Vít Kaňkovský v barvách lidovců minulý týden v sobotu přeskočil dvacet svých kolegů a z 25. místa se stal opět krajským zastupitelem.

Vít Kaňkovský v barvách lidovců minulý týden v sobotu přeskočil dvacet svých kolegů a z 25. místa se stal opět krajským zastupitelem. | foto: Viktor Chlad, MAFRA

U lidovců a ČSSD primáři ve volbách zabrali. Proč ne u ODS?

  • 1
Měli tam primáře i další lékaře, celkem šest jich bylo. A to nepočítáme jednoho veterináře. Ani jeden z nich se nedostal za ODS do krajského zastupitelstva. Primářské „kouzlo“ tentokrát na voliče nezabralo.

Je to taková malá záhada. Primářům na Vysočině se ve volbách už opakovaně mimořádně dařilo. Nejzářnějším příkladem je hejtman a exprimář Jiří Běhounek v barvách ČSSD.

Neplatí to ale rozhodně o dvou primářích z jihlavské nemocnice a dalších lékařích, kteří letos neuspěli na kandidátce ODS. Proč se tak stalo?

Přeskakovali desítky míst

Nejprve je dobré si shrnout, co všechno již zařídil „tlak“ voličů s primáři na kandidátkách.

Před deseti lety kandidoval v jihlavských volbách tehdejší primář ortopedie Jiří Šedivý na 25. místě za jedno nezávislé uskupení. Ještě o místo za ním byl jeho kolega z interny Jaroslav Točík. Přesto je voliči vynesli díky kroužkování o více než 20 míst dopředu.

Aleš Roztočil

A ti dva lékaři patřili mezi pouhé čtyři zvolené z kandidátky.

Dalším příkladem je Aleš Roztočil, primář gynekologicko-porodnického oddělení jihlavské nemocnice. V roce 2010 kandidoval za TOP 09 z předposledního místa a nakonec patřil mezi pouhé dva zvolené poslance této strany. „Přeskočil“ skoro celou kandidátku.

Další primář z gynekologie

Jeho kolega se stejnou odborností Pavel Antonín, který působí v brodské nemocnici, byl v tom roce naprosto ve stejné pozici. Za ČSSD také kandidoval z předposledního, tedy z 19. místa. Díky kroužkování voličů se vyšvihl nahoru a stal se jedním ze tří poslanců strany na Vysočině.

Stejně rychlé přesuny vzhůru má za sebou primář Vít Kaňkovský v barvách lidovců. Naposledy minulý týden v sobotu přeskočil dvacet svých kolegů a z 25. místa se stal opět krajským zastupitelem.

Primářský vzestup ale letos vůbec nezafungoval na kandidátce ODS. Jan Procházka, dlouholetý šéf jihlavské traumatologie, kandidoval vepředu ze třetího místa. Nakonec ale nebyl zvolen a „přeskákali“ ho jiní kandidáti.

Voliče příliš nezaujal ani Ondřej Škoda, primář neurologického oddělení v Jihlavě. Zvoleni nebyli za ODS ani další lékaři Vladimír Černoch, Radek Černý, Jan Mokříš a Jiří Kucharský.

„Domnívám se, že to tentokrát měli lékaři na kandidátce ODS jen těžší než v jiných politických stranách. A to v konkurenci populárního senátora, oblíbené poslankyně a dvou starostů velkých měst,“ míní Radovan Necid (ODS). Právě tento starosta Velkého Meziříčí předstihl primáře Procházku na kandidátce.

Sociolog Daniel Hanzl za tím ale vidí jiné důvody. „Doba glorifikace lékařů jako všeznalých, morálně bezúhonných a schopných dát politiku do pořádku je pryč. Navíc lékaři na kandidátce ODS se ‚svezli‘ s preferencemi, postavením a vnímáním této strany,“ uvedl Hanzl.

Politika a slepé střevo

Za opakovanými úspěchy lékařů z jiných partají Hanzl vidí mimo jiné jakýsi „stereotyp volby“. A také obecnější známost jejich postojů v politice i mimo ni.

„Lékaře z ODS jako politiky nikdo nezná a legitimizace politického názoru přes správnou diagnózu slepého střeva již dnes nikoho neoslovuje. Jiná situace by byla, pokud by pánové kandidovali bez politického názoru a směrování za hnutí ANO,“ míní Hanzl. Tam by podle něj jejich profesní odbornost měla šanci, neboť „apolitické“ ANO by nechalo vyniknout jejich lékařský status, mezi lidmi velmi ceněný.

Je ale také skutečností, že ANO letos vyslalo do senátních voleb na Jihlavsku lékaře Zdeňka Faltuse. Nakonec se ani on nedostal do druhého kola, skončil na třetím místě.

Životní zkušenost

Svoje vyřazení sledoval bez viditelných emocí. „Bral jsem to s klidem i vzhledem k tomu, co jsem ve svém životě prožil. Politiku beru jako zajímavou životní zkušenost. Není ale tím, co by mě v životě pozvedávalo do nebeských výšin nebo sráželo někam do bahna,“ řekl.

V případě lékařů u ODS se v politických kuloárech mluví také o tom, že si jich letos dali na kandidátku až příliš. Tím jejich „kouzlo“ rozmělnili. Sociální demokraté nasadili pouze jednoho a ten byl lídrem. Teď bude Jiří Běhounek potřetí hejtmanem. Ovšem uspěl, už když v krajské politice začínal v roce 2004. Tehdy ještě nebyl v čele, kandidoval z pátého místa, přesto dostal nejvíc hlasů v rámci ČSSD.

Politici někdy vyprávějí o tom, jak moc pro ně bývá náročná kontaktní kampaň poslední týdny a měsíce před volbami. A že už se nemůžou dočkat hlasování, kdy si odpočinou.

Na to jim jejich kolegové z řad lékařů občas říkají, že oni vedou kontaktní kampaň den co den. Ve svých ordinacích a v bílém oděvu.