Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Horácké divadlo stále hledá nového šéfa. Možná jím bude herec Mejzlík

  16:05aktualizováno  16:05
Dosluhující ředitel Horáckého divadla v Jihlavě Josef Fila má před sebou poslední dny v roli šéfa, ovšem jeho nástupce zatím Kraj Vysočina ještě nevybral. Další kolo výběrového řízení je naplánováno na pondělí.

Herec a dabér Miloslav Mejzlík věří, že by se právě on mohl stát novým ředitelem Horáckého divadla v Jihlavě. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

„Možná bude poslední, možná ale ještě dojde na jedno. Rozhodne komise,“ hlásí vedoucí odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu krajského úřadu Ladislav Seidl. „V ideálním případě by mělo být jasno do konce června. Komise určí vítěze, kterého pak doporučí radě. A ta bude mít poslední slovo,“ prozrazuje další postup.

O jménech kandidátů se ale bavit nechtěl. „Podepsal jsem mlčenlivost, nemůžu,“ brání se Seidl. „Jediné, co mohu prozradit, že kandidátů bylo celkem čtrnáct. A vesměs to byli velmi kvalitní uchazeči, kteří měli s podobným prostředím zkušenosti,“ ujišťuje.

MF DNES nicméně zjistila, že jedním z favoritů konkurzu je český herec a dabér Miloslav Mejzlík. „Ano, zúčastnil jsme se už dvou kol výběrového řízení,“ potvrdil informaci třiašedsátiletý rodák z Třebíče. „ Myslím, že by to mohlo vyjít, ale uvidíme,“ dodal. 

Příliš sdílnější, co se jmen týká, nebyli ani samotní herci Horáckého divadla. „Nějaké informace se k nám dostanou, ale jelikož jsme zjistili, že jsou neveřejné, nevíme, co můžeme říct. Každopádně je teď výběr nového ředitele v divadle věčné téma,“ přiznává Zdeněk Stejskal. „Probíráme, co bude dál, protože by se s příchodem nového ředitele klidně mohlo stát, že se změní post umělecké šéfky. A to bychom hrozně neradi,“ dodává.

Právě zmiňovaná současná umělecká vedoucí souboru Kateřina Dušková byla rovněž jednou z kandidátek, ovšem už teď je jasné, že vítězkou se určitě nestane. „Byla jsem z konkurzu vyřazena kvůli tomu, že jsem nedoložila souhlas s nakládáním s osobními údaji,“ přiznává.

„Nevšimla jsem si toho. Rozhodně to nebyla žádná sabotáž mého konkurzního projektu. Mnozí herci za mnou jako za možnou budoucí ředitelkou stáli, stejně jako jiní doufali, že prohraju a budu se moci dál plně věnovat své práci kmenové režisérky a umělecké šéfky,“ doplňuje.

Skrz prsty se na vítěze konkurzu dívat nebude

Napravit svoji chybu už nemohla, a proto teď čeká s ostatními, koho nakonec komise vybere. „Přijde mi absurdní, že mě vyřadili kvůli jedné větě, ale zase na druhou stranu, taková byla pravidla,“ připouští. „Navíc, mně přijde absurdních spousta věcí každý den, takže vlastně nic nového. Možná to tak mělo být, asi přijde někdo lepší,“ krčí rameny Dušková.

Toho, že by snad novému řediteli zazlívala, že jí „zasedl“ místo, se prý neobává. „Já doufám, že ne. S tím problém nemívám,“ usmívá se. „Všichni jsme srozuměni s tím, že nám zřizovatel vybere toho nejlepšího ředitele. Modlíme se, aby to bylo správně pro tohle divadlo. Uvidíme, jestli nový ředitel bude chtít pokračovat v práci, kterou my tady teď s herci a dramaturgyní děláme,“ zamýšlí se.

Nicméně už teď je zřejmé, že soubor by si žádné velké změny nepřál. „Popravdě řečeno jsme si mysleli, že to vyhraje Kateřina Dušková. Už když jsme v březnu řešili nějaké personální problémy v divadle, tak jsme se za ni všichni postavili. I panu hejtmanovi jsme říkali, že chceme, aby pokračovala. Proto pro nás bylo nepříjemné zjištění, že ji z výběrového řízení vyřadili,“ přiznává Stejskal.

S tímto faktem se však nakonec museli herci smířit. A smířit se budou muset i s konečným výběrem zvolené komise. „Sedí v ní členové Rady Kraje Vysočina, různí další hosté a externisté z jiných divadel, dokonce ze zahraničí,“ tvrdí Seidl.

A podle něj jsou si všichni moc dobře vědomi, o jak důležitou volbu se jedná. „Už z hlediska toho, co divadlo pro kraj znamená, jaký má dopad na veřejnost. Proto budeme volit nového ředitele Horáckého divadla se vší vážností,“ ujišťuje šéf kulturního odboru.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Bránit se proti starým pokutám nemá smysl, lhůta na přezkoumání vypršela

Jedna z křižovatek, kde provoz hlídá kamerový systém, je v Jihlavě u...

Jihlavou v těchto dnech hýbe kauza řidiče, který nesouhlasil s pokutou za jízdu na červenou a následný soudní spor...

Zámek v Červené Řečici má dotaci na obnovu, o zakázku se ale nikdo nehlásí

Obnova zámku se zastavila. Pokračovat bude, až se do výběrového řízení na...

Kompletní rekonstrukce renesančního zámku v Červené Řečici měla původně začít během několika příštích týdnů. Jenže...

VIDEO: Příznivci železnice v Telči obdivovali lokomotivu z roku 1901

Příznivci železniční historie si v Telči přišli na své.

Lidé, kteří se zajímají o historii železnice, si o víkendu udělali výlet do Telče na Jihlavsku, aby si připomněli 115...

Najdete na iDNES.cz