Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hrob učitelky je prodaný. Státní rozpočet získá pět a půl tisíce korun

  11:18aktualizováno  11:18
Státní úředníci před pár dny vyhlásili vítěze výběrového řízení na prodej náhrobku oblíbené učitelky Cecilie Hamrové z Jihlavy. Soutěž uspořádali pouhé dva roky po její smrti, což vzbudilo debatu o etice postupu podle momentálně platného zákona.

Nová majitelka náhrobku vše nechá na svém místě, navíc pomník opraví. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Cecilie Hamrová zemřela v únoru roku 2013 v šestaosmdesáti letech. A protože nemá dědice ani nezanechala platnou závěť, po uplynutí zákonné lhůty připadl její majetek státu. Včetně náhrobku na hrobě, kde spočinuly její ostatky. Její jméno na něm zatím ani není, pouze jména jejích rodičů.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových proto nabídl náhrobek k prodeji.

„Vítězem výběrového řízení je fyzická osoba z Kraje Vysočina. Nabídnutá kupní cena činila pět a půl tisíce korun. Předpokládáme, že kupní smlouva bude uzavřena v nejbližších dnech,“ oznámil Pavel Hortig, mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Podle něj šlo o jedinou nabídku v celém řízení.

Náhrobek kupuje členka Sekulárního františkánského řádu. V jeho řadách byla i Cecilie Hamrová, která mimo jiné chodila pomáhat umírajícím. Obě ženy se znaly.

Nová majitelka hrob učitelky zachová a bude o něj pečovat

Postup státu, byť podle platných zákonů, pobouřil spoustu lidí, kteří zesnulou znali. Kritikům se hlavně nelíbilo, že náhrobek stát prodává tak rychle. Přitom toto hrobové místo může být nabídnuto jinému zájemci nejdříve za šestnáct let.

„Ve své nabídce účastník výběrového řízení sdělil, že o hrobové příslušenství a o hrob bude nadále pečovat,“ dodal Pavel Hortig. Členové Sekulárního františkánského řádu se o vše začali zajímat poté, co na prodej upozornila MF DNES.

A nyní už plánují, že náhrobek obnoví a nechají na něj připsat i jméno učitelky, která zemřela v zimě roku 2013 v šestaosmdesáti letech. Zatím jsou na pomníku uvedeni jen její rodiče. Jihlavským listům nedávno napsala dopis žena, která Cecilii Hamrovou dobře znala. Podle ní není tak úplně pravdou, že nenapsala nikdy svoji poslední vůli.

„Před časem odkázala všechen svůj majetek své jihlavské sestřenici, která však, bohužel, zemřela o nějaký rok dříve než paní učitelka. Aby do této svojí závěti poté doplnila jména dvou dcer této své příbuzné, k tomu, bohužel, již nedošlo. Paní učitelka byla, hlavně co se týkalo její osoby, často velmi nepraktická,“ uvedla.

Proto ani nežádala radnici o odškodnění, když upadla na rozbitém chodníku nedaleko pivovaru a bolestivě se zranila. Šlo v krátké době už o její druhé zranění, z něhož se nezotavila a zemřela. „Její veškerý majetek, včetně družstevního bytu, propadl státu a teď ještě i náhrobní kámen z rodinného hrobu,“ doplnila v dopise žena.

Dobré mravy a peníze státu

A naznačila lidem z jihlavského magistrátu, aby celou věc s náhrobkem vyřešili, když už nemuseli platit odškodnění za úraz na chodníku. O vše se ale nakonec postarají přátelé učitelky.

V případě jejího družstevního bytu 2+1 byl zájem kupujících větší, přihlásilo se jich pět. Nakonec činila vítězná cena za převod družstevního podílu 852 tisíc korun. I tyto peníze šly do státního rozpočtu.

Někteří právníci i politici po zveřejnění jihlavského prodeje náhrobku upozorňovali, že státní úředníci se chovají v rozporu s dobrými mravy. Generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu uvedla, že se její úřad pokusí vytvořit a zavést systém, který by zohledňoval nejen potřebu přinést prostředky do státního rozpočtu, ale i etickou stránku věci.

„Nový systém prodeje se finalizuje. Předpokládáme, že by hrobová místa byla nejdříve nabízena obcím. Pokud by neprojevily zájem, teprve poté bychom je nabízeli k prodeji ve výběrovém řízení,“ uvedl Pavel Hortig, mluvčí ÚZSVM.

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Bránit se proti starým pokutám nemá smysl, lhůta na přezkoumání vypršela

Jedna z křižovatek, kde provoz hlídá kamerový systém, je v Jihlavě u...

Jihlavou v těchto dnech hýbe kauza řidiče, který nesouhlasil s pokutou za jízdu na červenou a následný soudní spor...

Zámek v Červené Řečici má dotaci na obnovu, o zakázku se ale nikdo nehlásí

Obnova zámku se zastavila. Pokračovat bude, až se do výběrového řízení na...

Kompletní rekonstrukce renesančního zámku v Červené Řečici měla původně začít během několika příštích týdnů. Jenže...

VIDEO: Příznivci železnice v Telči obdivovali lokomotivu z roku 1901

Příznivci železniční historie si v Telči přišli na své.

Lidé, kteří se zajímají o historii železnice, si o víkendu udělali výlet do Telče na Jihlavsku, aby si připomněli 115...

Najdete na iDNES.cz