Peter Šlosjarik, řidič autobusu, který na počátku vezl z Jihlavy do Německa irácké křesťany.

Peter Šlosjarik, řidič autobusu, který na počátku vezl z Jihlavy do Německa irácké křesťany. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Řidiči, kteří vezli do Německa irácké křesťany, jsou stále v nejistotě

  • 138
Více než měsíc už Peter Šlosjarik z Jihlavy žije v nejistotě. Na začátku dubna byl jedním ze dvou řidičů autobusu, kteří vezli do Německa skupinu iráckých křesťanů a na několik hodin je zadržela tamní policie. Byl obviněn z převaděčství, ale od té doby stále čeká na verdikt německé strany.

„Jsme obviněni z převaděčství od vyšetřujícího soudce, ale od té doby nic nevím,“ krčí rameny nad svou současnou situací Šlosjarik.

Zatím se podle svých slov ani nesetkal s mobilním telefonem, jejž měl od svého zaměstnavatele a který mu němečtí policisté zabavili.

„Německá strana nás informovala o tom, že mobilní telefony prozkoumá. A až budou se vším hotoví, že nás o všem budou informovat. Ale zatím se nic neděje,“ dodala Vendula Hustáková z dopravní firmy, pro niž Šlosjarik pracuje.

Oba řidiči se už přímo v Německu vzdali možnosti, že by se sami přijeli hájit na případné soudní líčení. Na místě jim bylo řečeno, že soudce, který se bude jejich případem zabývat, má několik možností, jak rozhodnout.

Šoféry může odsoudit jako převaděče, uložit jim finanční pokutu nebo je v nejlepším případě zprostit viny. „Osobně to tipuju na tu pokutu,“ nechal se těsně po svém návratu slyšet Šlosjarik.

Do Německa mohou řidiči jezdit dál, nejsou odsouzeni

Od té doby zatím neměl žádnou další cestu do Německa a prý ani netuší, zda tam vůbec může.

„K žádnému omezení zatím nedošlo nebo o něm nevíme. Podle informací, co mám k dispozici, je vše ve fázi obvinění. V tom případě oba naši řidiči mohou vyjet do Německa bez omezení, protože nejsou pravomocně odsouzení a pohlíží se na ně jako na nevinné,“ tvrdí Hustáková.

Do celé šlamastyky Šlosjarik se svým kolegou padli, když byli 2. dubna narychlo povoláni, aby odvezli pětadvacet iráckých křesťanů z Jihlavy. Ti předtím dva měsíce žili v rekreačním zařízení Okrouhlík asi sedm kilometrů od města. Ve chvíli, kdy se měli usadit v městských bytech, se však rozhodli vzdát azylu v České republice a začít nový život v Německu.

Jenže prakticky okamžitě po překročení státní hranice autobus zastavila německá policie a nepustila ho dál. Řidiče propustila po několika hodinách výslechů a osobních prohlídek. Zpátky do Česka se vrátili s prázdným autobusem (jak Šlosjarik popisuje zadržení v Německu, čtěte zde).