Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obžalovaní z korupce v autoškole před soudem poprvé vypovídali

  17:26aktualizováno  17:26
Už rok se táhne kauza úplatků v autoškole ve Velkém Meziříčí. V úterý četl soudce Jiří Večeřa desítky minut seznam svědků, jejichž výpovědi má k dispozici. Zlom nastal, když se dva ze tří obžalovaných rozhodli vůbec poprvé vypovídat před soudem.

Soud ve Žďáru nad Sázavou řeší korupční kauzu autoškoly z Velkého Meziříčí. Obžalovaní jsou (zleva) zkušební komisař Tomáš Bílek, učitelé autoškoly Lubomír Izdný a Lubomír Kobylka (23. října 2013) | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Podle obžaloby v autoškole získali zájemci řidičský průkaz za úplatu i bez absolvování jízd a výuky, testy za ně mnohdy udělali sami učitelé. To vše pod dohledem zkušebního komisaře z meziříčského úřadu.

Už to vypadalo, že padne rozsudek. Obvinění bývalý zkušební komisař Tomáš Bílek i učitelé Lubomír Izdný a Lubomír Kobylka si však verdikt nakonec nevyslechli.

Nedorazil totiž jeden z důležitých svědků a předseda senátu Jiří Večeřa v zájmu úplnosti důkazů odročil jednání na 29. července. Nepřišel ani Izdný. Soud vyhověl tomu, aby se líčení konalo v jeho nepřítomnosti.

Jízdy musel krátit kvůli bolesti

Ale zvrat v kauze přece jen nastal. Vůbec poprvé za celý rok, kdy probíhala jednání a vyslýchala se spousta svědků, dva obžalovaní promluvili. Oba vinu popírají.

Bílek měl jako zkušební komisař při testech dohlížet na uchazeče o řidičský průkaz. Místo toho však podle obžaloby nechal učitele Izdného a Kobylku, aby jim radili správné odpovědi či za ně testy vyplňovali. Za úplatek, říká obžaloba.

"Trvám na tom, že jsem nevzal žádný úplatek," uvedl ovšem před soudem Bílek. Neměl prý důvod, finančně na tom byl dobře, v rodině měli dva platy.

"Řada lidí uvedených v obžalobě ve zkoušce neuspěla, proto nevím proč bych jim měl pomáhat. Je pravda, že jsem zkoušky jízdy musel někdy zkrátit z důvodu špatných klimatických podmínek či bolesti zad. Můj zdravotní stav je vážný, trpím Bechtěrevovou chorobou," doplnil obžalovaný, který nyní pracuje ve výrobě a podle svých slov nesmí vykonávat těžkou práci.

"Pokud měl uchazeč problém s prací na počítači, musel jsem pomoci. V žádném případě nešlo o zaškrtávání správné odpovědi," zdůraznil Bílek. Občas vzal "plnění" ve formě pálenky nebo masa, což je prý mezi rodinami běžné.

Žáci měli problémy s počítači

Druhý vyslýchaný, Lubomír Kobylka, který stále podniká v autoškole, požádal o zproštění viny.

"Nikdy jsem úplatek nepřijal ani nepředal komisaři Bílkovi. Obvinění odmítám," říkal.

"Když měl žák problém s ovládáním počítače, snažil jsem se mu pomoci a ve vztahu žák - učitel jsem se ho snažil morálně podpořit. Každá zkouška znamená psychickou újmu. Učitel se má snažit žáka nadzvednout, ne potopit."

Pomoci studentům se prý snažil pouze v případech uvedených v obžalobě. Popřel, že by při tom odklikával správné odpovědi. "Odklikal jsem jen úvod, abych urychlil začátek zkoušky," tvrdil.

Na to se ozval státní zástupce Jan Adam. Podivoval se nad některými záznamy ze skryté kamery. Například na jednom 15 minut kliká student a pak přijde Kobylka a kliká dál.

"Takový případ si nepamatuji," odvětil obžalovaný. U dalšího uchazeče se Kobylka dotýkal myši nepřetržitě od 7:10 do 7:21. Uchazeč měl poté v ruce myš pouhé tři minuty a test přes to udělal. "Nejsem si vědom takové skutečnosti," pravil na to obžalovaný.

Od žáků prý vybíral peníze za školné klidně i v den konání testů. "Nemám to na fakturu, žáci ho platili i nadvakrát, natřikrát," popřel, že by vzal úplatek. K Bílkovi měl Kobylka prý pouze pracovní vztah. Občas zašli na oběd.

Na gang přišli vyšetřovatelé díky anonymům a upozornění z ministerstev vnitra a dopravy. Podivné tehdy bylo extrémně rychlé vyplnění testů.

Trojici obžalovaných hrozí až deset let vězení za trestný čin podplácení a zneužívání pravomoci úřední osoby a pomoci k tomuto činu.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Opilý cizinec se v Jihlavě pokusil znásilnit ženu, hlídka jej dopadla

Ilustrační snímek

Nedaleko jednoho z jihlavských sídlišť přepadl opilý cizinec ženu a podle místních se ji pokusil znásilnit. Přivolaná...

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Opilá řidička odešla po nehodě domů, tam ji zraněnou našla policie

Ilustrační snímek

Policie v Bystřici nad Pernštejnem vyšetřuje nehodu, kterou způsobila v úterý v noci opilá řidička. Nabourané auto...

Najdete na iDNES.cz