Náměstek hejtmana Kraje Vysočina Libor Joukl

Náměstek hejtmana Kraje Vysočina Libor Joukl | foto: ČTK

Obviněný náměstek Joukl dostal své odposlechy. Poslouchat vydržel chvíli

  • 9
Na přelomu let 2013 a 2014 náměstka hejtmana Kraje Vysočina Libora Joukla odposlouchávala policie. Činila tak při vyšetřování údajně předraženého nákupu silničářských sypačů. Nahrané telefonáty Joukl od policie získal. „Z toho by se musel člověk zbláznit,“ říká, když si několik hovorů pustil.

„Dobrý den, pane majore.“ Takhle někdy zdraví v telefonických hovorech náměstek hejtmana Libor Joukl (ČSSD). Přitom žádnému policejnímu majorovi nevolá.

O co v kauze jde

* Policie podezřívá silničáře na Vysočině, že nakoupili dvacet osm sypačů o více než třicet milionů korun dráž.

* Obvinění si loni na jaře vyslechli náměstek hejtmana Libor Joukl (ČSSD) a šéf krajských silničářů Jan Míka. Oba zůstávají ve funkcích.

* Případ posuzuje okresní státní zástupce Kamil Špelda. Čeká se na rozhodnutí, jestli celý případ půjde před soud.

Dělá to od té doby, co bezpečně ví, že ho kriminalisté odposlouchávali v případu údajně předraženého nákupu sypačů. Joukl je kvůli této zakázce obviněn spolu s šéfem krajských silničářů Janem Míkou. Ten je též spojován se sociální demokracií, za niž v minulosti kandidoval.

Náměstek má dokonce policejní odposlechy se svým hlasem doma vypálené na cédéčkách. Dostal je od kriminalisty na policii.

„Poslouchal jsem jen tak prvních asi deset hovorů a nechal jsem toho. To by se z toho člověk musel zbláznit, protože je tam nahraná veškerá moje komunikace. Není to nijak vyselektované. Navíc je na jedné stopě nahráno, co říkám já, a na druhé stopě, co volá ten druhý. A jakýsi prográmek to tam dává dohromady,“ popisuje Joukl.

Odposlouchávali i dva telefony ředitele Míky

Každý telefonát na cédéčku si musí zapnout zvlášť, když chce poslouchat sám sebe. Vyšetřovatelé podle něho odposlouchávali jeho mobil a pak ještě dva telefony ředitele Míky.

Joukl se kriminalisty ptal, jestli je na záznamech konkrétní pasáž, kterou by měl určitě slyšet. A jestli část odposlechů policisté přepsali. „Oni ale žádný přepis nemají,“ sdělil Joukl.

Z toho se svým advokátem usuzují, že odposlechy v dalším vývoji případu nebudou hrát zásadní roli. „Protože cokoliv by bylo z odposlechů použito, tak to by mělo být v písemné formě. A to není,“ dodal Joukl. Policie tedy nahrávala a později vypálila na cédéčko i třeba náměstkovy hovory s manželkou, hejtmanem Jiřím Běhounkem či třeba s novináři.

Státní zástupce: Odposlechy jsou jen část důkazů

Okresní státní zástupce Kamil Špelda zatím nebude informovat o obsahu jednotlivých důkazů a závěrů, které z nich plynou.

„Důkazních prostředků je ve spise celá řada, odposlechy jsou pouze jejich částí. Musí být analyzovány ve vztahu k dalším skutečnostem,“ sdělil státní zástupce bez bližších podrobností.

A plánuje, že již brzy rozhodne o dalším vývoji případu. Buď podá obžalobu, nebo zvolí jiný procesní postup.

Kriminalisté prý Joukla s Míkou odposlouchávali na přelomu let 2013 a 2014. Náměstek ale nechtěl přesněji určit, za jaké období odposlechy má.

Když měl Joukl poprvé možnost nahlédnout do vyšetřovacího spisu, tak tam podle něj ještě odposlechy nebyly. A nepředpokládá, že by policie monitorovala pomocí „štěnic“ i jeho rozhovory, které vedl doma.

Zkušenost s odposlechy prý Joukla přiměla i k tomu, že nyní vyzývá lidi, s nimiž hovoří, aby formulovali přesně.

Jak to bylo během domovní prohlídky

Náměstek hejtmana pro dopravu též přiblížil, jak to vypadalo, když policisté hledali důkazy u něj doma. „Bylo to korektní, prošli jsme společně dům,“ popsal.

Kriminalisty prý zajímaly hlavně počítače, a to včetně těch, které užívaly děti politika. Prohlédli si i obsah různých flash disků, které v domě našli. Zajímali se též o smlouvy týkající se zakázek.

„Dva počítače prošel znalec a výstupy z toho mi dali také na cédéčku, že se na to můžu podívat. Mně to ale stejně nešlo otevřít,“ uvedl náměstek.

Obviněným Jouklovi a Míkovi hrozí v tomto případě dva až osm let vězení. Oba doposud zůstali i přes policejní vyšetřování ve svých vlivných funkcích.