Studenečtí přidali vysvětlující desku k Pomníku padlých s chybou ve jméně Stalina.

Studenečtí přidali vysvětlující desku k Pomníku padlých s chybou ve jméně Stalina. | foto: Josef Matějek

Novým poslancem je i komunistický starosta, který má na návsi Stalina

  • 57
Starosta Studence na Třebíčsku Josef Zahradníček z KSČM zažívá od soboty pocity euforie. Po třech desítkách let v komunální politice vystoupal až ke křeslu poslance. Voliči mu pomohli do Sněmovny až ze šestého místa kandidátky. Přeskočil čtyři své spolustraníky.

Jeho obec je proslulá mimo jiné tím, že má dodnes na návsi reliéf diktátora Josifa Vissarionoviče Stalina. Generalissimus se dívá ze studeneckého pomníku spolu s T. G. Masarykem a Edvardem Benešem.

Zahradníček začínal v komunální politice už za socialismu. Důvěru voličů dostává opakovaně i po roce 1989. V roce 2007 dovedl obec až k titulu krajské Vesnice roku. Starostu chce dělat i dál jako poslanec.

"Po 29 letech v komunální politice vím, že to půjde dohromady. Když to zvládnou i hejtmani a primátoři měst, tak to může fungovat i ve Studenci," míní Zahradníček.

Jedním dechem poděkoval voličům a všem výborům v KSČM, že mu umožnili "pracovat pro společnost".

O Stalinově podobizně na návsi se znovu začalo hovořit, když obec získala titul Vesnice roku. V květnu roku 2008 se konalo referendum, jež rozhodlo, že reliéf zůstane i nadále.

Pro zachování podobizny Stalina se vyslovilo 75,5 procenta účastníků hlasování. Studenečtí pak dodali k pomníku vysvětlovací desku s popisem, že pomník vznikl v roce 1920.

Tehdy na něm byla jen tvář T. G. Masaryka. Za německé okupace byl reliéf Masaryka zničen. V roce 1947 se místní dohodli, že nechají udělat nový reliéf Masaryka a k němu přidají ještě Edvarda Beneše a Stalina.

"Když se někteří po roce 1989 proti pomníku ozvali, říkal jsem jen, pánové, já jsem se tady nenarodil a ty reliéfy jsem tam nedával. Ty tam dali vaši otcové a dědové. Asi věděli proč. Já je sundávat nebudu," uvedl Zahradníček.