Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obchodní centrum ve Žďáru se nelíbí budoucím sousedům

  14:29aktualizováno  14:29
Příští Vánoce už lidé ve Žďáru nad Sázavou budou nakupovat v novém obchodním centru mezi ulicemi Jamská a Novoměstská, v němž bude i hypermarket Tesco. Zatímco někteří se těší na větší výběr zboží, nižší ceny a možnost nakupovat v kteroukoli denní i noční dobu, jiní jsou projektem rozladěni a protestují.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Mezi ty, kterým chystaná stavba, zejména její velikost a umístění, vadí, jsou především obyvatelé domů, které s budoucí nákupní zónou sousedí.

"Nelíbí se nám, že jen 12 metrů od bytovky by měl vyrůst třímetrový val a na něm komerční objekt, který výrazně převýší náš dům. Z oken se budeme dívat do svahu a do betonové zdi. Sluníčko už se k nám do oken vůbec nedostane," tlumočil názor svých sousedů Josef Přikryl.

Lidé se bojí hromady aut

Další, co lidem bydlícím na ulici Novoměstská vadí, je rozlehlé parkoviště pro víc než tři stovky aut.

"Proč není parkoviště v podzemí nebo na střeše obchodního centra? Tento způsob narušení krajiny nám přijde nepřijatelný, stejně jako to, že krajský úřad nepožaduje dokument EIA, tedy posouzení vlivu na životní prostředí. Přitom budoucí megastavba je na hranici s Chráněnou krajinnou oblastí Žďárské vrchy," zlobí se Přikryl.

Podle něj navíc veliká typizovaná budova výrazně naruší i dojem turistů, které doslova praští do očí při pohledu z nedaleké památky UNESCO, kostela na Zelené hoře.

Třetí okruh problémů pak souvisí s dopravou v blízkosti plánovaného obchodního centra. Větší nápor aut by mohl dokonce zablokovat silnici mezi Žďárem a Novým Městem na Moravě. Komunikace I/19 je totiž nejkratší spojnicí okresního města s krajskou nemocnicí.

Přikryl i jeho sousedé věc několikrát kritizovali na setkání občanů s radnicí. Na jejich výtky jim prý ale nikdo nebyl schopen odpovědět. Teď chtějí založit občanské sdružení, aby měl jejich hlas při stavebním řízení větší váhu.

O plánech se ještě vyjednává

Podle starostky Žďáru Dagmar Zvěřinové jsou otázky ohledně projektových plánů připravovaného obchodního centra nyní v jednání.

"Investor musí své záměry projednat s jednotlivými orgány města. Některé první plány týkající se dopravního napojení, už musely být poopraveny s ohledem na připomínky odboru územního rozvoje a plánování," vyjádřila se starostka s tím, že radní ani zastupitelé v tomto jednání zatím nijak výrazně nefigurují, mimo jiné i proto, že chystaný areál nevzniká na pozemcích města.

"Všechny regulativní prvky musí řešit vedoucí odborů. My chceme vidět až konečnou verzi projektu," dodala. Připustila zároveň, že o připomínkách ví a věří, že je investor nevezme na lehkou váhu.

Město je ale v zásadě stavbě nové nákupní zóny nakloněno. "Jednak se smysluplně využije prostor, který dnes spíš hyzdí starý a nevyužívaný kravín, ale doufáme taky, že město bude mít, stejně jako při stavbě jiných hypermarketů, z této investice ještě další profit," řekl místostarosta Žďáru Jaromír Brychta.

Přínosem by mělo být jednak rozšíření silnice I/19 o odbočovací a připojovací pruhy a šanci má také dlouho plánovaná stavba propojky na ulici Jamskou, tedy směrem k průmyslové zóně. "Na investora také apelujeme, aby stavba působila pokud možno esteticky a bylo kolem ní maximum zeleně," dodal Brychta.

Stavět se má začít příští rok na jaře a nepřetržitý provoz by měl být zahájen před příštími Vánocemi. Práci v novém nákupním středisku by mohly najít až tři stovky místních lidí.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

D1 na Prahu za Měřínem šest hodin stála kvůli vážné nehodě tří kamionů

Nehoda tří kamionů, která v pondělí uzavřela na 121. kilometru dálnici D1 ve...

Nehoda tří kamionů ráno uzavřela na 121. kilometru D1 na Prahu. Jednoho z řidičů museli hasiči z kabiny vyprostit,...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Další z rubriky

Tomáš Klus hrál poprvé za mřížemi, vězeňské turné zahájil v Plzni

Tomáš Klus s kapelou odehráli koncert ve věznici Plzeň-Bory. (23. dubna 2018)

V centrále borské věznice v Plzni, pověstné hvězdě, odehrál v pondělí koncert muzikant Tomáš Klus se svojí kapelou....

Řidiče na Vysočině čekají kolony i mimo D1, trápí je devět velkých uzavírek

Řidiči musí počítat s dopravním omezením například na kasárenské křižovatce -...

Stavební sezona na vysočinských silnicích se rozjela naplno. A to i na důležitých tepnách, po kterých denně projíždí...

Obchodník ze Šmolov neměl na energie. S žádostí o dotaci ale neuspěl

(Ilustrační snímek)

Po vzoru Kraje Vysočina zřídí i Havlíčkův Brod dotační program určený pro provozovatele malých prodejen potravin v...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG – PŘÍPRAVA VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz