Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pod centrem Světlé nad Sázavou odborníci objevili dvě záhadné dutiny

  8:37aktualizováno  8:37
Podzemí ve Světlé nad Sázavou je rozsáhlejší, než se doposud vědělo. Průzkum v části náměstí, který si objednala radnice, objevil dvě staré chodby. Jedna spojuje kostel svatého Václava s farou, druhá od kostela míří k mlýnu. Město chce prostory dále zkoumat a případně i otevřít veřejnosti.

Podzemní chodbu ve Světlé nad Sázavou otevřel v roce 2003 tehdejší starosta Josef Böhm (vpravo). Nyní odborníci pod částí náměstí objevili další dutiny. I ty by radnice chtěla blíže prozkoumat a případně i otevřít veřejnosti. | foto: ČTK

„Jedna chodba začíná u fary vlevo vedle jejího vchodu. Vede do prostoru vpravo od vstupu do kostela. Další podzemní chodba začíná u zákristie v kostele a stáčí se k řece směrem ke mlýnu,“ uvedl světelský starosta Jan Tourek.

Obě podzemní dutiny se nacházejí v hloubce od dvou do pěti metrů pod povrchem. Vypadají jako zhruba dva metry široké chodby. Odborníci je objevili při cíleném průzkumu podzemí v části náměstí, který zadalo město.

Průzkum prováděli z povrchu pomocí přístrojů pro vyhledávání podzemních dutin. Prozatím se mapování soustředilo právě na okolí fary a kostela, tedy na nejstarší část náměstí.

„Zdá se, že se tím tak trochu potvrzují legendy, jež se o světelském podzemí po generace tradují,“ domnívá se starosta.

Staré legendy hovoří o propojení nejen světelského kostela a fary, ale i zámku za řekou. A dokonce se traduje, že by mohla existovat podzemní chodba ze zámku do hradu v Lipnici nad Sázavou. Ten je vzdušnou čarou vzdálený asi osm kilometrů.

Dutiny mohou odborníci navrtat a prohlédnout minikamerou

Radnice ve Světlé nyní bude řešit, jak s novými objevy naloží. Podle Tourka určitě budou průzkumy dál pokračovat. Jen zatím není jisté, jakým směrem.

„Buď podobným způsobem prozkoumáme podzemí okolo zámku, nebo se budeme soustředit na nově objevené dutiny. odborníci je navrtají a prohlédnou minikamerou,“ pravil starosta.

Světelské podzemí

Mimo hlavní turistickou sezonu od září do června se koná prohlídka podzemí každé pracovní úterý ve 13 hodin. Po předběžné dohodě s infocentrem (tel. 569 496 676) lze vyrazit i v jiných dnech. Pozn.: Více na www.kyticesvetla.cz.

Pokud to jen trochu půjde, chtěla by Světlá nově objevené podzemí prostory postupně ukázat veřejnosti. „Kdyby se podařilo chodby upravit a zpřístupnit, byla by to ohromná atrakce, která by do Světlé přitáhla turisty. Městu by to nesmírně pomohlo,“ nechal se slyšet Jan Tourek.

Část podzemí ve Světlé nad Sázavou přístupná už je. Mimo turistickou sezonu se prohlídky konají v úterý od 13 hodin. Skupiny si také mohou na místním infocentru domluvit jiný termín.

Pro prohlídky je zatím upravena jen několik desítek metrů dlouhá chodba. Je samostatná, není propojena s větším podzemním labyrintem. Vstupuje se do ní z domu ve východní části náměstí.

Základem podzemí je profesionální práce ze 13. století

„Celková délka podzemních chodeb včetně rozrážek činí téměř 200 metrů. Všechny čelby a rozrážky končí v pevné hornině. Spojení s dalšími podzemními prostorami neexistuje,“ píše o podzemí na webu města milovník místní historie Jan Dudík.

Chodby pod centrem Světlé nad Sázavou mohou mít základ už ve 13. století. Mohly zprvu sloužit jako průzkumné šachty při dolování rudy. Je to patrné z jejich vedení podél tektonických struktur i z na svou dobu profesionálního opracování. Později se přeměnily ve sklepy domů či sklady obchodů.

Do zkoumání podzemí se světelská radnice dala kvůli připravované rekonstrukci a přestavbě náměstí Trčků z Lípy. „Nechceme, aby nás někde nějaká dutina či chodba překvapila při stavebních pracích,“ vysvětlil už dříve místostarosta Josef Hnik. V žádných dokumentech totiž vedení starých chodeb znázorněno není. Za mapování podzemí dosud město vydalo zhruba 60 tisíc korun.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

U Automotive Lighting se střílelo z plynové pistole, jeden lehce zraněný

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se odpoledne střílelo. Podle informací policie výstřel...

Historický most nad skládkou nikdo už roky nechce, cenná památka chátrá

Vysoký nebo také Loupežnický most u Velkého Meziříčí

Budoucnost opuštěného historického Loupežnického mostu u Velkého Meziříčí je stále nejasná. Most má sice památkovou...

Demolice kasáren je u konce, nové výstavbě stále brání námitky sousedů

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Demolice nejstarších budov Štefánikových kasáren v Jihlavě již je téměř u konce. Projektem výstavby souboru šesti...

Grafton Recruitment Praha
Specialista BOZP a PO

Grafton Recruitment Praha
Kraj Vysočina
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz