Pavel Franěk (vlevo) (ANO), 54 let, Třebíč. Dosavadní zaměstnání: učitel na základní škole. Zvláštní znamení: fotbalová trenérská licence „A“ | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nováčci v krajské radě: učitel a trenér i politik, co tajil členství v KSČ

  • 2
Třídní učitel 6. S na základní škole Bartuškova v Třebíči Pavel Franěk má v posledních dnech velkou honičku. Musel předat „své“ šesťáky ze sportovní třídy dalšímu kantorovi, protože ve školství kvůli místu v nové krajské vládě přinejmenším na následující čtyři roky skončil.

Stal prvním náměstkem hejtmana, tedy druhým nejmocnějším mužem Vysočiny. Jeho kariéra tak raketově letí vzhůru. Přitom se tento čtyřiapadesátiletý třebíčský učitel stal členem hnutí ANO teprve loni. Teď se ze dne na den přesune z tělocvičny, učeben a kabinetu v Třebíči-Borovině do kanceláří krajského úřadu v Jihlavě.

„Že tak výrazně uspěju v krajských volbách, mě mile překvapilo, nezastírám. Nejspíš se to stalo proto, že jsem za celoživotní praxi ve školství nasbíral řadu známých a vybudoval si nějaké renomé,“ podotkl stále trochu překvapený Franěk.

Z nováčků v budoucí krajské vládě nasbíral nejvíc preferenčních hlasů od voličů – celkem 1 034. Víc než další nový hejtmanův náměstek a lídr kandidátky ANO Josef Pavlík. Ten jich obdržel 890.

„Už jsem si začal studovat materiály, které se budou týkat oblasti sociálních věcí a neziskovek. Právě tuto agendu na kraji převezmu. S panem Krčálem, jenž tuto oblast zastřešoval dosud, jsem se o tom ještě hlouběji nebavil, nebyla příležitost. Ale chystám se na to,“ řekl Franěk v narážce na fakt, že ani nebyl ve vyjednávacím týmu o nové koalici, kde by jinak sociálního demokrata Pavla Krčála při schůzkách potkával.

Ani v třebíčské politice není Franěk výraznou tváří, byť sedí za ANO v zastupitelstvu. Patří mezi „mlčící“ zastupitele, k projednávaným bodům se na zasedáních de facto nevyjadřuje. „Ale já bývám každou chvíli na radnici, účastním se různých pracovních jednání, kde si ty věci vydiskutujeme. Takže pak už není potřeba to ještě jednou probírat na veřejném zasedání,“ reagoval.

Ještě musí doplnit šatník

Franěk nepochází z Třebíče, ale z Březníka, vesnice u Náměště nad Oslavou. Na náměšťské Základní škole Husova také začal v roce 1987 učit, hned po absolvování brněnské pedagogické fakulty. Má aprobaci tělocvik, zeměpis. Doplňkově si udělal i fotbalovou trenérskou licenci UEFA „A“, kterou využil i při trénování dětí a mládeže. Na třebíčských školách učil od roku 1996 – nejdříve Na Kopcích, v roce 1998 pak přešel na Bartuškovu.

„Po děckách se mi bude stýskat. Sice je nemám dlouho, ale známe se už. Převezme je po mně zástupce ředitele, pan učitel Ondráček,“ upřesnil Franěk.

Jak říká, rodina změnu přijímá v klidu. Drobnost, která ho ještě čeká, je nákup obleků. „To jsem zatím nestihl,“ podotkl s úsměvem.

To druhý nováček z Třebíče v čerstvé krajské radě, dvaačtyřicetiletý Pavel Pacal (Starostové pro Vysočinu), výraznou tváří politiky svého domovského města rozhodně je. Jako místostarosta, co má v kompetenci dopravu – nyní konkrétně MHD, školství, informatiku, správu majetku města a incoming, bývá u všeho důležitého. Přičichl tak k oblastem, které nepochybně všechny zúročí v regionálním rozvoji, jejž na kraji povede.

Ví se o něm, že je pracovitý, má tah na bránu a umí být nepříjemný soupeř – sporů se neobává. A taky to, že dokáže pružně jednat s důležitými podnikateli. K některým má hodně blízko, například k Richardu Horkému z firmy TTS Třebíč či k rodině Kratochvílových z dopravní společnosti ICOM transport.

I Pacal je bývalý učitel, dřív působil jako ředitel Základní školy Na Kopcích. Druhé volební období zastává uvolněnou funkci v městské radě.

„Dvě uvolněné pozice si do budoucna rozhodně ponechat nehodlám,“ zdůraznil. „O tom, jak budu dál působit v třebíčském zastupitelstvu, se rozhodne v řádu týdnů. Jak říká starosta Pavel Janata, nejpozději 8. prosince na zasedání třebíčských zastupitelů oznámíme výsledek koaličních jednání,“ zopakoval krátce před ustavujícím krajským zastupitelstvem.

Pacal je známý svým kladným vztahem ke sportu – v hokeji působil jako rozhodčí, pískal dokonce extraligu, běhá maratony. Rád pracovně cestuje do vzdálených destinací, pověstný je svou snahou přivést čínské turisty a investory do Třebíče. Nyní má ovšem taky jednu kaňku: čeká ho vyšetřování největší městské zakázky posledních let, výběru nového provozovatele městské dopravy. Vyšetřuje ji policie i Úřad na ochranu hospodářské soutěže.

Firmu převádí na syna

Další dva nováčci v krajské radě jsou z Havlíčkova Brodu. Majetek a finance bude mít na starosti osmapadesátiletý Josef Pavlík (ANO), dosavadní ředitel odboru kontroly a řízení společnosti Medis z Hradce Králové. Dopravu převezme soukromý projektant, dvaašedesátiletý Jan Hyliš (ČSSD).

Pavlík má ekonomické vzdělání, dřív pracoval mimo jiné jako šéf sekretariátu vrchní státní zástupkyně Renaty Vesecké. A před rokem 1989 byl v KSČ, což nejdřív striktně popřel, pod tíhou důkazů to však v době koaličního vyjednávání před dvěma týdny doznal. Navíc existuje podezření, že byl i v lidových milicích. Patálie ho stála post prvního hejtmanova náměstka, ale do krajské rady ho ANO přece jen vyslalo.

Brodský zastupitel Jan Hyliš má rodinnou projekční firmu BAU-projekt, zabývá se i dopravními stavbami. „Už jsem učinil všechny potřebné kroky k tomu, abych svou firmu převedl na syna. Naučil jsem ho, co bylo potřeba,“ uvedl Hyliš.

V brodském zastupitelstvu patří mezi kritické členy, kteří se často vyjadřují. Pro krajskou radu dřív pracoval v dopravní komisi. „Takže jsem z oboru, vím dobře, o co jde, mám předpoklady mně přidělenou agendu zvládat,“ zdůraznil.