Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Inkubátor nápadů je hotový. Bude lákat vědce do Jihlavy

  19:01aktualizováno  19:01
V Jihlavě ve středu slavnostně otevřeli nový vědeckotechnický park za 400 milionů korun. Nabídne špičkové zázemí pro vědce i začínající firmy, pro které je připraven podnikatelský inkubátor.

Od vědeckotechnického centra v Jihlavě si slibuje přínos i hejtmanství a také krajské město (4. června) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Rozvíjející se průmyslová zóna v okrajové čtvrti Jihlavy - Hruškových Dvorech, se stane i líhní nápadů. V blízkosti Moravských kováren a další nově vznikající tovární haly v sousedství tam ve středu slavnostně otevřeli vědeckotechnický park (VTP).

"VTP Vysočina je jedním z nejmodernějších vědeckotechnických parků ve střední a východní Evropě," uvedl Boris Šimák, předseda představenstva nositele projektu, společnosti Energoklastr.

Chytré mozky se ve dvou budovách VTP, pojmenovaných písmeny řecké abecedy alfa a delta, bude soustředit zejména na inovace a vývoj technologií v oblasti energetiky, snižování energetické náročnosti, materiálového inženýrství a využití biomasy. Jihlavský vědecký park by měl umožnit přenášet výsledky výzkumu do praxe. "Rádi bychom, aby to bylo místo, kde se setkává výzkum s průmyslem a kde společně mohou pracovat," nastínil za Energoklastr Jan Rakušan. Prozatím mají do vědeckého parku v Jihlavě nakročeni výzkumníci z šesti firem. "Šest subjektů, mají zájem vstoupit od 1. července," potvrdil Rakušan.

"Naše ambice je, mít podobných firem ve VTP Vysočina třicet až čtyřicet, myslím, že jí dosáhneme během dvou let od oficiálního spuštění k 1. lednu 2015," dodal Rakušan. Do konce letošního roku totiž bude VTP ještě fungovat ve zkušebním provozu.

"Celková kapacita je asi 100 až 200 osob a bude to záležet na firmách, které se zde usídlí," dodal Rakušan.

Pomohou talentům v rozjezdu

Vědeckotechnický park nabídne 600 metrů čtverečních kancelářských a 1 780 metrů špičkově vybavené laboratorní plochy. Jen přístroje mají hodnotu 145 milionů korun. Součástí komplexu je i špičkově vybavená serverovna, která podle Rakušana snese nejpřísnější měřítka.

Cílem jihlavského centra je mimo výzkum a jeho přenášení do praxe i podporovat vznik a rozvoj malých inovačních firem.

Fotogalerie

Ty si budou moci přímo ve vědeckém centru v Hruškových Dvorech pronajmout kanceláře a za zvýhodněných podmínek využívat špičkově vybavené laboratoře. A čtyři z šesti firem, které vědeckotechnický park od začátku obsadí, možnosti takzvaného podnikatelského inkubátoru využijí.

"Buď jde o nově vzniklé firmy, nebo firmy mladší dvou let. Pomáháme jim uvést nápady na trh," vysvětlil Rakušan.

Špičkové zázemí pro vědce podle Rakušana přiláká do Jihlavy i ty, kteří po studiích kvůli uplatnění zůstali ve větších městech.  "Pracujeme na návratu mozků do Jihlavy. Máme ambici, aby se technologie z výzkumu testovala a zkoušela v Jihlavě, kam výzkum přesuneme z Prahy a Brna," řekl Rakušan.

"Vrací se sem i srdcaři, lidé, kteří jsou původem z Jihlavy, Havlíčkova Brodu a dalších míst Vysočiny. A naší ambicí je, když lidé odchází z Vysočiny na studia, tak aby se i vraceli," dodal.

Přínos očekává i hejtmanství

Od vědeckotechnického centra v Jihlavě si slibuje přínos i hejtmanství a také krajské město.

"VTP Vysočina je skvělou příležitostí pro tvorbu pracovních míst s vysokou přidanou hodnotou. Skutečnost, že v našem kraji pracují vzdělaní experti evropské úrovně významnou měrou přispívá k rozvoji regionu a ke snižování nezaměstnanosti," uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina Libor Joukl. Podle něj také podobné zázemí pro vědce může zvýšit prestiž Vysočiny v hledáčcích investorů.

"Firmy prostory a služby VTP využijí, jestliže nemají možnost svého vývojového pracoviště. Využijí služby právě vědeckotechnického parku a potom i na Vysočině zůstanou," uvedl Joukl.

"Prostřednictvím projektů, jako je VTP Vysočina, se Jihlava stává centrem inovačního průmyslu, pro jehož další rozvoj nabízejí potenciál zdejší průmyslové zóny," zmínil jihlavský primátor Jaroslav Vymazal.

To potvrzuje i ředitel krajské hospodářské komory na Vysočině Tomáš Prchal. "Malé a střední podniky jsou hybateli každé ekonomiky. Zvláště to platí o těch, které přicházejí s chytrými inovacemi," uvedl Prchal. Díky VTP Vysočina podle něj bude pro podnikatele z našeho regionu mnohem snazší uskutečnit své nápady a využít sdílení nákladů na vývoj a výzkum.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Spojilo je divadlo. Kabaret Smějte se s námi hrál v terezínském ghettu

Fotografie je z obálky americké knihy o divadle v Terezíně. Tanečnice...

Před domem v Mahlerově ulici v Jihlavě stál hlouček postav. Všechny hleděly k zemi na chodník před schody u vchodu. Na...

Zákazníci budou mít na výběr. Vlevo půjdou za nábytkem, vpravo za módou

Se svými rakouskými partnery budoval Ota Kohoutek již několik nákupních center...

Po letních prázdninách se to na poli u výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov bude hemžit bagry. Začnou tam rozsáhlé zemní...

Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

Ilustrační snímek

Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by...

Najdete na iDNES.cz