Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obžalovaní z korupce v autoškole před soudem poprvé vypovídali

  17:26aktualizováno  17:26
Už rok se táhne kauza úplatků v autoškole ve Velkém Meziříčí. V úterý četl soudce Jiří Večeřa desítky minut seznam svědků, jejichž výpovědi má k dispozici. Zlom nastal, když se dva ze tří obžalovaných rozhodli vůbec poprvé vypovídat před soudem.

Soud ve Žďáru nad Sázavou řeší korupční kauzu autoškoly z Velkého Meziříčí. Obžalovaní jsou (zleva) zkušební komisař Tomáš Bílek, učitelé autoškoly Lubomír Izdný a Lubomír Kobylka (23. října 2013) | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Podle obžaloby v autoškole získali zájemci řidičský průkaz za úplatu i bez absolvování jízd a výuky, testy za ně mnohdy udělali sami učitelé. To vše pod dohledem zkušebního komisaře z meziříčského úřadu.

Už to vypadalo, že padne rozsudek. Obvinění bývalý zkušební komisař Tomáš Bílek i učitelé Lubomír Izdný a Lubomír Kobylka si však verdikt nakonec nevyslechli.

Nedorazil totiž jeden z důležitých svědků a předseda senátu Jiří Večeřa v zájmu úplnosti důkazů odročil jednání na 29. července. Nepřišel ani Izdný. Soud vyhověl tomu, aby se líčení konalo v jeho nepřítomnosti.

Jízdy musel krátit kvůli bolesti

Ale zvrat v kauze přece jen nastal. Vůbec poprvé za celý rok, kdy probíhala jednání a vyslýchala se spousta svědků, dva obžalovaní promluvili. Oba vinu popírají.

Bílek měl jako zkušební komisař při testech dohlížet na uchazeče o řidičský průkaz. Místo toho však podle obžaloby nechal učitele Izdného a Kobylku, aby jim radili správné odpovědi či za ně testy vyplňovali. Za úplatek, říká obžaloba.

"Trvám na tom, že jsem nevzal žádný úplatek," uvedl ovšem před soudem Bílek. Neměl prý důvod, finančně na tom byl dobře, v rodině měli dva platy.

"Řada lidí uvedených v obžalobě ve zkoušce neuspěla, proto nevím proč bych jim měl pomáhat. Je pravda, že jsem zkoušky jízdy musel někdy zkrátit z důvodu špatných klimatických podmínek či bolesti zad. Můj zdravotní stav je vážný, trpím Bechtěrevovou chorobou," doplnil obžalovaný, který nyní pracuje ve výrobě a podle svých slov nesmí vykonávat těžkou práci.

"Pokud měl uchazeč problém s prací na počítači, musel jsem pomoci. V žádném případě nešlo o zaškrtávání správné odpovědi," zdůraznil Bílek. Občas vzal "plnění" ve formě pálenky nebo masa, což je prý mezi rodinami běžné.

Žáci měli problémy s počítači

Druhý vyslýchaný, Lubomír Kobylka, který stále podniká v autoškole, požádal o zproštění viny.

"Nikdy jsem úplatek nepřijal ani nepředal komisaři Bílkovi. Obvinění odmítám," říkal.

"Když měl žák problém s ovládáním počítače, snažil jsem se mu pomoci a ve vztahu žák - učitel jsem se ho snažil morálně podpořit. Každá zkouška znamená psychickou újmu. Učitel se má snažit žáka nadzvednout, ne potopit."

Pomoci studentům se prý snažil pouze v případech uvedených v obžalobě. Popřel, že by při tom odklikával správné odpovědi. "Odklikal jsem jen úvod, abych urychlil začátek zkoušky," tvrdil.

Na to se ozval státní zástupce Jan Adam. Podivoval se nad některými záznamy ze skryté kamery. Například na jednom 15 minut kliká student a pak přijde Kobylka a kliká dál.

"Takový případ si nepamatuji," odvětil obžalovaný. U dalšího uchazeče se Kobylka dotýkal myši nepřetržitě od 7:10 do 7:21. Uchazeč měl poté v ruce myš pouhé tři minuty a test přes to udělal. "Nejsem si vědom takové skutečnosti," pravil na to obžalovaný.

Od žáků prý vybíral peníze za školné klidně i v den konání testů. "Nemám to na fakturu, žáci ho platili i nadvakrát, natřikrát," popřel, že by vzal úplatek. K Bílkovi měl Kobylka prý pouze pracovní vztah. Občas zašli na oběd.

Na gang přišli vyšetřovatelé díky anonymům a upozornění z ministerstev vnitra a dopravy. Podivné tehdy bylo extrémně rychlé vyplnění testů.

Trojici obžalovaných hrozí až deset let vězení za trestný čin podplácení a zneužívání pravomoci úřední osoby a pomoci k tomuto činu.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Další z rubriky

Na pracovníka jatek zaútočil rozzuřený býk, muž je v kritickém stavu

V Hlásné Třebani napadl muže býk na pastvě.(15.2.2018)

Velmi vážná zranění, která ho bezprostředně ohrožovala na životě, způsobil zaměstnanci jatek na Jihlavsku rozzuřený...

Kauza sypačů se po více než roce vrátí před soud, posudek je hotov

Bývalý náměstek vysočinského hejtmana Libor Joukl (vpravo) a šéf krajských...

Před více než rokem jihlavský soudce Zdeněk Chalupa odročil projednávání kauzy údajně předražených sypačů pro...

Nové soukromé Alzheimer centrum má v Třebíči začít sloužit ještě letos

Takto by mělo podle představené vizualizace vypadat zařízení pro pacienty s...

Nové soukromé specializované pobytové centrum se zvláštním režimem pro pacienty s Alzheimerovou chorobou a osoby trpící...

Najdete na iDNES.cz