Nemocnici v Novém Městě na Moravě hrozí, že přijde o některá oddělení či služby.

Nemocnici v Novém Městě na Moravě hrozí, že přijde o některá oddělení či služby. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Novoměstská nemocnice může přijít o infekční oddělení

  • 1
Na seznamu nemocnic, se kterými ještě zdravotní pojišťovny nesepsaly nové smlouvy na příštích sedm let, figuruje Nemocnice Nové Město na Moravě. To sice podle všeho neznamená úplné zrušení zařízení, nemocnice ale může přijít o některé z oddělení.

"Slyšela jsem od dvou primářů, že se rušení dotkne infekčního oddělení a možná některých služeb," potvrdila starostka Žďáru nad Sázavou Dagmar Zvěřinová.

Pro současné pacienty by takové řešení znamenalo jezdit se zdravotními problémy do Jihlavy.

"Třeba lidé z Bystřicka by takové cestování měli dost složité. Museli by do Žďáru a tady přesedat. Když jim je špatně, tak to nebude úplně jednoduché," řekla Zvěřinová.

"Rušení oddělení by bylo zbytečné"

"Podle mne je potřeba zachovat současnou strukturu v plné výši. Pochopitelně nemohu posoudit tu odbornost, jak je které oddělení obsazené. Ale nelíbí se mi, že by se tady něco mělo rušit. Je zde velká skupina starších lidí, co jsou sami a nejsou schopni řídit. Museli by jezdit s potížemi hromadnou dopravou, což podle mne pro ně v takovém stavu nebude nic příjemného," uvedla Zvěřinová.

Nemocnice Nové Město na Moravě

Ke dnešku má 973 zaměstnanců, pracuje tu 150 lékařů a 405 sester.

Nabízí pacientům celkem 499 lůžek, přičemž dočasně uzavřeno jich je momentálně 27.

Základní kámen nemocnice byl položen 21. srpna 1938.

Podle ní je cestování tak daleko s banálními problémy zbytečné. "Pod tlakem ekonomů se něco bude rušit a pak se může zjistit, že je to špatně. Těžko se ten krok bude vracet zpátky," vysvětlila své stanovisko Zvěřinová.

Nápad na přesunutí infekčního oddělení a některých služeb nemocnice se nelíbí ani obyvatelům Žďáru.

"Zrovna u infekčního mi to přijde až ironicky vtipné, že se nakažlivě nemocní budou tahat kdovíkam. Ale celkově mi to je líto. Novoměstská nemocnice má dobrou pověst a byla by škoda, kdyby se rušilo byť jen jedno oddělení, ať už jakékoliv. Už teď je zrušené lůžkové ušní, nosní, krční, takže se s nemocným dítětem člověk musí táhnout do Jihlavy nebo do Brna," řekla si pětadvacetiletá Kateřina Ptaszková ze Žďáru nad Sázavou.

"Pokud by se muselo jezdit třeba se zlomenou rukou do Jihlavy, tak v tom bych problém viděl. Je rozdíl, jestli jedu na ošetření necelých patnáct, nebo čtyřicet kilometrů. Nemluvě o tom, že se to prodraží," dodal čtyřiadvacetiletý Josef Enderle.

Co nebude nasmlouváno, nebude ani uhrazeno

Podle mluvčího novoměstské nemocnice Romana Kratochvíla se péče na období od ledna 2013 ještě řeší. "Co bude nasmlouváno, bude nemocnice mít. Co nebude, nedostane uhrazeno od pojišťovny, a tedy zřejmě nebude provozovat," sdělil Kratochvíl.

Ambulantní provoz v novoměstské nemocnici byl zahájen v listopadu 1940, provoz s přijímáním pacientů odstartoval o měsíc později. Zařízení tehdy patřilo na Moravě k nejmoderněji vybaveným.

Nemocnice poskytuje zdravotní péči, v níž je zahrnuta ambulantní a lůžková diagnostická a léčebná péče, nezbytná preventivní péče, lékárenská činnost, dopravní zdravotní služba a lékařská služba první pomoci.

Je zde oddělení interní, multioborová JIP, infekční oddělení, neurologické, dětské, gynekologické, novorozenecké, chirurgické, urologické, ARO, ortopedické, oční, kožní, ODN.