Od roku 2014 bude možné získat z evropského programu Leader přes místní akční skupiny jedny z největších evropských dotací. Obce na Žďársku se proto rozhodly jednu takovou utvořit. (Ilustrační snímek)

Od roku 2014 bude možné získat z evropského programu Leader přes místní akční skupiny jedny z největších evropských dotací. Obce na Žďársku se proto rozhodly jednu takovou utvořit. (Ilustrační snímek) | foto: SXC.hu

Obce utvořily Santiniho Žďársko, lépe tak dosáhnou na evropské peníze

  • 0
Postavit cyklostezky, opravit školku, odbahnit rybník. To jsou jen některé z mnoha cílů, kterých chce v budoucnu dosáhnout sedmnáct obcí ze Žďárska. Aby měly reálnou šanci získat v roce 2014 velké evropské dotace, sdružily se do skupiny Santiniho Žďársko.

Vytvořit novou organizaci, podobnou například mikroregionu, se rozhodlo spolu se Žďárem nad Sázavou dalších 16 obcí, ale také několik podnikatelů a neziskových organizací. Akční skupina Santiniho Žďársko by totiž jako obecně prospěšná společnost měla mít mnohem větší šance získat peníze z EU.

Na co chtějí peníze

Bohdalov - prodloužení cyklostezky ze Žďáru do Radonína až na Bohdalov

Nové Veselí - kulturní, sportovní a společenské aktivity, propagace obce

Obyčtov - oprava komunikací, obnova zeleně po opravě kanalizace

Pavlov - oprava chodníků a cest, obnova parku, hřiště u školky

Pokojov - příprava parcel, odbahnění rybníka, oprava cesty a kulturního domu

Radostín nad Oslavou - stavba cyklostezky, přestavění bývalé školky na restauraci pro turisty a cyklisty, oprava a rozšíření místního hřbitova

Žďár nad Sázavou - stavba cyklostezky, kulturní akce

Pozn.: Do sdružení patří celkem 17 obcí.

Mezi obcemi, které se připojily, jsou například Radostín nad Oslavou, Ostrov nad Oslavou, Kotlasy, Kněževes, Krásněves, Nové Veselí nebo Bohdalov. Z podnikatelských subjektů je členem vznikající skupiny například akciová společnost Kinský, spolky zastupují třeba zámečtí dobrovolní hasiči.

Opravit silnici, vyměnit osvětlení

Od roku 2014 bude možné získat z evropského programu Leader právě přes místní akční skupiny jedny z největších evropských dotací. Starostové se shodují, že by byla škoda šance nevyužít.

Peníze mají podpořit cestovní ruch a zvýšit atraktivitu daného regionu. "Jsme vesnice se 160 obyvateli. Nemáme potřebu žádat desetimiliony, jde spíš o statisíce. V současné době na ně ale nedosáhneme. Doufáme, že v rámci skupiny budeme v získávání peněz úspěšní," řekla starostka Pokojova Dana Březková.

Podobně uvažují i jinde. "Potřebovali bychom postavit a opravit silnice, vyměnit veřejné osvětlení nebo zřídit bezdrátový rozhlas," vyjmenoval jen některé z potřeb Krásněvsi její starosta Jaroslav Šedý. Zároveň dodal, že pokud to půjde, žádala by obec například i na přestavbu hasičské zbrojnice nebo na opravu dětského hřiště.

Pomoc s opravou cest by uvítali také v Obyčtově, kde chtějí navíc obnovit místní zeleň po opravě kanalizace. Obyvatele Pavlova zase víc trápí špatné nebo chybějící chodníky. "Taky bychom mohli zkusit žádat na obnovu parku, zateplení kulturního domu nebo na hřiště pro děti ze školky," uvedl možné záměry starosta Pavlova Antonín Havlíček.

Podobné akční skupiny? Většinou jsou úspěšné

Jako správný krok vidí svou účast v místní akční skupině také starosta Nového Veselí Zdeněk Křivánek. Nápadů, co vylepšit nebo uspořádat, by bylo podle něj hodně. Starosta Bohdalova Arnošt Juda by byl rád, kdyby se skupině podařilo prodloužit stávající cyklostezku ze Žďáru až do přírodního parku Bohdalovsko.

Skupina Santiniho Žďársko, které by se podle Bárty mělo stát jakousi místní regionální radou, je nyní ve stadiu přípravy.

"Jako radní bychom ještě chtěli konzultovat a dopilovat stanovy. V dubnu pak bude na toto téma jednat zastupitelstvo," řekl Bárta s tím, že podobných místních akčních skupin je dnes v republice asi 120 a většinou jsou úspěšné.