Výkonná rada ODS řeší, jak je to se spolupráci ODS a komunistů na radnici v Polné. Ilustrační foto

Výkonná rada ODS řeší, jak je to se spolupráci ODS a komunistů na radnici v Polné. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

ODS kádruje spolustraníky na Vysočině, pranýřuje je za spolupráci s KSČM

  • 1
Zhruba před měsícem vydala výkonná rada ODS ultimátum těm místním sdružením strany, kde spolupracují s komunisty. Musí se jich do konce února zbavit, jinak ztratí licenci. Befel má na krku třicet organizací, tři z nich pocházejí z Vysočiny.

Ani v Bobrové na Žďársku, v Polné na Jihlavsku a v obci Leštiny u Světlé nad Sázavou zatím nepadlo žádné rozhodnutí.

Problém nyní řeší smírčí výbor občanských demokratů. "Bude jednat o ukončení přímé či nepřímé spolupráce s KSČM na komunální úrovni," potvrdil mluvčí občanských demokratů Tomáš Bartovský.

Každá spolupráce ODS s KSČM se bude rozebírat zvlášť. "Na Vysočině to jsou tři rozdílné varianty," upozornil předseda regionální rady ODS v kraji Vysočina Ivo Strejček.

Jen pravice a levice

Do zastupitelstva v Leštině u Světlé na Havlíčkobrodsku se v loňských podzimních volbách dostali kandidáti ODS a KSČM, nezávislý kandidát neuspěl.

Podle starosty Leštiny Jaromíra Vadinského (ODS) působí v obci s přibližně sedmi sty obyvateli z politických stran pouze ODS a KSČM.

Přitom Vadinský zakládal před 19 lety místní sdružení ODS v Leštině u Světlé. "Nevím, jak dokázat, že s komunisty v obci nespolupracuji," hloubá starosta.

"V Leštině opravdu mnoho variant, jak složit zastupitelstvo, nebylo," uvažuje i Ivo Strejček.

Druhým vysočinským případem spolupráce s komunisty je Bobrová na Žďársku. "Zaráží mě, jak někdo přišel na nějakou koalici v Bobrové. Žádná smlouva nebyla uzavřená," ohradil se místostarosta Bobrové Pavel Žilka.

Podle Žilky se může stát i to, že v příštích volbách nebude mít nikdo z obyvatel zájem kandidovat, aby ho politici z Prahy nekádrovali.

ODS do rady města volila komunistu

Největším místem, kde se spolupráce ODS a KSČM řeší, je město Polná na Jihlavsku. "Stanovisko smírčího výboru ODS k případu Polná mě bude velice zajímat," netají se předseda ODS na Vysočině Ivo Strejček.

Ze záznamu ze zastupitelstva je patrné hlasování zástupců ODS pro kandidáta KSČM. "Podle mého názoru je to jasná spolupráce. Zvláště v případě Polné, kdy zastupitelé ODS věděli, do čeho jdou, a sami komunistu v radě města odhlasovali," vyjádřil se předseda občanských demokratů v sousední obci Dobronín Martin Vyoral.

"Tady jde o nepřímou spolupráci. Neuzavřeli jsme s komunisty žádnou dohodu o spolupráci. Nescházíme se s nimi, nejednáme s nimi," reagoval místostarosta Polné Jaroslav Sobotka, který je zároveň předsedou místního sdružení ODS v Polné.

Místní sdružení v Polné se brání a upozorňuje na odlišnost komunální politiky od parlamentní. "Celý spor mi přijde hloupý. Dělíme lidi v Polné podle charakteru, ne podle stranické příslušnosti," vyjádřila se k problému spolupráce mezi komunisty a ODS polenská zastupitelka za KSČM Miluše Skočdopolová.
BOX
Starosta Polné chtěl mít na radnici poměrné zastoupení stran, které uspěly ve volbách. Proto je v radě města ODS i komunista – vedle dalších uskupení. V Polné jsou v radě města tři nezávislí, jeden zástupce ODS, kandidátka za ČSSD, jeden lidovec a jeden komunista. Miroslav Zvolánek (KSČM) byl do rady zvolen většinou patnácti hlasů – i hlasy od zastupitelů z ODS.