Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zpoplatněte cyklostezky jako dálnice, navrhuje jejich odpůrce

  18:43aktualizováno  18:43
Zpoplatněte jihlavské cyklostezky jako dálnice nebo trolejbusy. Vždyť na kolech jezdí zadarmo poměrně bohatí lidé. S tímto návrhem přišel odpůrce rozšiřování tras pro bicykly Leo Švančara. Na radnici je téma cyklostezek citlivé. Nová „cyklodálnice“ povede k firmě Bosch, další se postaví u řeky.

Kritik současné podoby cyklostezek v Jihlavě Leo Švančara zapózoval s kolem jen na přání MF DNES. Předtím na něm naposledy seděl ještě v dobách socialismu. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ty doby, kdy lidé jezdili do práce na kole, kdy se ten peloton s bandaskami na řídítkách šinul nocí, jsou dávno pryč. I tak mluví náměstek primátora Vratislav Výborný (ČSSD) v souvislosti s rozvojem jihlavské cyklodopravy.

Je přesvědčen, že pro Jihlavu není cyklistika dominantní dopravou, jen rekreační a sportovní. „Nejsme Pardubice na rovině,“ říká.

Podle něj už ve městě přestává masivní nasazování investic do tohoto druhu dopravy. „Ten akcent už bych směřoval někam jinam,“ zdůrazňuje.

S tímto postojem souhlasí Leo Švančara, kritik současné podoby cyklostezek v Jihlavě. Mimochodem tito dva muži spolu kdysi byli v ODS, pak se ale jejich cesty rozdělily. Výborný dokonce tvrdil, že Švančara byl jedním z důvodů, proč před lety předčasně složil post primátora.

„Cyklistika je neomalený sport, s vnoučaty musíme uhýbat“

V pohledu na bicykly dnes mají podobný názor: že se to s nimi v Jihlavě trochu „přepísklo“.

„Když jdeme na procházku s vnoučaty, tak jen uhýbáme cyklistům. Je to neomalený sport. Dělají ho lidé, kteří si tím ventilují nějaký problém. Nedávno nás jeden překvapil na chodníku tím, že nám poděkoval za uhnutí. Byl ovšem na první pohled jiný, neměl ty cyklistické hadry a přilbu. Ti většinou neděkují,“ vypozoroval Švančara.

Nelíbí se mu také, že někde na sebe cyklostezky nenavazují. Navíc jejich podobu považuje až za luxusní ve srovnání s tím, jak vypadají některé chodníky s pohyblivými dlaždicemi. „Navíc některé cyklostezky končí v lebedě u garáží,“ podotkl.

Kdysi v ODS vznikla i hádka kvůli červeným „cyklonátěrům“ na silnicích, které jeden člen - profesí natěrač - považoval za předražené.

„Říkal, že on by to uměl za ty peníze i pozlatit. Nejen proto by měly být na cyklostezkách turnikety, kde by se platilo. Kontrolovat by to mohli namátkově strážníci, jako to dělají revizoři v MHD. Vždyť se to dělá taky z veřejných peněz. Cyklisté by milerádi zaplatili,“ míní ve svém návrhu Švančara.

Na kole jel on sám naposledy za socialismu na vojně. A dodnes vzpomíná, jak mu jeden „osožák“ (člen ostrahy železnic za socialismu - pozn. red.) v dětství vyšrouboval ventilky z kola a zahodil je do křoví. To proto, že jezdil po chodníku v parku u nádraží.

Náměstka hejtmana Švančara považuje za cykloteroristu

Za největšího propagátora cyklostezek je v Jihlavě považován náměstek primátora Jaroslav Vymazal (ODS). Švančara byl kdysi v ODS u toho, když se dostal do čela radnice. Dnes exkolegu s nadsázkou označuje za „cykloteroristu“.

Podle Vymazala je další rozvoj cyklostezek nevratný, protože s ním počítají všechny zásadní a schválené strategie města. Švančarův postoj ke kolům nesdílí. „Zabývám se konstruktivními podněty,“ uvedl.

