Vírská přehrada na Žďársku (Ilustrační snímek)

Vírská přehrada na Žďársku (Ilustrační snímek) | foto: Břetislav Kříž

Zákazy v okolí Víru obcím vadí, spojily se proti lidem z povodí

  • 15
Snahy starostů obcí v okolí vírské vodní nádrže o to, aby se přehrada a její okolí víc zpřístupnily lidem, neustávají. Už vloni přitom přišla ze strany správce vodního díla, Povodí Moravy, poměrně kategorická zamítavá odpověď.

Možná i jako reakce na určitou neoblomnost Povodí vznikla před nedávnem pracovní skupina složená z představitelů asi třicítky obcí, kteří postoj Povodí považují za nepřiměřeně tvrdý vůči lidem v okolí vodních nádrží i vůči turistům.

"Protože jsme zjistili, že zdaleka nejsme jediní, kdo usilují o zmírnění zákazů v okolí přehrad, rozhodli jsme se postupovat vůči všem povodím společně. Stejně jako my na Bystřicku v okolí Víru, tak i lidé v okolí nádrží Švihov, Mostiště nebo Šance musí trpět určitá, podle nás přehnaná omezení. Týkají se především zemědělství a cestovního ruchu, ale ovlivňují i život v místě. Někteří lidé totiž z těchto lokalit odcházejí a obce se tak postupně vylidňují," řekl starosta Bystřice Karel Pačiska.

Nově vzniklé společenství obcí si proto ustavilo sedmičlenný výbor s tím, že pět obcí v něm zastupuje všech pět českých povodí - Vltavy, Labe, Moravy, Ohře a Odry.

"Chceme jednat nejen s jednotlivými povodími, ale také s představiteli parlamentu. Chceme jim vysvětlit, že my nejsme rozhodně ti, kdo chtějí ohrožovat pitnou vodu," řekl Pačiska.

Právě z toho je totiž nepřímo podezírají ti, kdo chtějí naopak rezervoár s pitnou vodou chránit jak před plavci, tak před rybáři.

Představitelům měst a obcí v blízkosti Vírské přehrady jde dlouhodobě o čtyři hlavní kompromisy. Chtějí, aby se zkrátilo pásmo hygienické ochrany, aby mohla být zachována nedávno zbudovaná Vodohospodářská stezka, aby opět mohla veřejnost využívat parkoviště u hráze, kde je zařízení na odchyt nebezpečných kapalin. A chtějí také, aby bylo na přehradě povoleno rybaření a koupání.

Nechtějí rekreační zónu, jen se smět vykoupat

"Představujeme si to tak, že by byl třeba jeden nebo dva možné přístupy pro ty, kdo se chtějí jen smočit nebo i vykoupat. Určitě by tu nevznikla nějaká rekreační zóna se stánky a hotelem," přiblížil starosta s tím, že rybaření ani koupání nemůže kvalitu tak obrovského množství vody nijak ovlivnit.

Postoj Povodí Moravy se podle ředitele Radima Světlíka příliš nezmění. "Myslím, že ústupků vůči obcím v okolí Víru už povodí udělalo několik a o žádných dalších neuvažujeme," řekl Světlík.

"Naší hlavní snahou je chránit zdroj pitné vody. A povolit k ní přístup někomu, byť omezeně, je ve skutečnosti důležitý precedens. Ve chvíli, kdy ochrana zdroje pitné vody přestane být přísná a k hladině se bude moci beztrestně kdokoli přiblížit, není možné ji pak uhlídat i včetně případných teroristů," vyjádřil se Světlík.