Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový semafor v Pocoucově na Třebíčsku zkrotí řidiče závodníky

  17:13aktualizováno  17:13
Na novém semaforu bude stále svítit červená. Pokud ale řidiči pojedou předpisovou padesátkou, světlo se změní na zelené. Nové zařízení má pomoci zklidnit dopravu na frekventované silnice druhé třídy, která vede k dálnici D1.
Řidiče, kteří pojedou více než 50 kilometrů v hodině zastaví semafor

Řidiče, kteří pojedou více než 50 kilometrů v hodině zastaví semafor | foto: Radek Miča, MAFRA

Přes obec Pocoucov vede krajská silnice II/360 směrem na Velké Meziříčí a k dálnici D1 a řidiči tam jezdí rychleji než povolenou padesátkou. Billboard s blonďatou holčičkou řidiče neumravňuje. Ostatně to potvrzují i údaje ze statistiky radaru, který je v obci umístěný.

Proto přichází na řadu nové opatření: semafor. Uvidí se, jaký respekt budou mít řidiči z toho, že na něm zasvítí červená, když pojedou příliš rychle.

"Městská policie plánuje umístit na začátku obce ve směru od Velkého Meziříčí radar s takzvaným inteligentním semaforem. Pokud řidič překročí na kraji obce povolenou padesátku, zastaví ho či zpomalí o 150 metrů dále červený signál na semaforu," informoval mluvčí třebíčské radnice Ivan Přibík.

Svítit bude padesátka. Slušní řidiči ale projedou hned

Podobná zařízení fungují zatím u nás hlavně v okolí Prahy, k vidění jsou například i ve Voticích nebo v Benešově. Před několika měsíci zkoušeli "chytrý" semafor také ve Znojmě v části Kasárna na frekventované silnici I/38.

Zařízení může pracovat v různých režimech, ale v Třebíči se zřejmě využije tento model: červená na semaforu před přechodem bude svítit preventivně neustále bez ohledu na to, jakou rychlostí bude řidič za označeným začátkem obce radarový měřič míjet.

"Pokud pojede způsobně padesátkou, zařízení to rozpozná a včas rozsvítí zelenou tak, aby řidič nemusel vůbec zpomalit. Jestliže řidič padesátikilometrovou rychlost mírně překročí, rozsvítí se mu zelený signál o něco později a on bude donucen přibrzdit. Pokud vozidlo pojede výrazně nad povolenou padesátku, červená zůstane svítit ještě déle a měla by donutit řidiče úplně zastavit," popsal systém semaforu Tomáš Goller z čelákovické firmy, která zařízení tohoto druhu vyrábí a v Třebíči je před časem také prezentovala.

Zkušební provoz prozradí, jaký má semafor efekt

O tom, kolik řidičů nebude červenou respektovat, se během zkušebního provozu povedou přesné záznamy. Když bude jejich počet vyšší, není problém doplnit systém záznamovým zařízením s více kamerami, které spolehlivě zaznamenají nejen registrační značku vozidla, ale i tvář řidiče. Pak nastoupí „klasické“ správní řízení.

Malou obcí dennně projede 5 tisíc aut. A někteří výrazně rychleji, než je povoleno. "Poslední ,rekordman‘ byl zaznamenán v sobotu 16. července ve 14 hodin. Jel tam rychlostí 129 kilometrů za hodinu. Řidičů, kteří v měsíci překročí stokilometrovou rychlost, je několik desítek," řekla Nikola Tesařová.

Město Třebíč si nechalo zpracovat odbornou studii, která umístění inteligentního semaforu jako prvku pro zvýšení bezpečnosti silničního provozu v Pocoucově doporučuje.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Další z rubriky

Dívenka prožívá hodiny dřiny v tělocvičně. Chce být jako ruská hvězda

Desetiletá rodačka z Jihlavy Tereza Suchá si před lety vybrala jako sport číslo...

Provazy, rozštěpy, přemety a dlouhé hodiny v tělocvičně. Přesně tak vypadají dny nadějné moderní gymnastky z Jihlavy....

Jihlava přijala zvláštní vyhlášku proti jedinému pouličnímu hudebníkovi

Jiří Šperlík alias George Silverman je zpravidla jediný, kdo v jihlavských...

Jihlava se rozhodla vydat vyhlášku, která omezuje pouliční vystupování. Nařízení vzniklo prakticky kvůli jedinému...

Zlevní vlastní přečerpávací stanice vodu? O desetihaléře, tvrdí kritici

(Ilustrační snímek)

Z pěti okresních měst Vysočiny mají jednoznačně nejlevnější vodu. Za vodné a stočné platí lidé v Pelhřimově 69,95...

Najdete na iDNES.cz