Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Američané budou lákat odborníky na letecké motory, ti chybí i v Bíteši

  13:05aktualizováno  13:05
Česká vláda dojednává, za jakých podmínek postaví u Prahy svou pobočku americká společnost GE. Ročně má vyrábět 500 leteckých motorů a bude potřebovat specialisty. Vedení stejně zaměřené firmy PBS Velká Bíteš říká, že práce pro GE může nalákat tuzemské vysoce kvalifikované odborníky.

První brněnské strojírny ve Velké Bíteši. Vyrábí se zde součásti motorů pro menší letadla a vrtulníky z celého světa. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Snad každá rodina v Bíteši má někoho zaměstnaného v místní fabrice číslo jedna, v První brněnské strojírně (PBS), která se zabývá výrobou a vývojem leteckých motorů.

Dobře fungující podnik, jeden z těch špičkových na Vysočině, dává práci skoro osmi stovkám lidí. I v úzce specializovaných oborech.

A tak tu docela bedlivě sledují „tanečky“ kolem možného příchodu nové konkurence, americké společnosti GE Aviation, do Česka.

Pokud se Američané dohodnou s českou vládou, zprovozní po roce 2020 u Prahy filiálku na výrobu a vývoj turbovrtulových motorů pro malá a středně velká letadla a drony.

Americká firma bude zkušené odborníky přeplácet

„Firma GE není náš přímý konkurent. Letecké motory, které vyrábí, jsou ve vyšší výkonové kategorii. Český letecký trh pracovních sil je ale malý, všichni se vzájemně znají. GE bude získávat mimo jiné vysoce kvalifikované odborníky ze současných leteckých podniků u nás, a tím dojde k oslabení tradičních českých leteckých firem především v oblasti know-how,“ zdůraznil ředitel PBS Velká Bíteš Milan Macholán.

Fotogalerie

Americká firma se bude nesporně snažit místní zkušené lidi přeplácet. Přitom už teď je jich málo. Aktuálně v Bíteši poptávají konstruktéry i technology. České školství jich neprodukuje dostatek.

Zároveň ovšem Milan Macholán připustil, že pro tuzemské firmy z letecké branže vzniká možnost zapojit se do dodavatelského řetězce GE.

Teď se jednotliví ministři dohadují, za jakých podmínek GE do Česka vstoupí. Na podporu téměř desetimiliardové investice americká žádá firma od vlády až třímiliardovou státní podporu. Ministři se nemohou shodnout na tom, zda a za jakých podmínek balík dotací a půjček poskytnout. Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu za ČSSD, do jehož resortu pobídková agenda patří, miliardové dotace na novou leteckou motorárnu podporuje. Šéf státní kasy Andrej Babiš (ANO) je ale proti.

Už dříve uzavřené česko-americké memorandum o spolupráci s továrnou GE v Česku počítá. Závod o kapacitě až 500 motorů ročně by měl zaměstnat minimálně 500 lidí.

Ať mají všichni stejné podmínky, nabádá ekonom

Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky, uvedl, že je na jednu stranu pro ekonomiku žádoucí přivádět do Česka investory, kteří přinesou „přidanou hodnotu“. Jde i o provázanost s vysokými školami, vývoj a výzkum. Na druhou stranu ale potvrdil obavy, které zmiňují rovněž strojaři z Velké Bíteše.

„Nezaměstnanost je v Česku nejnižší v celé Evropské unii, je tlak na vyšší výplaty. Omezený počet úzce specializovaných odborníků, kteří pracují ve vývoji leteckých motorů, určitě způsobí jejich odliv z jiných českých firem k americké společnosti,“ řekl Vejmělek.

Situace na trhu práce je tak napjatá, že vede k růstu mezd. „Každá takováto akce na popud vlády povede k tomu, že bude trh posilovat. Samozřejmě je vhodné do toho zapojit vysoké školy. A mít širší záběr. Ale je to běh na dlouhou trať, přitom specialisté budou potřeba hned,“ podotkl.

K třímiliardové státní podpoře, kterou GE žádá, uvedl, že z ekonomického pohledu je samozřejmě lepší, pokud se vytvářejí příznivé podmínky pro všechny stejně. Nikoli selektivně pro jednoho.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Oprava náměstí v Brodě začala stěhováním tržnice. V centru bude potůček

Smetanovo náměstí i po rekonstrukci zůstane plné zeleně a stromů. Jedním z...

Přestěhováním tržnice začala minulý týden rekonstrukce centrální části Smetanova náměstí v Havlíčkově Brodě. Z jeho...

Osm kostí, čtyřicet vazů. Odborník na zápěstí pomáhá i olympionikům

Jaroslav Pilný se stal primářem ortopedického oddělení novoměstské nemocnice...

Už tři roky vede Jaroslav Pilný ortopedické oddělení nemocnice v Novém Městě na Moravě. Vyhlášený specialista na...

Demolice kasáren je u konce, nové výstavbě stále brání námitky sousedů

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Demolice nejstarších budov Štefánikových kasáren v Jihlavě již je téměř u konce. Projektem výstavby souboru šesti...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz