Nová budova (oranžová) bude pro světelské náměstí v budoucnu stěžejní. Rozdělí...

Nová budova (oranžová) bude pro světelské náměstí v budoucnu stěžejní. Rozdělí ho na dvě. | foto: Vizualizace: Městský úřad Světlá nad Sázavou

Vše na půl. Z jednoho náměstí ve Světlé nad Sázavou udělají dvě

  • 5
Přeměna náměstí Trčků z Lípy. To je jeden z hlavních úkolů pro radnici ve Světlé nad Sázavou na následující roky. Základní studii letos doplní o další detaily. Jak by mělo náměstí vypadat, mohou poradit sami občané.

Silné slovo při konečném plánování bude mít i veřejnost. Od 13. do 18. dubna bude na radnici vystaveno několik architektonických návrhů, jak by měla vypadat zcela nová budova na náměstí. „Lidé budou moci napsat své připomínky, co se jim na jednotlivých studiích líbí, a co ne,“ vzkázal světelský starosta Jan Tourek (KDU-ČSL).

Právě nová budova bude pro světelské náměstí v budoucnu stěžejní stavbou. „Svažité náměstí Trčků z Lípy je poměrně velký prostor působící v současné době velmi neukončeně. Spíš je jako velká zatáčka,“ popsaly centrální prostor před radnicí a kostelem svatého Víta mladé architektky Adéla Středová a Simona Fišerová.

V soutěži o Cenu Petra Parléře, které se Světlá už v roce 2007 účastnila, uspěly a představily nejlépe hodnocený projekt na přeměnu náměstí. Jejich návrh vyhrál i právě proto, že náměstí rozdělil novostavbou budovy na dvě části. „Každé nově vzniklé náměstí má svojí funkci. Hlavní část před městským úřadem a nákupním centrem by bylo takzvaným Horním nebo Radničním náměstím s funkcí světskou či obchodní. Druhá část by vznikla před kostelem, farou a knihovnou jako Dolní nebo Kostelní náměstí a mělo by spíše funkci duchovní,“ vysvětlily architektky.

Novou budovu navrhly jako dvoupodlažní stavbu, která bude vsazena do svažujícího se terénu. První patro by bylo přístupné z Horního náměstí, měla by v něm být kavárna či restaurace. Z Dolního náměstí pak bude vstup do spodního patra, kde by mohl vzniknout multifunkční sál nebo galerie.

Kostel bude znovu dominantou prostoru. Pomůžou mu schody

Novým členěním by centrální prostor města dostal jasnější kontury, nebyl by už jen velkou zatáčkou, jak ho architektky nazvaly. A zejména církevní stavby by zde vynikly mnohem víc, než je tomu dnes. „Při dnešním uspořádání je kostel v prostoru náměstí zcela upozaděn. Nové členění plochy mu navrací jeho dominantnost,“ tvrdí autorky vítězného návrhu v soutěži o Cenu Petra Parléře.

Jeho dominantnost podpoří zejména monumentálním schodištěm vedoucím ke kostelu směrem od fary, která bude stát na protější straně Dolního náměstí. „Na schodiště a rozšířený chodník před farou navrhujeme jednoduché rozmístění soch. Původních barokních i nových,“ dodaly architektky.

Představitele města tato studie od počátku zaujala. Zprvu se na ni dívali s trochou nedůvěry právě kvůli stavbě nové budovy. Pak se jim ale nové členění zalíbilo a studie se stala základem pro další podrobnější dokumentaci a pro další uvažování, do jaké podoby náměstí přeměnit. Letos dozrála doba, kdy by chtěla radnice v otázce přestavby náměstí razantně pokročit.

„Máme připravené peníze na vypracování projektové dokumentace,“ oznámil starosta Tourek. Jednat by se mělo zhruba o jeden milion korun. Samotné stavební práce pak budou záležitostí pro příští a přespříští rok. Město na ně ovšem bude muset nejprve sehnat peníze. Současné odhady hovoří o celkové sumě kolem 35 milionů korun.