Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Psi už v Třebíči na turisty štěkat nebudou. Odstěhují se mezi fabriky

  11:32aktualizováno  11:32
Zatoulaní psi v Třebíči opustí areál u baziliky. Na opačné straně města pro ně vzniká zázemí v průmyslové zóně. Činností bývalého šéfa útulku se dál zabývá policie.

V areálu Esko - T v Hrotovické ulici v Třebíči vzniká od prosince loňského roku nový městský útulek pro opuštěná zvířata. Jde zčásti o vestavbu do třetiny průmyslové haly. | foto: Hana Jakubcová, MF DNES

Psí útulek se nyní nachází přímo v srdci města u památky, která je na Seznamu světového dědictví UNESCO. Psi v nevzhledných kotcích tak štěkají na turisty, kteří se trousí do zámku i baziliky svatého Prokopa. V průmyslové zóně na kraji Třebíče je ale už skoro hotový úplně nový útulek, který splňuje všechny normy.

„V červnu ho zprovozníme, pak se zbytky starého útulku zplanýrují, přičemž zařízení, které je použitelné, využijeme v útulku novém,“ říká třebíčský radní Pavel Heřman, jenž má tuto oblast ve své kompetenci.

Fotogalerie

U zámku útulek fungoval dvacet let. Jeho šéf předloni zmizel z města, když jeho osobní problémy prorostly také do činnosti v místní buňce Ligy na ochranu zvířat, jíž šéfoval.

Jeho nejbližší třebíčští spolupracovníci zůstali několik měsíců bez finanční odměny, odnášela to ale také samotná zvířata.

„Z vařených kolínek a masového separátu mizerné kvality pouze přežívala, peníze na hodnotnou stravu nezbývaly. A dodnes nevíme, kde skončila poslední městská dotace na činnost útulku ve výši 280 tisíc korun. Zatím nám to nevysvětlil,“ připomněl Heřman.

Policie případ odložila

Radnice má podezření na zpronevěru dotace. Celou věc oznámila na policii, ta ovšem loni v listopadu vedení města vyrozuměla, že případ odkládá, protože se skutek nestal.

„Z trestněprávního hlediska se pachatel ničeho nedopustil,“ uvedla tehdy krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Policisté se ovšem nyní městskou dotací zabývají. „Kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality prověřují v současné době právnickou osobu a v rámci prověřování zjišťují, zda se nedopustila protiprávního jednání v souvislosti se svojí činností. V průběhu prověřování se k jednotlivým prováděným úkonům vyjadřovat nebudeme,“ uvedla Čírtková na opakovaný dotaz MF DNES.

To by mohlo znamenat, že se policisté k prošetření, jak byla využita městská dotace, vrátili.

Radního Heřmana informace překvapila. „Tuto zprávu nemám. Připravovali jsme se jít občanskoprávní cestou, ale upřímně jsme na úspěch moc nevsázeli,“ reagoval. Bývalý šéf útulku nezvedá telefony, nekomunikuje.

Venčit se bude za průmyslovou zónou

Útulek pro opuštěná zvířata převzala městská policie. Nový bude vestavěný do třetiny haly v areálu firmy Esko-T na okraji města v Hrotovické ulici. Od zbytku haly, v níž jsou zaparkované stroje, útulek oddělí protipožární zeď.

Bude mít kompletní zázemí pro čtyři pracovníky a zvířata. K dispozici budou mít vnější i vnitřní kotce, veterinární vyšetřovnu, karanténní prostory, sklady. Kapacita je nastavená pro 50 psů a 30 koček. „Areál vyjde zhruba na 19 milionů korun včetně daně,“ konstatoval Heřman.

Kdo se bude chtít na zvířata přijít podívat, od druhé poloviny června už zřejmě bude moci. Oblíbené venčení psů i v odlehlé části průmyslové zóny zůstane zachováno. A nebude tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát. Areál leží poblíž přírody.

„Zájemci zaparkují v Hrotovické na parkovišti před Esko-T, zboku pro ně bude zvláštní vchod a zcela odděleni od provozu firmy se dostanou po chodníku do oploceného útulku. Odtud pak bude možné již existující pěšinou snadno sejít do Lorenzových sadů na vycházku,“ přiblížil Heřman.

Aktuálně je v útulku třináct opuštěných zvířat. Veterinární dozor funguje tak, že místní veterináři si vždy na měsíc berou službu. Když pracovníci útulku potřebují jejich pomoc, zavolají tomu, kdo je právě v rozpisu.

„V průběhu prvního roku budeme sledovat ekonomiku útulku, podle toho nastavíme sazbu, za kolik případně převezmeme do péče zatoulané zvíře jiné obce, pokud budeme mít volnou kapacitu,“ přiblížil Heřman.

Podle jeho slov mají zaměstnanci útulku instrukce, podle kterých se nemají příliš citově vázat na příchozí zvířata. Z toho důvodu, aby nevznikla citová vazba, která by mohla být překážkou, když by se objevil zájemce o psa či kočku. Město má pak právo v prvním roce dělat namátkovou kontrolu, jak se nový chovatel ke zvířeti chová.
Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Další z rubriky

Starých okresních značek jsou na autech stále tisíce. A vznikají i nové

Škoda Felicia

Už to bude 17 let, co si motoristé z Třebíčska, Žďárska, Havlíčkobrodska i Pelhřimovska museli zvyknout, že místo svých...

Autobusy už nemusejí couvat na kruhovém objezdu, spor o provedení trvá

Kontroverzní kruhový objezd v centru Třebíče. Podle kritiků by měl být mít...

Třebíč nechala drobně upravit diskutovaný kruhový objezd na křižovatce ulic Bedřicha Václavka a Jungmannova. Autobusy,...

Jako symbol své obce ctí lidé ve vsi na Třebíčsku mohutný suchý strom

Už řadu let suchý dub prý býval chráněn státem. Lidé v Myslibořicích jej ctí i...

Obrovitý suchý dub na poli u Myslibořic na Třebíčsku nelze přehlédnout. Typický obrys mohutného stromu s dramaticky...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG – PŘÍPRAVA VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz