Umělou stěnu by novoměstští horolezci chtěli využít i pro výcvik mládeže. | foto: Profimedia.cz

Horolezci chtějí do haly přidat umělou stěnu. Přimlouvá se i Jaroš

  • 1
Nové Město na Moravě hodlá co nejdřív postavit sportovní halu. V projektu za 55 milionů se však nepočítá s potřebami horolezců. Doplnění umělé lezecké stěny, kterou prosazuje také pokořitel osmitisícovek Radek Jaroš, může plány radnice prodražit a zdržet.

„Uznávám, že je to naše chyba. I­ když dění sleduji, nezachytil jsem informaci, že se už při stavbě lázní připravuje druhý velký projekt,“ říká předseda horolezeckého oddílu Trip Team Jaromír Čejka, který lituje, že sportovní spolky ve městě nedostaly oficiální informaci od sportovní komise.

Aby horolezci zvýšili svoje šance na prosazení stěny, uspořádali na podzim petici. „Odevzdali jsme archy s 1 196 podpisy, to je poměrně vysoké číslo,“ bilancuje vedoucí horolezců. Novoměstské lezce podpořili i kolegové z jiných oblastí.

Sportovní hala v Novém Městě bude podle projektu stát 55 milionů. Nepočítá však s horolezeckou stěnou.

Problém je v tom, že radnice už má projekt nové sportovní haly hotový. Sportoviště má v nejbližších letech nahradit původní tělovýchovné středisko v Tyršově ulici vedle atletického a fotbalového stadionu. „Dokonce už je vydané i stavební povolení,“ informoval starosta Michal Šmarda.

Jediné, co zatím chybí, jsou peníze. Radnice se finančně vyčerpala při stavbě Městských lázní za 99 milionů korun, na kterou si vzala úvěr ve výši přibližně 40 milionů.

Současnou stěnu nevyužívají s ­ohledem na bezpečnost

A sportovní halu za 55 milionů, což je cena podle projektu, si nemůže bezprostředně dovolit investovat celou z městské pokladny.

„Rádi bychom požádali o dotaci ministerstvo školství,“ plánuje starosta. „Pokud bychom neuspěli v­ roce 2016 ani 2017, začali bychom v roce 2018 stavět za svoje peníze,“ doplňuje.

Horolezci po předání petice jednali s vedením města, úředníky a členy sportovní komise. „Vyjasnili jsme si, jaký by měl být rozsah úprav, jak veliká by byla stěna a co by to znamenalo. Pokud bychom stěnu opravdu budovali, budeme potřebovat změnit projekt a požádat o nové stavební povolení. To si vyžádá určitý čas a peníze,“ podotkl Šmarda.

Horolezec Radek Jaroš pokořil všechny osmitisícovky světa. Teď se rozhodl podporovat výstavbu lezecké stěny ve sportovní hale v Novém Městě na Moravě.

Podle Jaromíra Čejky by bylo nutné kvůli umělé stěně jednu ze stran haly prodloužit o pět metrů. „Výška osm a půl metru ke střešním nosníkům by stačila, v ideálním případě by byla dobrá výška jedenáct až dvanáct metrů,“ počítá iniciátor petice.

Podle starosty je petice důležitá k tomu, aby se téma otevřelo. „Ale nemůžeme ji brát jako směrodatný názor veřejnosti. K tomu lidé potřebují seriózní data. Může se stát, že hala vznikne o něco později, než jsme plánovali. A že na ni budeme muset vzít peníze někde jinde. Tahle data musí lidé znát, aby se mohli seriózně vyjádřit,“ řekl Šmarda.

Podle toho, jaké budou výsledky studie, o jejímž zadání musí teprve rozhodnout zastupitelé, se vedení města rozhodne, jak bude postupovat dál. Někteří zastupitelé chtějí nechat k problematice vyhlásit veřejnou anketu.

„Pokud bude otázka postavena tak, jestli si lidé přejí horolezeckou stěnu za cenu prodražení a zpoždění stavby, budeme to mít s prosazením složité,“ obává se další člen petičního výboru a držitel Koruny Himálaje Radek Jaroš. „Když už město chystá tak velkou investici, měla by být dotažená k dokonalosti,“ hájí Jaroš požadavky horolezců.

Vzniká i malý skokanský můstek

Ve stávajícím tělovýchovném středisku, které má plánované moderní hale ustoupit, už lezecká stěna je. „Ale aktuálně není využívaná, ani využitelná, protože nemá bezpečnostní parametry,“ poukazuje Čejka.

K pravidelným tréninkům na umělé stěně proto dojíždí do patnáct kilometrů vzdálené Bystřice nad Pernštejnem.

Pokud by stěna v Novém Městě na Moravě přece jen vznikla, plánují se horolezci zaměřit víc na mládež a převzít starost o údržbu. „Rádi bychom, aby nová sportovní hala nabídla možnost sportovního lezení jak zkušeným, tak začínajícím horolezcům, rodičům s dětmi i ­členům sportovních oddílů a­ klubů,“ uvádí členové petičního výboru.

V Novém Městě fungují tři horolezecké oddíly, nejaktivnější Trip Team eviduje kolem padesáti členů. „Stěnu by samozřejmě využívali i další zájemci o lezení a návštěvníci města,“ poukazuje Čejka.

Sportovní hala, která by měla svými parametry vyhovovat i pro hřiště na házenou, není jediným plánovaným sportovištěm ve městě proslaveném zimními sporty. Fotbalový klub Vrchovina usiluje o dotaci na hřiště s umělým povrchem. Pro nejmenší skokany vzniká malý můstek K 13 v lokalitě Šibenice.

Lyžařský klub se díky účelové dotaci z ministerstva školství v říjnu pustil do stavby zásobníku sněhu na úbočí Harusova kopce nedaleko Vysočina Areny.