Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lídr mezi znečišťovateli ovzduší pořídil nový filtr za půl miliardy

  18:07aktualizováno  18:07
Jihlavský dřevozpracující závod Kronospan dokončil instalaci nového filtru za zhruba půl miliardy korun. Závod, který se každoročně stává největším znečišťovatelem ovzduší na Vysočině a jedním z největších v republice, by tak měl do ovzduší vypouštět méně zapáchajících látek.

Kronospan spustil do provozu nový filtr za půl miliardy korun. Je to to nejmodernější dostupné zařízení na omezení vypouštěných škodlivin do ovzduší. | foto: PSJ

Hustý oblak valící se z komínů jihlavského dřevozpracujícího závodu Kronospan by měl obsahovat méně škodlivin, než dosud. Ekology každoročně trápí zejména emise prachu a formaldehydu.

Nyní závod dokončil i na druhém z komínů instalaci filtrační technologie, která má snížit emise prachu a organických látek.

„Nový filtr už běží ve zkušebním v provozu. Na novou technologii se provozy postupně napojují. Na filtr je už připojená první ze dvou sušáren, ta druhá se napojí pravděpodobně v příštím týdnu,“ uvedla ekoložka společnosti Magdaléna Pecnová.

„Snížení emisí bude v desítkách procent, předpokládáme až osmdesátiprocentní pokles,“ dodala.

Snížení emisí by se mělo týkat zejména organických látek vznikajících při sušení třísek pro výrobu stavebních OSB desek. A tím by mělo dojít i ke snížení charakteristického zápachu.

„Nakolik se ale konkrétně v minulosti snížily a do budoucna sníží emise formaldehydu a prachu, to nelze s jistotou říct, protože velmi záleží i na aktuálním objemu výroby,“ uvedl Vratislav Vozník, mluvčí ekologického sdružení Arnika, které sleduje emise vypouštěné Kronospanem do ovzduší.

Výsledek bude znám až v září přespříštího roku

Je tedy možné, že typického zápachu, který občas při severovýchodním větru dopadne na město, se jihlavané tak úplně nezbaví.

„Pachové epizody jsou souhrou okamžitých rozptylových podmínek. Rozdíl bude velký, ale nedá se vyloučit, že se zápach občas nemůže vyskytnout,“ dodala i Pecnová.

„Dá se očekávat, že se uvedením filtru do provozu situace výrazně zlepší. Ale garantovat, že to pak bude vždy a za každých podmínek lepší, nelze,“ potvrdil Vítězslav Novák, ředitel oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Havlíčkově Brodě.

A do tabulek znečišťovatelů ovzduší se případná pozitivní změna zapíše až napřesrok. „Celoročně bude filtr fungovat až v roce 2015, proto se to ve výsledcích integrovaného registru znečišťovatelů ovzduší objeví až na konci září 2016,“ uvedl Vozník z Arniky.

Arnika každoročně na podzim zveřejňuje žebříček znečišťovatelů ovzduší, na základě údajů z Integrovaného registru znečišťovatelů (IRZ).

Kronospan dlouhodobě vede žebříček znečišťovatelů

Jihlavský Kronospan je stále na špici znečišťovatelů ovzduší. Zatímco třeba v roce 2004 podle IRZ vyprodukoval 16,5 tuny formaldehydu, v roce 2009 bylo této látky dokonce 47 tun. V roce 2012 už ovšem „jen“ šest tun. Loni však Kronospan, který je jedním z největších producentů dřevotřískových desek v Evropě, vypustil do ovzduší přes 22 tun formaldehydu. Ten je při inhalaci rakovinotvorný.

„Tak velké provozy, jako je Kronospan, by se ve městech vůbec stavět neměly, protože jsou pro jeho obyvatele velkou zátěží. Formaldehyd je dnes považován za karcinogenní látku a jeho emise přímo poblíž obydlených částí města představují zdravotní riziko pro místní obyvatele,“ řekl Vozník z Arniky.

Jenže průmyslová výroba byla na místě stávajícího závodu Kronospan založena už v roce 1883. Tehdy to bylo ještě daleko za městem. To však průmyslový areál postupně téměř obrostlo.

„Kronospan z hlediska emisí nepřekračuje žádné stanovené limity. Pokud mají vyšší hodnoty, stále se pohybují v rámci stanoveného povolení, které vydává krajský úřad,“ ujistil začátkem října šéf oblastního inspektorátu ČIŽP Novák.

Víc už dělat nelze, Kronospan má teď to nejlepší možné

Instalace nového filtru byla jednou z nejvyšších investic do ekologie v jihlavském závodě.

„Celkové náklady na filtrační technologii dosáhly téměř půl miliardy korun,“ uvedl Miroslav Fuks, mluvčí společnosti PSJ, která filtr nainstalovala. Na investici přispěla více než sto miliony také EU.

„Instalace filtrů chránících zdraví lidí a kvalitu ovzduší by měla být naprostá samozřejmost, pokud chce být daný podnik dobrým sousedem,“ dodal zástupce Arniky Vozník.

Kronospan už před pár lety na druhém z komínů nainstaloval filtr za stovky milionů korun. „Díky ní se při výrobě dřevotřískových desek snížil celkový příspěvek formaldehydu za rok 2013 proti roku 2004 čtyřnásobně,“ tvrdí Pecnová.

Stížnosti lidí v okolí na charakteristický zápach tím ale neustaly. „Z důvodů stížností na zápach bylo provedeno několik šetření a ani v jednom z nich nebylo zjištěno, že by docházelo k porušování podmínek provozu,“ uvedl šéf ČIŽP.

„Víc už udělat nemůžeme, instalované filtrační technologie jsou tou nejlepší technologií, co existuje a jihlavský závod patří k nejmodernějším v Evropě,“ dodala Pecnová. 
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...

Chřipka ustupuje, ale dál bere životy. Na Vysočině už má osm obětí

(Ilustrační snímek)

Vlna chřipek na Vysočině je po pěti týdnech konečně na ústupu. Počet nemocných po dlouhé době spadl pod hranici...

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz