Podzemní chodbu ve Světlé nad Sázavou otevřel v roce 2003 tehdejší starosta...

Podzemní chodbu ve Světlé nad Sázavou otevřel v roce 2003 tehdejší starosta Josef Böhm (vpravo). Nyní odborníci pod částí náměstí objevili další dutiny. I ty by radnice chtěla blíže prozkoumat a případně i otevřít veřejnosti. | foto: ČTK

Pod centrem Světlé nad Sázavou odborníci objevili dvě záhadné dutiny

  • 4
Podzemí ve Světlé nad Sázavou je rozsáhlejší, než se doposud vědělo. Průzkum v části náměstí, který si objednala radnice, objevil dvě staré chodby. Jedna spojuje kostel svatého Václava s farou, druhá od kostela míří k mlýnu. Město chce prostory dále zkoumat a případně i otevřít veřejnosti.

„Jedna chodba začíná u fary vlevo vedle jejího vchodu. Vede do prostoru vpravo od vstupu do kostela. Další podzemní chodba začíná u zákristie v kostele a stáčí se k řece směrem ke mlýnu,“ uvedl světelský starosta Jan Tourek.

Obě podzemní dutiny se nacházejí v hloubce od dvou do pěti metrů pod povrchem. Vypadají jako zhruba dva metry široké chodby. Odborníci je objevili při cíleném průzkumu podzemí v části náměstí, který zadalo město.

Průzkum prováděli z povrchu pomocí přístrojů pro vyhledávání podzemních dutin. Prozatím se mapování soustředilo právě na okolí fary a kostela, tedy na nejstarší část náměstí.

„Zdá se, že se tím tak trochu potvrzují legendy, jež se o světelském podzemí po generace tradují,“ domnívá se starosta.

Staré legendy hovoří o propojení nejen světelského kostela a fary, ale i zámku za řekou. A dokonce se traduje, že by mohla existovat podzemní chodba ze zámku do hradu v Lipnici nad Sázavou. Ten je vzdušnou čarou vzdálený asi osm kilometrů.

Dutiny mohou odborníci navrtat a prohlédnout minikamerou

Radnice ve Světlé nyní bude řešit, jak s novými objevy naloží. Podle Tourka určitě budou průzkumy dál pokračovat. Jen zatím není jisté, jakým směrem.

„Buď podobným způsobem prozkoumáme podzemí okolo zámku, nebo se budeme soustředit na nově objevené dutiny. odborníci je navrtají a prohlédnou minikamerou,“ pravil starosta.

Světelské podzemí

Mimo hlavní turistickou sezonu od září do června se koná prohlídka podzemí každé pracovní úterý ve 13 hodin. Po předběžné dohodě s infocentrem (tel. 569 496 676) lze vyrazit i v jiných dnech. Pozn.: Více na www.kyticesvetla.cz.

Pokud to jen trochu půjde, chtěla by Světlá nově objevené podzemí prostory postupně ukázat veřejnosti. „Kdyby se podařilo chodby upravit a zpřístupnit, byla by to ohromná atrakce, která by do Světlé přitáhla turisty. Městu by to nesmírně pomohlo,“ nechal se slyšet Jan Tourek.

Část podzemí ve Světlé nad Sázavou přístupná už je. Mimo turistickou sezonu se prohlídky konají v úterý od 13 hodin. Skupiny si také mohou na místním infocentru domluvit jiný termín.

Pro prohlídky je zatím upravena jen několik desítek metrů dlouhá chodba. Je samostatná, není propojena s větším podzemním labyrintem. Vstupuje se do ní z domu ve východní části náměstí.

Základem podzemí je profesionální práce ze 13. století

„Celková délka podzemních chodeb včetně rozrážek činí téměř 200 metrů. Všechny čelby a rozrážky končí v pevné hornině. Spojení s dalšími podzemními prostorami neexistuje,“ píše o podzemí na webu města milovník místní historie Jan Dudík.

Chodby pod centrem Světlé nad Sázavou mohou mít základ už ve 13. století. Mohly zprvu sloužit jako průzkumné šachty při dolování rudy. Je to patrné z jejich vedení podél tektonických struktur i z na svou dobu profesionálního opracování. Později se přeměnily ve sklepy domů či sklady obchodů.

Do zkoumání podzemí se světelská radnice dala kvůli připravované rekonstrukci a přestavbě náměstí Trčků z Lípy. „Nechceme, aby nás někde nějaká dutina či chodba překvapila při stavebních pracích,“ vysvětlil už dříve místostarosta Josef Hnik. V žádných dokumentech totiž vedení starých chodeb znázorněno není. Za mapování podzemí dosud město vydalo zhruba 60 tisíc korun.