když byla na výsluní. Myslím, že by měli s touto stranou bojovat až do konce,“ uvedl Jan Veleba, který vede v Meziříčí do voleb Stranu práv občanů.

Podle něj je jasné, že jde o kandidátku ODS, když ji organizují hlavně její členové.

Lídrem sdružení je starosta zvolený za ODS, Radovan Necid. Během kampaně je nyní hodně vidět na tamním náměstí pod nový duhovým logem.

„Ve Velkém Meziříčí se podařilo do jisté míry integrovat pravicové síly. A spojit slušné, pracovité a aktivní pravicové lidi na jednu společnou kandidátku. Mám radost z toho, že taková skupina lidí v našem městě existuje a chce se veřejně angažovat. Postupné spojování pravice je to nejlepší, co můžeme dělat,“ uvedl Necid.

Podobná kandidátka by mohla být na kraji, myslí si Necid

Podle něj je kandidátka uvedena na volebním lístku jako sdružení ODS a nezávislých kandidátů To pravé Meziříčí. V kampani ale sdružení značku ODS nepoužívá a prezentuje se duhovými barvami a nezávislým názvem. Necid je v ODS poměrně výrazná postava. Zasedá ve výkonné radě, šéfuje straně na Žďársku a je krajským místopředsedou na Vysočině.

Logo sdružení To pravé Meziříčí, kde je většina kandidátů členy ODS.

Logo sdružení To pravé Meziříčí, kde je většina kandidátů členy ODS.

Pokud sdružení v Meziříčí o víkendu uspěje, může v ODS začít debata, jestli podobně nesestaví kandidátku i v krajských volbách.

„Pokud by ODS na Vysočině shromáždila slušné, pravicově smýšlející lidi do jednoho sdružení - na jednu kandidátku, bylo by to dobré. Síly se nemají tříštit. Ale nemyslím si, že se to na krajské úrovni uskuteční, tak jak se to podařilo v Meziříčí,“ doplnil Necid.

A jedním dechem dodává, že ODS se pod předsedou Fialou rozhodně ubírá správným směrem.

Podle místopředsedy ODS Miloše Vystrčila je postup meziříčské stranické buňky mezi městy na Vysočině ojedinělý. Sám Vystrčil je spíš příznivcem toho, aby se značka ODS neschovávala a spíš získala zpět důvěru klasickou cestou.

Ostatní strany své názvy netají, i když mají nestraníků víc

Kandidátku To pravé Meziříčí obsadila nadpoloviční většina členů ODS. Dokonce první pětice je čistě z této strany. Naopak závěr listiny zase tvoří více nestraníků.

Třeba konkurenční TOP 09 má v Meziříčí ještě víc nestranických kandidátů, přesto kandiduje jako TOP 09. Stejně tak lidovci. „Někdy se daří, někdy ne. My ale přesto jdeme do voleb už léta pod stejnou značkou,“ uvedl František Bradáč, exstarosta a lídr KDU-ČSL.

Nejvýše postavenou nezávislou kandidátkou za To pravé Meziříčí je na šestém místě Michaela Salašová, manažerka sportovního centra. „Já jsem ODS vždy volila. Toto je moje první kandidatura,“ uvedla. A oceňuje, jak se město za poslední čtyři roky pod Necidem změnilo k lepšímu. Kandidáti podle ní hlasováním rozhodli, jaký název si zvolí. Dali tím najevo, že nejsou jen z ODS.

„V Meziříčí jsou všichni slušní, i v ČSSD a KSČM“

Členem ODS ve Velkém Meziříčí býval několik let i úspěšný motocyklový závodník Ivo Kaštan. Stranu opustil ještě předtím, než se objevila aféra kolem expremiéra Petra Nečase. Kaštan chápe, že kandidáti ODS letos potlačili svoji domovskou značku, aby jim neuškodila.

„Já jsem neopustil ODS kvůli její organizaci v Meziříčí. Tam jsou samí slušní lidé, já je dokonce budu letos volit,“ uvedl Kaštan. Nyní kandiduje na Žďársku v senátních volbách za Občanskou konzervativní stranu.

V ODS se mu nelíbilo, že strana souhlasila se zvýšením daní, přestože to před volbami odmítala. „Nezdálo se mi ani to kšeftování s křesly a funkcemi. Ale opakuji, že se to netýká meziříčské ODS,“ doplnil Kaštan.

Rozumí tomu, že nejen v Meziříčí se mohli někteří členové ODS cítit ve stylu pořekadla: my jsme stranu neopustili, to ODS nás hodila přes palubu. „Velké Meziříčí je trochu anomálie, tady jsou všichni slušní. I ti, kteří kandidují za KSČM a ČSSD. U nás je radost přijít na radnici nebo na jiný úřad,“ popsal Kaštan.

Autor:



Nejčtenější

Dukla - Jihlava 1:3, postrach ligy řádí, u všech gólů hostů byl Ikaunieks

Jakub Podaný z Dukly (vlevo) a Jakub Fulnek z Jihlavy bojují o míč.

Vysočina Jihlava je v jarní části postrachem fotbalové ligy. 1:0, 1:0, 3:1, 3:1. Čtyři zápasy, čtyři vítězství a z...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...



Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Jihlava vyhrála a živí naději. V čele play out je už Mladá Boleslav

Jihlavský útočník Wacey Rabbit překonává jihlavského brankáře Štěpána Lukeše.

Hokejisté Jihlavy dál živí naději na to, že se vyhnou baráži. V druhém kole play out totiž porazili Chomutov 3:1. Na...

Další z rubriky

Atletika, alpské lyžování, skikros. Vzorem sportovní naděje je Ledecká

Dvanáctiletá naděje českého lyžování Dana Harvey. Vedle skikrosu zvládá rovněž...

Být nejrychlejší a pověsit si na krk olympijskou medaili. Dvanáctiletá skikrosařka Dana Harvey má o svých cílech jasno....

Oprava nejdelšího úseku D1 u Humpolce začala kilometrovými kolonami

Na dálnici D1 začaly 15. března 2018 dvouleté opravy mezi Humpolcem na 90....

Až pět kilometrů měřila kolona, která od dopoledne pomalu popojíždí na dálnici D1 před exitem Větrný Jeníkov ve směru...

V KSČM rozhodovaly známosti, ne program, hájí zastupitel přestup k ANO

Jihlavský zastupitel Pavel František Daněk.

Stranu ovládli funkcionáři, a tak přestala plnit svůj program. To jsou hlavní důvody, které uvádí nejmladší jihlavský...

Najdete na iDNES.cz