Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lídr mezi znečišťovateli ovzduší pořídil nový filtr za půl miliardy

  18:07aktualizováno  18:07
Jihlavský dřevozpracující závod Kronospan dokončil instalaci nového filtru za zhruba půl miliardy korun. Závod, který se každoročně stává největším znečišťovatelem ovzduší na Vysočině a jedním z největších v republice, by tak měl do ovzduší vypouštět méně zapáchajících látek.

Kronospan spustil do provozu nový filtr za půl miliardy korun. Je to to nejmodernější dostupné zařízení na omezení vypouštěných škodlivin do ovzduší. | foto: PSJ

Hustý oblak valící se z komínů jihlavského dřevozpracujícího závodu Kronospan by měl obsahovat méně škodlivin, než dosud. Ekology každoročně trápí zejména emise prachu a formaldehydu.

Nyní závod dokončil i na druhém z komínů instalaci filtrační technologie, která má snížit emise prachu a organických látek.

„Nový filtr už běží ve zkušebním v provozu. Na novou technologii se provozy postupně napojují. Na filtr je už připojená první ze dvou sušáren, ta druhá se napojí pravděpodobně v příštím týdnu,“ uvedla ekoložka společnosti Magdaléna Pecnová.

„Snížení emisí bude v desítkách procent, předpokládáme až osmdesátiprocentní pokles,“ dodala.

Snížení emisí by se mělo týkat zejména organických látek vznikajících při sušení třísek pro výrobu stavebních OSB desek. A tím by mělo dojít i ke snížení charakteristického zápachu.

„Nakolik se ale konkrétně v minulosti snížily a do budoucna sníží emise formaldehydu a prachu, to nelze s jistotou říct, protože velmi záleží i na aktuálním objemu výroby,“ uvedl Vratislav Vozník, mluvčí ekologického sdružení Arnika, které sleduje emise vypouštěné Kronospanem do ovzduší.

Výsledek bude znám až v září přespříštího roku

Je tedy možné, že typického zápachu, který občas při severovýchodním větru dopadne na město, se jihlavané tak úplně nezbaví.

„Pachové epizody jsou souhrou okamžitých rozptylových podmínek. Rozdíl bude velký, ale nedá se vyloučit, že se zápach občas nemůže vyskytnout,“ dodala i Pecnová.

„Dá se očekávat, že se uvedením filtru do provozu situace výrazně zlepší. Ale garantovat, že to pak bude vždy a za každých podmínek lepší, nelze,“ potvrdil Vítězslav Novák, ředitel oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Havlíčkově Brodě.

A do tabulek znečišťovatelů ovzduší se případná pozitivní změna zapíše až napřesrok. „Celoročně bude filtr fungovat až v roce 2015, proto se to ve výsledcích integrovaného registru znečišťovatelů ovzduší objeví až na konci září 2016,“ uvedl Vozník z Arniky.

Arnika každoročně na podzim zveřejňuje žebříček znečišťovatelů ovzduší, na základě údajů z Integrovaného registru znečišťovatelů (IRZ).

Kronospan dlouhodobě vede žebříček znečišťovatelů

Jihlavský Kronospan je stále na špici znečišťovatelů ovzduší. Zatímco třeba v roce 2004 podle IRZ vyprodukoval 16,5 tuny formaldehydu, v roce 2009 bylo této látky dokonce 47 tun. V roce 2012 už ovšem „jen“ šest tun. Loni však Kronospan, který je jedním z největších producentů dřevotřískových desek v Evropě, vypustil do ovzduší přes 22 tun formaldehydu. Ten je při inhalaci rakovinotvorný.

„Tak velké provozy, jako je Kronospan, by se ve městech vůbec stavět neměly, protože jsou pro jeho obyvatele velkou zátěží. Formaldehyd je dnes považován za karcinogenní látku a jeho emise přímo poblíž obydlených částí města představují zdravotní riziko pro místní obyvatele,“ řekl Vozník z Arniky.

Jenže průmyslová výroba byla na místě stávajícího závodu Kronospan založena už v roce 1883. Tehdy to bylo ještě daleko za městem. To však průmyslový areál postupně téměř obrostlo.

„Kronospan z hlediska emisí nepřekračuje žádné stanovené limity. Pokud mají vyšší hodnoty, stále se pohybují v rámci stanoveného povolení, které vydává krajský úřad,“ ujistil začátkem října šéf oblastního inspektorátu ČIŽP Novák.

Víc už dělat nelze, Kronospan má teď to nejlepší možné

Instalace nového filtru byla jednou z nejvyšších investic do ekologie v jihlavském závodě.

„Celkové náklady na filtrační technologii dosáhly téměř půl miliardy korun,“ uvedl Miroslav Fuks, mluvčí společnosti PSJ, která filtr nainstalovala. Na investici přispěla více než sto miliony také EU.

„Instalace filtrů chránících zdraví lidí a kvalitu ovzduší by měla být naprostá samozřejmost, pokud chce být daný podnik dobrým sousedem,“ dodal zástupce Arniky Vozník.

Kronospan už před pár lety na druhém z komínů nainstaloval filtr za stovky milionů korun. „Díky ní se při výrobě dřevotřískových desek snížil celkový příspěvek formaldehydu za rok 2013 proti roku 2004 čtyřnásobně,“ tvrdí Pecnová.

Stížnosti lidí v okolí na charakteristický zápach tím ale neustaly. „Z důvodů stížností na zápach bylo provedeno několik šetření a ani v jednom z nich nebylo zjištěno, že by docházelo k porušování podmínek provozu,“ uvedl šéf ČIŽP.

„Víc už udělat nemůžeme, instalované filtrační technologie jsou tou nejlepší technologií, co existuje a jihlavský závod patří k nejmodernějším v Evropě,“ dodala Pecnová. Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Opilý cizinec se v Jihlavě pokusil znásilnit ženu, hlídka jej dopadla

Ilustrační snímek

Nedaleko jednoho z jihlavských sídlišť přepadl opilý cizinec ženu a podle místních se ji pokusil znásilnit. Přivolaná...

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Průtoky v řekách klesly na desetinu normálu. Všichni vyhlíží déšť

Sucho se podepsalo i na hladině řeky Jihlavy v Třebíči. Z vody místy vystupují...

Dříve zde voda tekla proudem. Dnes však z plechového koryta, které přivádí na povrch pramen Moravské Dyje, voda spíš...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz