Masový hrob Němců odhalený nedaleko Dobronína na Jihlavsku vzbuzuje emoce. V...

Masový hrob Němců odhalený nedaleko Dobronína na Jihlavsku vzbuzuje emoce. V noci tam tři lidé z úcty k mrtvým vztyčili třímetrový dřevěný kříž. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Oběti masakru v Dobroníně může připomínat pouze náhrobní deska

  • 14
Na obecní úřad v Dobroníně na Jihlavsku dorazil nový návrh pomníku obětem poválečného násilí na louce Budínka. Pomník měří na výšku už jen jeden metr. O tom, zda je náhrobní deska akceptovatelná, budou zastupitelé rozhodovat v pondělí.

První návrh oficiálního hřbitovního pomníku ve tvaru kříže v Dobroníně nebyl příznivě přijat. Zastupitelstvo mělo v únoru připomínky především k výšce pomníku, 140 centimetrů se zdálo být příliš (více čtěte zde).

Na základě připomínek starosty obce Jiřího Vlacha předložil německý občan a dobronínský rodák Johann Niebler druhý návrh.

Nový návrh: jen náhrobní deska

Nový návrh pomníku už není ve tvaru kříže, jedná se o náhrobní desku. Podobné jsou jiné náhrobky na místním hřbitově. "Nový pomník je menší, má na výšku pouhý jeden metr," řekl Johann Niebler. Jeho strýc Franz Niebler by měl být jednou z obětí na louce Budínka.

Místo kříže je v návrhu památníku na masakr u Dobronína náhrobní deska.

Dobronínští radní již mají návrh na stole a diskutovali o něm. Na tuto diskusi v pondělí naváže zastupitelstvo.

"Rozměrově nebude problém. Na náhrobním kameni by ale asi měla být jen jména lidí, kteří na hřbitově budou pohřbeni. Asi nebude průchozí umístit na náhrobek jména osob pohřbených v Polné. Nebudu ale předjímat rozhodnutí zastupitelstva," řekl starosta Dobronína Jiří Vlach.

Identifikují všechny ostatky?

Zastupitelé budou zřejmě v pondělí řešit i otázku, zda umístit na náhrobní desku jména všech obětí, které jsou zmíněny v dokumentační zprávě Fritze Hawelky, nebo jen těch osob, které se podaří policii a genetikům identifikovat.

Kauza Budínka

Červenec 2009 Podání oznámení Státnímu zastupitelství v Jihlavě s upozorněním na dokumentační zprávu Fritze Hawelky o poválečném násilí u Dobronína.
Srpen 2010 Policie zahajuje průzkum lokality Budínka, kde se našly ostatky šesti těl.
Prosinec 2010 Počet obětí byl stanoven na třináct - muži ve věku 30 až 60 let.
Březen 2011 Manfred Fuchs tvrdí, že u železniční trati v Dobroníně je druhý hromadný hrob.

Fritz Hawelka ve své zprávě píše o 15 možných obětech. "Zastupitelstvo může v pondělí návrh pomníku schválit, ale také se může rozhodnout, že počká na uzavření policejního vyšetřování," upozornil místostarosta obce Dobronín Ivan Sehnal.

Diskutovat se zřejmě bude i o případném umístění desky na hřbitově. Podle starosty Dobronína Jiřího Vlacha je i toto velice citlivá otázka. Může se totiž stát, že místní nebudou chtít mít hrob vedle Němců?

"To se musí velice citlivě posoudit," upozorňuje Vlach.

Lidské ostatky, které byly nalezeny při policejním vyšetřování v srpnu minulého roku, by měly být podle zákonu o pohřebnictví pohřbeny na katastru obce, kde byly nalezeny.

Žádný svědek události ze druhé poloviny května již zřejmě nežije. Možným svědkem mohl být Robert Kautzinger z Jihlavy. Letos na konci února ovšem osmaosmdesátiletý muž zemřel (vice čtěte ZDE).