ODS ve Velkém Meziříčí schovala logo s ptákem, ukazuje se s duhou

  15:18aktualizováno  15:18
Poprvé za dvacet let nekandiduje ve Velkém Meziříčí ODS, která má ve městě i starostu. Tedy vlastně kandiduje, ale ne pod značkou s ptákem. Tu schovala a láká voliče „nezávislým“ duhovým logem. Podařilo se integrovat pravicové síly, vysvětluje neobvyklý krok.
Logo s modrým ptákem do komunálních voleb politici ODS ve Velkém Meziříčí nechtěli. Ilustrační snímek

Logo s modrým ptákem do komunálních voleb politici ODS ve Velkém Meziříčí nechtěli. Ilustrační snímek

Právě v době, kdy se ODS nachází ve velké defenzivě, zkoušejí její členové z Velkého Meziříčí najít novou a „nezávislejší“ cestu k voličům pod názvem To pravé Meziříčí. A bez tradičního loga ODS.

„Je to podivné. Někteří z těch lidí léta kandidovali za ODS, když byla na výsluní. Myslím, že by měli s touto stranou bojovat až do konce,“ uvedl Jan Veleba, který vede v Meziříčí do voleb Stranu práv občanů.

Podle něj je jasné, že jde o kandidátku ODS, když ji organizují hlavně její členové.

Lídrem sdružení je starosta zvolený za ODS, Radovan Necid. Během kampaně je nyní hodně vidět na tamním náměstí pod nový duhovým logem.

„Ve Velkém Meziříčí se podařilo do jisté míry integrovat pravicové síly. A spojit slušné, pracovité a aktivní pravicové lidi na jednu společnou kandidátku. Mám radost z toho, že taková skupina lidí v našem městě existuje a chce se veřejně angažovat. Postupné spojování pravice je to nejlepší, co můžeme dělat,“ uvedl Necid.

Podobná kandidátka by mohla být na kraji, myslí si Necid

Podle něj je kandidátka uvedena na volebním lístku jako sdružení ODS a nezávislých kandidátů To pravé Meziříčí. V kampani ale sdružení značku ODS nepoužívá a prezentuje se duhovými barvami a nezávislým názvem. Necid je v ODS poměrně výrazná postava. Zasedá ve výkonné radě, šéfuje straně na Žďársku a je krajským místopředsedou na Vysočině.

Logo sdružení To pravé Meziříčí, kde je většina kandidátů členy ODS.

Logo sdružení To pravé Meziříčí, kde je většina kandidátů členy ODS.

Pokud sdružení v Meziříčí o víkendu uspěje, může v ODS začít debata, jestli podobně nesestaví kandidátku i v krajských volbách.

„Pokud by ODS na Vysočině shromáždila slušné, pravicově smýšlející lidi do jednoho sdružení - na jednu kandidátku, bylo by to dobré. Síly se nemají tříštit. Ale nemyslím si, že se to na krajské úrovni uskuteční, tak jak se to podařilo v Meziříčí,“ doplnil Necid.

A jedním dechem dodává, že ODS se pod předsedou Fialou rozhodně ubírá správným směrem.

Podle místopředsedy ODS Miloše Vystrčila je postup meziříčské stranické buňky mezi městy na Vysočině ojedinělý. Sám Vystrčil je spíš příznivcem toho, aby se značka ODS neschovávala a spíš získala zpět důvěru klasickou cestou.

Ostatní strany své názvy netají, i když mají nestraníků víc

Kandidátku To pravé Meziříčí obsadila nadpoloviční většina členů ODS. Dokonce první pětice je čistě z této strany. Naopak závěr listiny zase tvoří více nestraníků.

Třeba konkurenční TOP 09 má v Meziříčí ještě víc nestranických kandidátů, přesto kandiduje jako TOP 09. Stejně tak lidovci. „Někdy se daří, někdy ne. My ale přesto jdeme do voleb už léta pod stejnou značkou,“ uvedl František Bradáč, exstarosta a lídr KDU-ČSL.

