Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pod centrem Světlé nad Sázavou odborníci objevili dvě záhadné dutiny

  8:37aktualizováno  8:37
Podzemí ve Světlé nad Sázavou je rozsáhlejší, než se doposud vědělo. Průzkum v části náměstí, který si objednala radnice, objevil dvě staré chodby. Jedna spojuje kostel svatého Václava s farou, druhá od kostela míří k mlýnu. Město chce prostory dále zkoumat a případně i otevřít veřejnosti.

Podzemní chodbu ve Světlé nad Sázavou otevřel v roce 2003 tehdejší starosta Josef Böhm (vpravo). Nyní odborníci pod částí náměstí objevili další dutiny. I ty by radnice chtěla blíže prozkoumat a případně i otevřít veřejnosti. | foto: ČTK

„Jedna chodba začíná u fary vlevo vedle jejího vchodu. Vede do prostoru vpravo od vstupu do kostela. Další podzemní chodba začíná u zákristie v kostele a stáčí se k řece směrem ke mlýnu,“ uvedl světelský starosta Jan Tourek.

Obě podzemní dutiny se nacházejí v hloubce od dvou do pěti metrů pod povrchem. Vypadají jako zhruba dva metry široké chodby. Odborníci je objevili při cíleném průzkumu podzemí v části náměstí, který zadalo město.

Průzkum prováděli z povrchu pomocí přístrojů pro vyhledávání podzemních dutin. Prozatím se mapování soustředilo právě na okolí fary a kostela, tedy na nejstarší část náměstí.

„Zdá se, že se tím tak trochu potvrzují legendy, jež se o světelském podzemí po generace tradují,“ domnívá se starosta.

Staré legendy hovoří o propojení nejen světelského kostela a fary, ale i zámku za řekou. A dokonce se traduje, že by mohla existovat podzemní chodba ze zámku do hradu v Lipnici nad Sázavou. Ten je vzdušnou čarou vzdálený asi osm kilometrů.

Dutiny mohou odborníci navrtat a prohlédnout minikamerou

Radnice ve Světlé nyní bude řešit, jak s novými objevy naloží. Podle Tourka určitě budou průzkumy dál pokračovat. Jen zatím není jisté, jakým směrem.

„Buď podobným způsobem prozkoumáme podzemí okolo zámku, nebo se budeme soustředit na nově objevené dutiny. odborníci je navrtají a prohlédnou minikamerou,“ pravil starosta.

Světelské podzemí

Mimo hlavní turistickou sezonu od září do června se koná prohlídka podzemí každé pracovní úterý ve 13 hodin. Po předběžné dohodě s infocentrem (tel. 569 496 676) lze vyrazit i v jiných dnech. Pozn.: Více na www.kyticesvetla.cz.

Pokud to jen trochu půjde, chtěla by Světlá nově objevené podzemí prostory postupně ukázat veřejnosti. „Kdyby se podařilo chodby upravit a zpřístupnit, byla by to ohromná atrakce, která by do Světlé přitáhla turisty. Městu by to nesmírně pomohlo,“ nechal se slyšet Jan Tourek.

Část podzemí ve Světlé nad Sázavou přístupná už je. Mimo turistickou sezonu se prohlídky konají v úterý od 13 hodin. Skupiny si také mohou na místním infocentru domluvit jiný termín.

Pro prohlídky je zatím upravena jen několik desítek metrů dlouhá chodba. Je samostatná, není propojena s větším podzemním labyrintem. Vstupuje se do ní z domu ve východní části náměstí.

Základem podzemí je profesionální práce ze 13. století

„Celková délka podzemních chodeb včetně rozrážek činí téměř 200 metrů. Všechny čelby a rozrážky končí v pevné hornině. Spojení s dalšími podzemními prostorami neexistuje,“ píše o podzemí na webu města milovník místní historie Jan Dudík.

Chodby pod centrem Světlé nad Sázavou mohou mít základ už ve 13. století. Mohly zprvu sloužit jako průzkumné šachty při dolování rudy. Je to patrné z jejich vedení podél tektonických struktur i z na svou dobu profesionálního opracování. Později se přeměnily ve sklepy domů či sklady obchodů.

Do zkoumání podzemí se světelská radnice dala kvůli připravované rekonstrukci a přestavbě náměstí Trčků z Lípy. „Nechceme, aby nás někde nějaká dutina či chodba překvapila při stavebních pracích,“ vysvětlil už dříve místostarosta Josef Hnik. V žádných dokumentech totiž vedení starých chodeb znázorněno není. Za mapování podzemí dosud město vydalo zhruba 60 tisíc korun.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Opilý cizinec se v Jihlavě pokusil znásilnit ženu, hlídka jej dopadla

Ilustrační snímek

Nedaleko jednoho z jihlavských sídlišť přepadl opilý cizinec ženu a podle místních se ji pokusil znásilnit. Přivolaná...

Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

Ilustrační snímek

Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by...

Spojilo je divadlo. Kabaret Smějte se s námi hrál v terezínském ghettu

Fotografie je z obálky americké knihy o divadle v Terezíně. Tanečnice...

Před domem v Mahlerově ulici v Jihlavě stál hlouček postav. Všechny hleděly k zemi na chodník před schody u vchodu. Na...

Najdete na iDNES.cz