Křižanov se dočkal sochy Zdislavy. Její památku uctily zástupy poutníků

  • 1
V Křižanově na Žďársku odhalili památník věnovaný svaté Zdislavě. Plastika světice zdobící Benešovo náměstí dosahuje dvoumetrové výše. K příležitosti se konala i mše svatá, která se netradičně sloužila na náměstí. Iniciátoři předpokládali příchod až deseti tisíc poutníků ze všech koutů České republiky.

Slavnostní den zahájila mše svatá, celebrovaná brněnským biskupem Vojtěchem Cikrlem, za hudebního doprovodu stočlenného pěveckého sboru pod vedením třebíčského hudebníka Karla Tomka. Pro hojnou účast se ale musela přemístit na zdejší náměstí. Mši mohli přihlížející sledovat i v kostele, kde byla po celou dobu umístěna obrazovka s přímým přenosem z pódia.

Mimo to byla do kostela naaranžována i fotografická výstava, co by ohlédnutí za průběhem výstavby památníku, kterému požehnal sám biskup Cikrle.

Na realizaci památníku bylo zapotřebí nashromáždit sedm milionů korun. Do veřejné sbírky přispěli jednotlivci ale i obce a soukromé společnosti. Iniciátorka výstavby plastiky Nila Vodičková si ani pár dní před odhalením nemohla dopřát oddechu, do požadované částky chyběly stále ještě poslední sta tisíce. Proto se při mši zorganizovala dodatečná sbírka.

Na památníku začal sochař pracovat před třemi lety

Zahajovací práce stavby začaly už v povelikonočním období loňského roku. O myšlence navrátit Křižanovu svatořečenou Zdislavou snila Vodičková již od mládí. Rozhodnutí v ní uzrálo v listopadu 2010. Tehdy se odhodlala a o svůj nápad se podělila s místním farářem Tomášem Holcnerem, který se následně zapojil jako spoluorganizátor.

„Pokaždé když padla zmínka o svaté Zdislavě, tak se o ni mluvilo jako o Zdislavě z Lemberka. To mi přišlo líto, protože rodiště měla právě v Křižanově,“ upřesnila Vodičková.

Renomovaný sochař Otmar Oliva, tvůrce velkolepého díla, začal na koncepci památníku pracovat už před třemi roky. „Snažil jsem se ji zachytit jako mladou dívku, která dozrála do dospělého života,“ dodal Oliva. Autor ztvárnil Zdislavu, co by dívku před odchodem ze svého domova.

Zdislava byla známá především pro svou dobrotu a péči o nemocné a chudé. Patronka rodin, jak je často přezdívána, v uměleckém ztvárnění drží v rukou otevírající se zlaté srdce, což vystihuje, jak ji lidé vnímají. Jako ženu s otevřeným srdcem.

Za svatou byla Zdislava prohlášena papežem Janem Pavlem II. před dvaceti lety.