Cvrčků jen dlaň denně, jinak protáhnou. Docentka sní o hmyzí restauraci

  • 17
Tým kolem docentky Marie Borkovcové z Brna usiluje o to, aby mohly vznikat po Česku i v Evropě hmyzí restaurace a aby se hmyz coby pokrm mohl prodávat i v obchodech. To zatím nejde. Akce, kde mohou lidé hmyz ochutnat, se ale konají. Jedna z nich se uskutečnila v jihlavské Vysoké škole polytechnické.

Kdepak smažený sýr nebo knedlo, zelo, vepřo. Na jihlavské polytechnice vařil cestovatel a kuchař David Švejnoha úplně jiné pokrmy.

Je libo larvu potemníka brazilského? „Jak to chutná? Je to dobré, jako chips,“ zmínila žena, která navštívila akci Hmyz na talíři. Na prodej byla také nedávno vydaná kuchařka. „Recepty jsou trošku z indické kuchyně a pak jsou v ní i hmyzí dezerty,“ doplnila Dagmar Hessová, která nabírala zájemcům hmyz na talíř.

Milovníci pokrmů z hmyzu však mají dost omezené možnosti. V České republice zatím není možné žádnou takovou restauraci otevřít, hmyz totiž stále není schválený jako potravina. „Možná letos se s tím pohne. Docentka Borkovcová na tom pracuje už roky, aby se tak stalo,“ pravila Hessová.

„Ona jedná na úrovni Evropské unie. Je to celé o tom, aby se hmyz prosadil jako potravina. Podle posledních informací, které od paní profesorky mám, by měl být moučný červ letos nebo příští rok uznán jako potravina. Potom se to rozroste, hmyz se zlevní...,“ pronesl David Švejnoha.

„Není to o tom, že bychom chodili do restaurace na hotovku místo knedla, vepřa, zela na červy, ale třeba o tom, že se z toho bude dělat moučka. Ta obsahuje velké množství proteinů, bude se to přidávat třeba do pečiva nebo do přípravků pro sportovce či seniory. Výživová hodnota a složení hmyzu je obecně opravdu vynikající a pro tělo prospěšné,“ doplnil Švejnoha.

Zakázka na narozeninový pokrm pro chameleona

Brněnský Klub cestovatelů pořádá akce podobné jako v Jihlavě jednou za 14 dní. Konají se každou druhou neděli, menu přijde na 279 korun. „Jsou to Hmyzí večery tak na tři hodiny, kde se dělají všechny chody, co se i tady v Jihlavě snažíme uvařit,“ řekla Dagmar Hessová.

Recept na cvrčky na másle

Podle Davida Švejnohy mají Češi z hmyzích specialit nejradši cvrčka na másle. „Je to díky tomu, že Češi máslo milují. Chuť cvrčka je výborná, vůně taky,“ uvedl.

Příprava je jednoduchá. Cvrčci se usmrtí ve vařící vodě a nechají krátce okapat. Na pánvi si kuchař připraví máslo a na něj se dají cvrčci. Vše se promíchává a peče zhruba jednu až dvě minuty. „Pak se stáhne teplota vařiče, dodá se sůl, pepř, případně nějaké koření podle libosti,“ uzavřel David Švejnoha.

Na přípravě hmyzu se podle něj ukáže fantazie kuchaře. Hmyz se dá přidávat do slané kuchyně, jako jsou třeba špagety, vajíčka nebo kung-pao. Nebo je vhodný do dezertů. „Dá se karamelizovat nebo namáčet do čokolády,“ sdělil kuchař a cestovatel.

Kuchaři, kteří se přípravou hmyzu na talíř zabývají, občas dostanou i speciální poptávku.

„Nedávno volali kuchaři Milanu Václavíkovi, aby připravil lahůdku k prvním narozeninám chameleona,“ přiblížila Hessová. Šváb namočený v čokoládě, to se prý objednatelům nelíbilo. „Saranče namočené v čokoládě ale prošlo a dvacet lidí i s tím chameleonem oslavilo jeho první narozeniny. Měli sladké hmyzí menu,“ usmála se žena.

Saranče se jinak dělá i na víně, larvy potemníka brazilského zase na česneku, s chili a koriandrem - lehce posolené a popepřené. „Cvrček na másle je strašně oblíbený,“ doplnila Dagmar Hessová.

Saranče si poprvé v životě na této akci dal mladík Filip Svoboda. „Jak to chutná? Nevím, asi se to k ničemu nedá přirovnat,“ povídal. „Já bych to trošku přirovnala k oříškům,“ pravila seniorka Pavla Radová.

Organizátoři akce Hmyz na talíři si přivezli do Jihlavy litry larev a cvrčků, švábů asi padesát. Kolik toho může člověk sníst za den? „Odhadem tolik, co se vejde do mističky udělané z dlaně. Pokud by toho bylo víc, tak by to člověka protáhlo,“ podotkla Dagmar Hessová.