Hrob učitelky je prodaný. Státní rozpočet získá pět a půl tisíce korun

  11:18aktualizováno  11:18
Státní úředníci před pár dny vyhlásili vítěze výběrového řízení na prodej náhrobku oblíbené učitelky Cecilie Hamrové z Jihlavy. Soutěž uspořádali pouhé dva roky po její smrti, což vzbudilo debatu o etice postupu podle momentálně platného zákona.

Nová majitelka náhrobku vše nechá na svém místě, navíc pomník opraví. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Cecilie Hamrová zemřela v únoru roku 2013 v šestaosmdesáti letech. A protože nemá dědice ani nezanechala platnou závěť, po uplynutí zákonné lhůty připadl její majetek státu. Včetně náhrobku na hrobě, kde spočinuly její ostatky. Její jméno na něm zatím ani není, pouze jména jejích rodičů.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových proto nabídl náhrobek k prodeji.

„Vítězem výběrového řízení je fyzická osoba z Kraje Vysočina. Nabídnutá kupní cena činila pět a půl tisíce korun. Předpokládáme, že kupní smlouva bude uzavřena v nejbližších dnech,“ oznámil Pavel Hortig, mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Podle něj šlo o jedinou nabídku v celém řízení.

Náhrobek kupuje členka Sekulárního františkánského řádu. V jeho řadách byla i Cecilie Hamrová, která mimo jiné chodila pomáhat umírajícím. Obě ženy se znaly.

Nová majitelka hrob učitelky zachová a bude o něj pečovat

Postup státu, byť podle platných zákonů, pobouřil spoustu lidí, kteří zesnulou znali. Kritikům se hlavně nelíbilo, že náhrobek stát prodává tak rychle. Přitom toto hrobové místo může být nabídnuto jinému zájemci nejdříve za šestnáct let.

„Ve své nabídce účastník výběrového řízení sdělil, že o hrobové příslušenství a o hrob bude nadále pečovat,“ dodal Pavel Hortig. Členové Sekulárního františkánského řádu se o vše začali zajímat poté, co na prodej upozornila MF DNES.

A nyní už plánují, že náhrobek obnoví a nechají na něj připsat i jméno učitelky, která zemřela v zimě roku 2013 v šestaosmdesáti letech. Zatím jsou na pomníku uvedeni jen její rodiče. Jihlavským listům nedávno napsala dopis žena, která Cecilii Hamrovou dobře znala. Podle ní není tak úplně pravdou, že nenapsala nikdy svoji poslední vůli.

„Před časem odkázala všechen svůj majetek své jihlavské sestřenici, která však, bohužel, zemřela o nějaký rok dříve než paní učitelka. Aby do této svojí závěti poté doplnila jména dvou dcer této své příbuzné, k tomu, bohužel, již nedošlo. Paní učitelka byla, hlavně co se týkalo její osoby, často velmi nepraktická,“ uvedla.

Proto ani nežádala radnici o odškodnění, když upadla na rozbitém chodníku nedaleko pivovaru a bolestivě se zranila. Šlo v krátké době už o její druhé zranění, z něhož se nezotavila a zemřela. „Její veškerý majetek, včetně družstevního bytu, propadl státu a teď ještě i náhrobní kámen z rodinného hrobu,“ doplnila v dopise žena.

Dobré mravy a peníze státu

A naznačila lidem z jihlavského magistrátu, aby celou věc s náhrobkem vyřešili, když už nemuseli platit odškodnění za úraz na chodníku. O vše se ale nakonec postarají přátelé učitelky.

V případě jejího družstevního bytu 2+1 byl zájem kupujících větší, přihlásilo se jich pět. Nakonec činila vítězná cena za převod družstevního podílu 852 tisíc korun. I tyto peníze šly do státního rozpočtu.

Někteří právníci i politici po zveřejnění jihlavského prodeje náhrobku upozorňovali, že státní úředníci se chovají v rozporu s dobrými mravy. Generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu uvedla, že se její úřad pokusí vytvořit a zavést systém, který by zohledňoval nejen potřebu přinést prostředky do státního rozpočtu, ale i etickou stránku věci.

„Nový systém prodeje se finalizuje. Předpokládáme, že by hrobová místa byla nejdříve nabízena obcím. Pokud by neprojevily zájem, teprve poté bychom je nabízeli k prodeji ve výběrovém řízení,“ uvedl Pavel Hortig, mluvčí ÚZSVM.

Autor:

Nejčtenější

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Dodnes mě děsí vzpomínka na provaz z šibenice, vypráví politický vězeň

Zemědělec, politický vězeň, traktorista a spisovatel Miloslav Růžička

Řadový dům z opuky stojí na náměstí ve Vilémově už tři sta let. Sedmdesáticentimetrové zdi v létě chladí a v zimě drží...

Jihlava vyhrála posedmé v řadě a na vedoucí Budějovice ztrácí jediný bod

Momentka z prvoligového duelu Jihlava vs. Kladno (modrobílá)

Jihlavští hokejisté si ve 24. kole první ligy poradili s Litoměřicemi 5:2 a díky sedmé výhře v řadě ztrácejí na vedoucí...

První liga: Kladno prohrálo s Kadaní, Budějovice a Jihlava uspěly venku

Radost jihlavských hokejistů

Lídr z Českých Budějovic si v 25. kole první hokejové ligy dojel pro suverénní výhru 4:0 do Ústí, druhá Jihlava uspěla...

Lidé si koupili nové byty, stavba ale kvůli insolvenci firmy PSJ stojí

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Na místě bývalých Štefánikových kasáren v Jihlavě má vyrůst 63 bytů. I když už je většina z nich prodaných, práce ve...

Další z rubriky

Nové vedení Jihlavy se začíná přiklánět ke stavbě nové hokejové arény

Na Horácký zimní stadion v Jihlavě chodí fanoušci na hokej už od roku 1956. A...

Jihlavský magistrát po volbách znovu přehodnocuje plány, co udělat s chátrající halou Horáckého zimního stadionu. V...

Strážníci byli příliš horliví a nešetřili pokutami, vadí opozici v Brodě

Vjezd do havlíčkobrodského sídliště V Rámech, ačkoliv je zde velké parkoviště...

Městská policie v Havlíčkově Brodě měla o víkendu žně. A to takové, že se její počínání při tradičním podzimním Trhu...

Penzista jezdí těšit lidi flašinetem, města si vybírá podle nálady

S flašinetem objíždí Jan Novák města zhruba šest let. Své štace si vybírá podle...

O jihlavském Masarykově náměstí se říká, že nežije. Politici a úředníci si lámou hlavy s tím, jak centrální...

Najdete na iDNES.cz