Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obchodní centrum Aventin stojí stále jen na papíře. Má čas do roku 2016

  13:39aktualizováno  13:39
O dva roky, do 8. srpna 2016, prodloužil jihlavský stavební úřad své rozhodnutí o tom, že na polích pod Hosovem může vyrůst obchodní zóna Aventin. Investor zatím ale stále nepřilákal potravinářský řetězec.

Hobbymarket OBI měl být hlavním nájemcem obchodní plochy Aventinu v Jihlavě. | foto: MF DNES

Už je to pět let od doby, kdy investoři v Jihlavě detailně představovali projekt nového obchodního centra Aventin u výpadovky směrem na Pelhřimov.

Mělo jít o stavbu na ploše až 160 tisíc metrů čtverečních. První část obchodů plánovala developerská společnost Aventin Znojmo otevřít na jaře 2011.

Ovšem v lokalitě pod Hosovem dosud žádné nákupní centrum nevyrostlo. Důvodem je, že se firmě zatím nepodařilo přilákat na okraj Jihlavy a k frekventované hlavní silnici směrem na Vídeň a Pelhřimov velký potravinářský řetězec.

Jaké stavby mají být součástí Aventinu

  • V maximální šíři by mohlo podle rozhodnutí jihlavského stavebního úřadu vyrůst osm obchodních hal. Součástí centra by byl například také stánek s občerstvením a restaurace McDonald‘s.
  • Dopravní podnik by měl u nákupního centra zastávku pro autobus na lince směrem do Hosova. Od obchodního centra by do Jihlavy vedla cyklostezka.
  • Na parkoviště by se vešlo 1 185 aut. „Jsme přesvědčení, že třeba sektor prodeje nábytku má na Jihlavsku velký potenciál.“ Ota Kohoutek, jednatel Aventinu

„Na potravinářský řetězec bychom nabalili další sortiment. Tento řetězec by byl strategickým partnerem a jeho příchod by projekt nastartoval,“ uvedl včera pro MF DNES jednatel znojemského Aventinu Ota Kohoutek.

Celý projekt měl podle údajů z roku 2009 stát 800 až 900 milionů korun. A Jihlava tak měla mít své největší obchodní centrum. Zóna by byla větší než jihlavský City Park.

Současně s ní mělo  v Jihlavě vyrůst za pomoci stejného investora i několik dalších staveb. Jde například o kruhový objezd u čerpací stanice Tank Ono nebo o rozšíření silnice vedoucí z lokality pod Hosovem k Rantířovské ulici.

Dokud tato doprovodná infrastruktura nevznikne, nebude ani případné centrum Aventin zkolaudováno. „Když budeme realizovat projekt, tak hned budeme připravovat i tyto záležitosti, na kterých jsme s městem dohodnuti,“ potvrdil Ota Kohoutek.

„Z toho, že kruhový objezd u čerpací stanice stále ještě není vybudovaný, radost pochopitelně nemáme. Nicméně chápeme situaci investora, že zahájení stavby z nějakého důvodu odložil,“ uvedl náměstek jihlavského primátora pro dopravu Josef Kodet.

Řidičům, kteří stojí hlavně ve špičkách v koloně, by okružní křižovatka v místě poblíž ústředního hřbitova ulevila. Město se ale v této věci stále spoléhá na Aventin.

„Vybudování kruhového objezdu u čerpací stanice (Tank Ono - pozn. redakce) si tamní dopravní situace už delší dobu žádá, nicméně město stále počítá s tím, že se tak stane v souvislosti s vybudováním obchodního centra. Město tak může investovat do potřebných dopravních staveb na jiných místech,“ doplnil náměstek jihlavského primátora Josef Kodet.

V Ivančicích už Aventin stojí

Developerská společnost Aventin v letošním roce naopak dokončila projekt nového nákupního centra v Ivančicích na jihu Moravy. „V lokalitě vedle Teska vyrostl objekt zhruba na pěti tisících metrech čtverečních, který je plně obsazený. Jsou tam zastoupené obchodní řetězce nabízející obuv, textil, drogerii a elektro,“ vyjmenoval jednatel Aventinu Ota Kohoutek.

Na jihlavské obchodní centrum podle svých slov nezapomněl. „Situace se oproti posledním letům či měsícům nezměnila. Ale nezměnila se ani naše naděje. Nerezignovali jsme na naše plány, neustále na tom projektu pracujeme,“ potvrdil jednatel Aventinu Znojmo.

„Jsme přesvědčení, že například sektor prodeje nábytku má na Jihlavsku velký potenciál. Z nejvýznamnějších řetězců v tomto ohledu nemá v Jihlavě zastoupení ani jeden. A pořád si myslíme, že s příchodem nového potravinářského obchodu a ve spojení se sektorem nábytku má projekt Aventin v Jihlavě pořád šanci na uplatnění,“ uvedl Kohoutek.

O prodloužení územního rozhodnutí, potřebného k výstavbě obchodního centra, do 8. srpna 2016 rozhodl jihlavský stavební úřad. „Požádat o prodloužení územního rozhodnutí umožňuje stavební zákon,“ okomentoval postup developera vedoucí úřadu Michal Jarco.

„S žádostí o prodloužení platnosti bylo doloženo i souhlasné stanovisko krajské hygienické stanice, která s prodloužením souhlasila,“ doplnil. Hygienici, úřady i budoucí sousedé Aventinu by se pak vyjadřovali k projektu i v rámci případného stavebního řízení.

V průběhu uplynulého řízení žádný z jeho účastníků nevznesl podle Michala Jarca námitky, ani se proti konečnému rozhodnutí úřadu neodvolal.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Na pracovníka jatek zaútočil rozzuřený býk, muž je v kritickém stavu

V Hlásné Třebani napadl muže býk na pastvě.(15.2.2018)

Velmi vážná zranění, která ho bezprostředně ohrožovala na životě, způsobil zaměstnanci jatek na Jihlavsku rozzuřený...

Další z rubriky

Osudové osmičky v Jihlavě připomíná výstava, ukáže i bandasku milicionáře

Na výstavě zabývající se stoletou historií republiky nemůže chybět ani...

Jak vypadala Jihlava během osudových let s osmičkou na konci? Jak se velké republikové události promítly do života...

Nové soukromé Alzheimer centrum má v Třebíči začít sloužit ještě letos

Takto by mělo podle představené vizualizace vypadat zařízení pro pacienty s...

Nové soukromé specializované pobytové centrum se zvláštním režimem pro pacienty s Alzheimerovou chorobou a osoby trpící...

Nehoda pěti aut uzavřela D1 u Jihlavy, náraz utrhl nákladnímu vozu kabinu

Nehoda tří osobních a dvou nákladních automobilů v opravovaném úseku D1 u...

Pět vozidel se srazilo odpoledne na dálnici D1 u Jihlavy. Na 115. kilometru ve směru na Brno se střetla tři osobní a...

Najdete na iDNES.cz