Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Novoměstská nemocnice pomůže pacientům na oddělení urgentního příjmu

  • 0
Do konce roku 2013 by všechny nemocnice v kraji měly mít takzvanou emergency neboli urgentní příjem. Především kvůli tomu, aby pacienti s potížemi nemuseli "cestoval" po nemocnici mezi odděleními. Při akutních obtížích je bude čekat jedno centrální oddělení.

"Na urgentním příjmu by lékaři poskytli pacientovi potřebnou péči a stanovili diagnózu, případně začali s léčbou. Zde by se také rozhodlo, zda bude pacient přemístěn na jednotku intenzivní péče nebo jiné oddělení," uvedl novoměstský lékař z ARO Dušan Mach, jenž se o emergency ve zdejší nemocnici zasadil.

Směřovali by tam všichni pacienti s výjimkou dětí a žen směřujících na gynekologicko-porodnické oddělení. Centrální akutní příjem je zatím připraven v pelhřimovské nemocnici. V Jihlavě se staví celý pavilon urgentní a intenzivní péče.

"V Havlíčkově Brodě se bude zřejmě přistavovat nová budova a třebíčskou nemocnici zbývá vyřešit. V Novém Městě by měl centrální urgentní příjem vzniknout v již stávajících budovách," uvedl hejtman Jiří Běhounek.

Na úpravy nejspíš přispěje kraj

Pacienty v Novém Městě tedy nečekají omezení vyplývající ze stavebních prací ani přesuny oddělení. "Urgentní příjem vznikne v oblasti chirurgického pavilonu tak, aby odsud byla návaznost na ARO a operační sály. Budeme reorganizovat ambulance, ale ne celá oddělení," podotkl Mach.

Pokud Kraj Vysočina poskytne asi 10 milionů korun, mohly by úpravy v novoměstské nemocnici začít už v příštím roce. Přes rok ještě potrvá stavba jihlavského Pavilonu urgentní a intenzivní péče. Přístavba v Havlíčkově Brodě by vyšla asi na 20 milionů korun, zatím není jisté, kdy se s ní začne.

"Směřujeme k tomu, co je běžné ve vyspělých západních státech. Že akutně nemocný pacient necestuje po nemocnici, ale nejdříve právě na centrální urgentní příjem. Teprve pak na patřičné oddělení. To je určitě přínosné," dodal Mach.