Nejvýše postavenou nezávislou kandidátkou za To pravé Meziříčí je na šestém místě Michaela Salašová, manažerka sportovního centra. „Já jsem ODS vždy volila. Toto je moje první kandidatura,“ uvedla. A oceňuje, jak se město za poslední čtyři roky pod Necidem změnilo k lepšímu. Kandidáti podle ní hlasováním rozhodli, jaký název si zvolí. Dali tím najevo, že nejsou jen z ODS.

„V Meziříčí jsou všichni slušní, i v ČSSD a KSČM“

Členem ODS ve Velkém Meziříčí býval několik let i úspěšný motocyklový závodník Ivo Kaštan. Stranu opustil ještě předtím, než se objevila aféra kolem expremiéra Petra Nečase. Kaštan chápe, že kandidáti ODS letos potlačili svoji domovskou značku, aby jim neuškodila.

„Já jsem neopustil ODS kvůli její organizaci v Meziříčí. Tam jsou samí slušní lidé, já je dokonce budu letos volit,“ uvedl Kaštan. Nyní kandiduje na Žďársku v senátních volbách za Občanskou konzervativní stranu.

V ODS se mu nelíbilo, že strana souhlasila se zvýšením daní, přestože to před volbami odmítala. „Nezdálo se mi ani to kšeftování s křesly a funkcemi. Ale opakuji, že se to netýká meziříčské ODS,“ doplnil Kaštan.

Rozumí tomu, že nejen v Meziříčí se mohli někteří členové ODS cítit ve stylu pořekadla: my jsme stranu neopustili, to ODS nás hodila přes palubu. „Velké Meziříčí je trochu anomálie, tady jsou všichni slušní. I ti, kteří kandidují za KSČM a ČSSD. U nás je radost přijít na radnici nebo na jiný úřad,“ popsal Kaštan.

Autor:

Nejčtenější

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Dodnes mě děsí vzpomínka na provaz z šibenice, vypráví politický vězeň

Zemědělec, politický vězeň, traktorista a spisovatel Miloslav Růžička

Řadový dům z opuky stojí na náměstí ve Vilémově už tři sta let. Sedmdesáticentimetrové zdi v létě chladí a v zimě drží...

Zdevastovaný zámek ožívá, stane se sídlem výrobce svahových sekaček

Když Lubomír Dvořák zámek v Kvaseticích přebíral, několikrát obchodu litoval....

Luxusní rodinné sídlo, statek, inseminační stanice, byty, rekreační středisko, ruina na zbourání. Tím vším býval...

Jihlava vyhrála posedmé v řadě a na vedoucí Budějovice ztrácí jediný bod

Momentka z prvoligového duelu Jihlava vs. Kladno (modrobílá)

Jihlavští hokejisté si ve 24. kole první ligy poradili s Litoměřicemi 5:2 a díky sedmé výhře v řadě ztrácejí na vedoucí...

První liga: Kladno prohrálo s Kadaní, Budějovice a Jihlava uspěly venku

Radost jihlavských hokejistů

Lídr z Českých Budějovic si v 25. kole první hokejové ligy dojel pro suverénní výhru 4:0 do Ústí, druhá Jihlava uspěla...

Další z rubriky

Strážníci byli příliš horliví a nešetřili pokutami, vadí opozici v Brodě

Vjezd do havlíčkobrodského sídliště V Rámech, ačkoliv je zde velké parkoviště...

Městská policie v Havlíčkově Brodě měla o víkendu žně. A to takové, že se její počínání při tradičním podzimním Trhu...

Sport park u Jihlavy nebude, nájemce procitl ze sna o Čeřínku a končí

Před zimní sezonou byl areál na Čeřínku ve stadiu kompletní renovace. Ta...

Jedna sezona stačila, aby se nový nájemce lyžařského areálu na Čeřínku u Jihlavy přesvědčil, že středisko není...

Penzista jezdí těšit lidi flašinetem, města si vybírá podle nálady

S flašinetem objíždí Jan Novák města zhruba šest let. Své štace si vybírá podle...

O jihlavském Masarykově náměstí se říká, že nežije. Politici a úředníci si lámou hlavy s tím, jak centrální...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz