Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O osudu středních škol na Vysočině možná rozhodnou komunisté

  8:54aktualizováno  8:54
Komunisté už druhé volební období tiše podporují menšinovou vládu ČSSD na Vysočině. Nyní může KSČM sehrát zásadní roli v rozhodnutí, zda se v kraji budou slučovat střední školy a učiliště.

Komunisté Zdeněk Dobrý i Jan Slámečka (zleva) na podzim hájili své štědře placené posty předsedů výboru a komise. Nyní je však jako podporovatele vlády ČSSD čeká nepopulární rozhodnutí. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Slučování středních škol a učilišť na Vysočině je citlivé téma, o kterém se mluví už roky.

Krajští zastupitelé by se měli rozhodnout, zda návrh sociální demokracie při hlasování 25. června podpoří. Rozjíždí se tak kolotoč schůzek napříč politickým spektrem na dané téma.

"Uspořádali jsem seminář pro všechny zastupitele, kde jsme koncepci představili," nechce se omezit pouze na podporu ČSSD a komunistů radní pro oblast školství Jana Fialová (ČSSD).

Vládnoucí sociální demokracie plánuje schůzky týkající se redukce škol i s opozicí. Dnes jsou na řadě lidovci, v pondělí bude o slučování škol jednat s ODS a odpoledne pak s komunisty.

"Chci s nimi celou koncepci ještě prodiskutovat, případně otevřít nejasné otázky," dodala Fialová.

"V pátek o tom budeme diskutovat, na základě toho se pak rozhodneme, jestli pro nás návrh ČSSD je, nebo není akceptovatelný," řekl lídr KDU-ČSL Vít Kaňkovský.

ODS nechce slučovat proti logice

"Shodujeme se na tom, že nějaké úpravy sítě středních škol jsou potřeba, protože demografický vývoj je neúprosný," sdělil exhejtman Vysočiny, současný krajský zastupitel a senátor za ODS Miloš Vystrčil.

"Na druhou stranu slučovat školy za každou cenu a proti logice není dobře. To se týká například slučování jihlavské obchodní a zdravotní školy s učilištěm, když spolu mnoho společného nemají. Nedovedu si představit, jak by to mohlo fungovat," dodal Vystrčil s tím, že proto na jednání navrhne ODS nějaké úpravy.

"Pokud nebudou akceptovány, může se stát, že nebudeme pro koncepci hlasovat," dodal Vystrčil.

Jak Vystrčil, tak i Kaňkovský však oceňují, že s nimi chce ČSSD o koncepci jednat.

Jenže ČSSD loni v krajských volbách získala na Vysočině téměř 30 procent hlasů. V kraji vládne se 17 křesly menšinově s tichou podporou komunistů, kteří mají v zastupitelstvu kraje 11 křesel.

Teoreticky tak ČSSD stačí v případě, že by ji nepodpořili zastupitelé z řad opozice, aby na návrh slučování škol kývli právě komunisté. 

"Nechci o tomto spekulovat, samozřejmě matematika je jednoduchá, pokud chtějí tento návrh prosadit, tak to společně udělají i bez nás," dodal k rozložení sil v zastupitelstvu Kaňkovský.

KSČM tak může být po letech v tichém závětří stranou, jejíž hlasy rozhodnou, navíc v tak citlivém tématu. Z řad komunistů na komunální úrovni se přitom proti slučování ozývá odpor.

"Se slučováním nesouhlasím. Překvapuje mě, že to navrhuje ČSSD," ozval se například jihlavský komunistický zastupitel Pavel Šlechtický.

Šlechtický dříve usedal i do lavic zastupitelstva kraje. "Ještě za hejtmana Miloše Vystrčila si vzpomínám, že ODS navrhovala sloučení a sociální demokracie byla zásadně proti a naopak požadovala, aby se vyjádřily úspory, kterých integrací bude dosaženo. Protistrana, vládnoucí koalice, tehdy úspory nedokázala vyjádřit. A já si myslím, že ty úspory teď, kdyby k tomu sloučení došlo, bychom nedokázali vyjádřit také," řekl komunista Šlechtický.

Komunisté na kraji jsou opatrní

"Doba pokročila, tehdy ve školách ještě byly silnější ročníky. Teď všichni tušíme, že se se školami musí něco udělat," reagoval Šlechtického spolustraník, předseda Bezpečnostní komise Rady Kraje Vysočina Jan Slámečka.

"Chodí mi spousta e-mailů od učitelů, ať to neděláme, ale kdyby byli na našem místě, tak co budou dělat, když peníze a děti nejsou?" ptá se havlíčkobrodský krajský zastupitel za KSČM Milan Plodík s tím, že je pro sloučení škol.

"Ta otázka není dneska ještě uzavřená," reagoval lídr komunistů v kraji Pavel Kalabus. A odmítl, že by tíha rozhodnutí ležela pouze na komunistech.

V příštím týdnu se má KSČM sejít na krajské úrovni s ČSSD. "Pak se teprve uvidí, jak budeme postupovat na zastupitelstvu," dodal komunista Slámečka.

"Základní rozdíl je, že tehdy (za hejtmana z ODS Vystrčila) šlo o rušení. Nyní se slučuje na základě nějakého rozboru, jenž předpokládá, že se současný neutěšený stav - který je v počtu žáků, tedy v neekonomickém chodu škol -napraví tím, že se školy sloučí. Už proto, aby se zachovaly obory," reagoval na slova komunisty Šlechtického jeho spolustraník, předseda legislativního výboru zastupitelstva kraje Drahoslav Oulehla.

"Dětí je málo a z toho vyplývá potřeba slučování škol. Buď budeme slučovat některé školy, aby nezanikly, anebo je budeme vyloženě zavírat," řekl komunistický krajský zastupitel Milan Plodík.

A kolik peněz sloučení škol ušetří? "To vám nikdo nevyčíslí. Ale když nic jiného, místo dvou ředitelů bude jeden a nějaká úspora i v počtu pedagogů tam bude," dodal Plodík. "Úspory jsou jeden z důvodů sloučení, je to součást celé reformy," dodal Oulehla.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Lesy na Vysočině zaplavily hřiby, lidé si jich domů nosí až stovky

Stačí hodinka v lese a košík je plný hub. Vcelku jednoduše lze najít zdravé i...

Příjezdové cesty do lesů na Jihlavsku jsou v tomto týdnu obsypané auty. Po lesích se prochází tisíce houbařů, kteří...

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Další z rubriky

Nad Sázavou u Žďáru se tyčí nová moderní kaple, bude archou pro věřící

Kaple Panny Marie Karmelské na okraji obce Sázava nedaleko Žďáru připomíná...

Dosud měla Sázava u Žďáru kromě evangelického kostela jen malou kapličku. Ovšem v neděli královéhradecký biskup Jan...

ČSSD nebo ODS? Politické osobnosti značky svých stran raději schovaly

Radovan Necid, bývalý starosta Velkého Meziříčí

Michal Šmarda a Radovan Necid. Tyto dvě politické osobnosti v desetitisícových městech nekandidují v letošních...

Za 53 milionů postaví novou školku. Dětem v ní chtějí vařit i bez lepku

Ilustrační snímek

V Havlíčkově Brodě vyroste další, zcela nová mateřská škola. Zastupitelé města schválili podání žádosti o dotaci....

Najdete na iDNES.cz