V příštím roce podle něj vyroste nový kus cyklostezky u studánky Na Skalce. Chystá se i pokračování podél řeky Jihlavy od pumpy OMV až k Dělnické ulici. V rámci toho vznikne lávka na soutoku s Jihlávkou. Trasa bude dál pokračovat až k nové lávce v Heleníně. Tím bude celé město pohodlně průjezdné kolem řeky.

A hlavně se připravuje nová cyklostezka k firmě Bosch do Pávova. „Řada jeho zaměstnanců si to přeje. Je to reálné ještě v tomto volebním období,“ doplnil Vymazal.

Novou trasu plánují dovést až do Třeště

Též se plánuje cyklostezka spojující Jihlavu s Třeští a dalšími okolními obcemi. Na kole by se mělo pohodlně jezdit i kolem Zaječího skoku. Starostové z blízkých obcí o to mají zájem.

„Vím, že pan kolega Výborný je odpůrce kola jako takového. Ale ukázalo se, že když se lidem vytvoří podmínky, tak je přijmou a sednou na kola. Je to celosvětový trend,“ dodal náměstek Vymazal.

Jeho kolegovi Výbornému už ale dalo několik obyvatel města najevo, že mají cyklostezek plné zuby.

„Jsou i jiné priority v tuto chvíli, na které musíme dát peníze. Je třeba podpořit stavbu obchvatu, nemůžeme v tom nechat kraj samotný. A řada komunikací je ve špatném stavu, třeba Telečská,“ upozornil Výborný. Uznává ale, že kde jsou stezky připravené i s možnými dotacemi, je škoda je nedodělat.Nejčtenější

Havarované auto srazilo dělníka na D1 u Humpolce, na místě zemřel

Při nehodě na D1 u Humpolce jedno z aut vjelo do středového pásu a srazilo...

Dálnice D1 z Prahy na Brno byla před Humpolcem několik hodin uzavřená. Provoz zastavila tragická nehoda. Na 87....

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....U Velkého Beranova havarovaly tři náklaďáky a dodávka. D1 na Brno stála

Srážka tří kamionů a dodávky na D1

Na 115. kilometru dálnice D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem havarovala tři nákladní auta a dodávka. Na místě...

Šéf třebíčské policie boural na přejezdu, do služebního auta narazil vlak

Srážka rychlíku a nákladního vozu na železničním přejezdu v Lukách nad Jihlavou.

Vedoucí policie z územního odboru Třebíč Petr Tomášek havaroval na železničním přejezdu. Do služebního vozu, který...

Mladý řidič nezvládl předjíždění, po nárazu do stromu uhořeli dva lidé

Při tragické nehodě nedaleko Chotěboře ve voze uhořeli dva mladí lidé.

Dva mladí lidé zahynuli v neděli v podvečer při tragické nehodě na Havlíčkobrodsku. Osobní auto při předjíždění...

Další z rubriky

V Jihlavě to opět vře. Ředitel vodařů je pod palbou kvůli dvěma funkcím

Náměstka primátora Jihlavy Jaromíra Kalinu (vpravo) zpráva o zrušení trestního...

Jeden muž a dvě řídící funkce. První v městské společnosti Jihlavské vodovody a kanalizace (JVAK). Druhá v soukromé...

Třebíčská nemocnice bude už brzy otevírat další opravený pavilon

V úterý 21. listopadu byl slavnostně otevřen nový pavilon třebíčské nemocnice....

Nemocnice Třebíč pozvolna mění svou tvář. Těsně před dokončením je další opravený pavilon chirurgických oborů –...

Řidič pod vlivem drog ztrácel na D1 krabicová vína, dostal rok a půl vězení

Z poškozeného návěsu se vysypal náklad, krabicové víno zatarasilo dálnici.

Krajský soud v Brně vynesl pravomocný rozsudek nad řidičem, který loni v létě pod vlivem drog vysypal z kamionu náklad...

Najdete na iDNES.cz