Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový semafor v Pocoucově na Třebíčsku zkrotí řidiče závodníky

  17:13aktualizováno  17:13
Na novém semaforu bude stále svítit červená. Pokud ale řidiči pojedou předpisovou padesátkou, světlo se změní na zelené. Nové zařízení má pomoci zklidnit dopravu na frekventované silnice druhé třídy, která vede k dálnici D1.
Řidiče, kteří pojedou více než 50 kilometrů v hodině zastaví semafor

Řidiče, kteří pojedou více než 50 kilometrů v hodině zastaví semafor | foto: Radek Miča, MAFRA

Přes obec Pocoucov vede krajská silnice II/360 směrem na Velké Meziříčí a k dálnici D1 a řidiči tam jezdí rychleji než povolenou padesátkou. Billboard s blonďatou holčičkou řidiče neumravňuje. Ostatně to potvrzují i údaje ze statistiky radaru, který je v obci umístěný.

Proto přichází na řadu nové opatření: semafor. Uvidí se, jaký respekt budou mít řidiči z toho, že na něm zasvítí červená, když pojedou příliš rychle.

"Městská policie plánuje umístit na začátku obce ve směru od Velkého Meziříčí radar s takzvaným inteligentním semaforem. Pokud řidič překročí na kraji obce povolenou padesátku, zastaví ho či zpomalí o 150 metrů dále červený signál na semaforu," informoval mluvčí třebíčské radnice Ivan Přibík.

Svítit bude padesátka. Slušní řidiči ale projedou hned

Podobná zařízení fungují zatím u nás hlavně v okolí Prahy, k vidění jsou například i ve Voticích nebo v Benešově. Před několika měsíci zkoušeli "chytrý" semafor také ve Znojmě v části Kasárna na frekventované silnici I/38.

Zařízení může pracovat v různých režimech, ale v Třebíči se zřejmě využije tento model: červená na semaforu před přechodem bude svítit preventivně neustále bez ohledu na to, jakou rychlostí bude řidič za označeným začátkem obce radarový měřič míjet.

"Pokud pojede způsobně padesátkou, zařízení to rozpozná a včas rozsvítí zelenou tak, aby řidič nemusel vůbec zpomalit. Jestliže řidič padesátikilometrovou rychlost mírně překročí, rozsvítí se mu zelený signál o něco později a on bude donucen přibrzdit. Pokud vozidlo pojede výrazně nad povolenou padesátku, červená zůstane svítit ještě déle a měla by donutit řidiče úplně zastavit," popsal systém semaforu Tomáš Goller z čelákovické firmy, která zařízení tohoto druhu vyrábí a v Třebíči je před časem také prezentovala.

Zkušební provoz prozradí, jaký má semafor efekt

O tom, kolik řidičů nebude červenou respektovat, se během zkušebního provozu povedou přesné záznamy. Když bude jejich počet vyšší, není problém doplnit systém záznamovým zařízením s více kamerami, které spolehlivě zaznamenají nejen registrační značku vozidla, ale i tvář řidiče. Pak nastoupí „klasické“ správní řízení.

Malou obcí dennně projede 5 tisíc aut. A někteří výrazně rychleji, než je povoleno. "Poslední ,rekordman‘ byl zaznamenán v sobotu 16. července ve 14 hodin. Jel tam rychlostí 129 kilometrů za hodinu. Řidičů, kteří v měsíci překročí stokilometrovou rychlost, je několik desítek," řekla Nikola Tesařová.

Město Třebíč si nechalo zpracovat odbornou studii, která umístění inteligentního semaforu jako prvku pro zvýšení bezpečnosti silničního provozu v Pocoucově doporučuje.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Vnučka lorda Runcimana ve Žďáře pátrala, proč potopil Československo

Anna Shukmanová, britská lingvistka a jedna z prvních žen vysvěcených v...

Byla to neobvyklá návštěva, když se na žďárském zámku setkaly dvě dámy. Francouzka gruzínského původu Thamara Kinská a...

Další z rubriky

Za 53 milionů postaví novou školku. Dětem v ní chtějí vařit i bez lepku

Ilustrační snímek

V Havlíčkově Brodě vyroste další, zcela nová mateřská škola. Zastupitelé města schválili podání žádosti o dotaci....

Zavřené stánky, nedodělané parkoviště. Jihlava pocítila potíže firmy PSJ

Firma PSJ kvůli insolvenci už nedokončí výstavbu záchytného parkoviště pro 110...

Co bude dál s vrcholovým fotbalem v Jihlavě? Co s nedokončenými stavbami? A jak se vše dotkne hotelu Gustav Mahler v...

Nohy ho bolely jako nikdy, přesto nevidomý Ondřej přeběhl a přejel Česko

Nevidomý sportovec Ondřej Zmeškal při svém úspěšném pokusu o přeběhnutí a...

Nohy ho bolí jako ještě nikdy v životě, přesto je nevidomý sportovec Ondřej Zmeškal z Třebíčska šťastný. Za deset dní...

Najdete na iDNES.cz