Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obchodní centrum ve Žďáru se nelíbí budoucím sousedům

  14:29aktualizováno  14:29
Příští Vánoce už lidé ve Žďáru nad Sázavou budou nakupovat v novém obchodním centru mezi ulicemi Jamská a Novoměstská, v němž bude i hypermarket Tesco. Zatímco někteří se těší na větší výběr zboží, nižší ceny a možnost nakupovat v kteroukoli denní i noční dobu, jiní jsou projektem rozladěni a protestují.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Mezi ty, kterým chystaná stavba, zejména její velikost a umístění, vadí, jsou především obyvatelé domů, které s budoucí nákupní zónou sousedí.

"Nelíbí se nám, že jen 12 metrů od bytovky by měl vyrůst třímetrový val a na něm komerční objekt, který výrazně převýší náš dům. Z oken se budeme dívat do svahu a do betonové zdi. Sluníčko už se k nám do oken vůbec nedostane," tlumočil názor svých sousedů Josef Přikryl.

Lidé se bojí hromady aut

Další, co lidem bydlícím na ulici Novoměstská vadí, je rozlehlé parkoviště pro víc než tři stovky aut.

"Proč není parkoviště v podzemí nebo na střeše obchodního centra? Tento způsob narušení krajiny nám přijde nepřijatelný, stejně jako to, že krajský úřad nepožaduje dokument EIA, tedy posouzení vlivu na životní prostředí. Přitom budoucí megastavba je na hranici s Chráněnou krajinnou oblastí Žďárské vrchy," zlobí se Přikryl.

Podle něj navíc veliká typizovaná budova výrazně naruší i dojem turistů, které doslova praští do očí při pohledu z nedaleké památky UNESCO, kostela na Zelené hoře.

Třetí okruh problémů pak souvisí s dopravou v blízkosti plánovaného obchodního centra. Větší nápor aut by mohl dokonce zablokovat silnici mezi Žďárem a Novým Městem na Moravě. Komunikace I/19 je totiž nejkratší spojnicí okresního města s krajskou nemocnicí.

Přikryl i jeho sousedé věc několikrát kritizovali na setkání občanů s radnicí. Na jejich výtky jim prý ale nikdo nebyl schopen odpovědět. Teď chtějí založit občanské sdružení, aby měl jejich hlas při stavebním řízení větší váhu.

O plánech se ještě vyjednává

Podle starostky Žďáru Dagmar Zvěřinové jsou otázky ohledně projektových plánů připravovaného obchodního centra nyní v jednání.

"Investor musí své záměry projednat s jednotlivými orgány města. Některé první plány týkající se dopravního napojení, už musely být poopraveny s ohledem na připomínky odboru územního rozvoje a plánování," vyjádřila se starostka s tím, že radní ani zastupitelé v tomto jednání zatím nijak výrazně nefigurují, mimo jiné i proto, že chystaný areál nevzniká na pozemcích města.

"Všechny regulativní prvky musí řešit vedoucí odborů. My chceme vidět až konečnou verzi projektu," dodala. Připustila zároveň, že o připomínkách ví a věří, že je investor nevezme na lehkou váhu.

Město je ale v zásadě stavbě nové nákupní zóny nakloněno. "Jednak se smysluplně využije prostor, který dnes spíš hyzdí starý a nevyužívaný kravín, ale doufáme taky, že město bude mít, stejně jako při stavbě jiných hypermarketů, z této investice ještě další profit," řekl místostarosta Žďáru Jaromír Brychta.

Přínosem by mělo být jednak rozšíření silnice I/19 o odbočovací a připojovací pruhy a šanci má také dlouho plánovaná stavba propojky na ulici Jamskou, tedy směrem k průmyslové zóně. "Na investora také apelujeme, aby stavba působila pokud možno esteticky a bylo kolem ní maximum zeleně," dodal Brychta.

Stavět se má začít příští rok na jaře a nepřetržitý provoz by měl být zahájen před příštími Vánocemi. Práci v novém nákupním středisku by mohly najít až tři stovky místních lidí.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Lesy na Vysočině zaplavily hřiby, lidé si jich domů nosí až stovky

Stačí hodinka v lese a košík je plný hub. Vcelku jednoduše lze najít zdravé i...

Příjezdové cesty do lesů na Jihlavsku jsou v tomto týdnu obsypané auty. Po lesích se prochází tisíce houbařů, kteří...

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Další z rubriky

Historiky pobouřilo plánované odhalení pomníku okupantovi Budějovic

Na místo předpokládaného hrobu generála Boudeta v Moravských Budějovicích nyní...

Záměr obnovit v parku u gymnázia pomník generálovi z napoleonských válek Jeanu Boudetovi vyvolal v Moravských...

Střecha odlétla jako skořápka, vzpomíná na bombu veterán z Afghánistánu

Ivan Vorel pracuje jako technik na náměšťském letišti. Jeho kolegové považují...

Čeští vojáci se zúčastní pochodu válečných veteránů Remembrance Sunday v Londýně. Jedním z nich bude Ivan Vorel z...

Při nehodách na Vysočině zemřeli čtyři lidé, včetně chodce na D1

Nehoda z 83. kilometru dálnice D1 skončila tragicky. Osobní vůz narazil zezadu...

Na dálnici D1 zemřel časně ráno chodec. Srazilo ho auto na 150,5 kilometru ve směru na Prahu. Kvůli vyšetřování nehody...

Najdete na iDNES.cz