Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Inkubátor nápadů je hotový. Bude lákat vědce do Jihlavy

  19:01aktualizováno  19:01
V Jihlavě ve středu slavnostně otevřeli nový vědeckotechnický park za 400 milionů korun. Nabídne špičkové zázemí pro vědce i začínající firmy, pro které je připraven podnikatelský inkubátor.

Od vědeckotechnického centra v Jihlavě si slibuje přínos i hejtmanství a také krajské město (4. června) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Rozvíjející se průmyslová zóna v okrajové čtvrti Jihlavy - Hruškových Dvorech, se stane i líhní nápadů. V blízkosti Moravských kováren a další nově vznikající tovární haly v sousedství tam ve středu slavnostně otevřeli vědeckotechnický park (VTP).

"VTP Vysočina je jedním z nejmodernějších vědeckotechnických parků ve střední a východní Evropě," uvedl Boris Šimák, předseda představenstva nositele projektu, společnosti Energoklastr.

Chytré mozky se ve dvou budovách VTP, pojmenovaných písmeny řecké abecedy alfa a delta, bude soustředit zejména na inovace a vývoj technologií v oblasti energetiky, snižování energetické náročnosti, materiálového inženýrství a využití biomasy. Jihlavský vědecký park by měl umožnit přenášet výsledky výzkumu do praxe. "Rádi bychom, aby to bylo místo, kde se setkává výzkum s průmyslem a kde společně mohou pracovat," nastínil za Energoklastr Jan Rakušan. Prozatím mají do vědeckého parku v Jihlavě nakročeni výzkumníci z šesti firem. "Šest subjektů, mají zájem vstoupit od 1. července," potvrdil Rakušan.

"Naše ambice je, mít podobných firem ve VTP Vysočina třicet až čtyřicet, myslím, že jí dosáhneme během dvou let od oficiálního spuštění k 1. lednu 2015," dodal Rakušan. Do konce letošního roku totiž bude VTP ještě fungovat ve zkušebním provozu.

"Celková kapacita je asi 100 až 200 osob a bude to záležet na firmách, které se zde usídlí," dodal Rakušan.

Pomohou talentům v rozjezdu

Vědeckotechnický park nabídne 600 metrů čtverečních kancelářských a 1 780 metrů špičkově vybavené laboratorní plochy. Jen přístroje mají hodnotu 145 milionů korun. Součástí komplexu je i špičkově vybavená serverovna, která podle Rakušana snese nejpřísnější měřítka.

Cílem jihlavského centra je mimo výzkum a jeho přenášení do praxe i podporovat vznik a rozvoj malých inovačních firem.

Fotogalerie

Ty si budou moci přímo ve vědeckém centru v Hruškových Dvorech pronajmout kanceláře a za zvýhodněných podmínek využívat špičkově vybavené laboratoře. A čtyři z šesti firem, které vědeckotechnický park od začátku obsadí, možnosti takzvaného podnikatelského inkubátoru využijí.

"Buď jde o nově vzniklé firmy, nebo firmy mladší dvou let. Pomáháme jim uvést nápady na trh," vysvětlil Rakušan.

Špičkové zázemí pro vědce podle Rakušana přiláká do Jihlavy i ty, kteří po studiích kvůli uplatnění zůstali ve větších městech.  "Pracujeme na návratu mozků do Jihlavy. Máme ambici, aby se technologie z výzkumu testovala a zkoušela v Jihlavě, kam výzkum přesuneme z Prahy a Brna," řekl Rakušan.

"Vrací se sem i srdcaři, lidé, kteří jsou původem z Jihlavy, Havlíčkova Brodu a dalších míst Vysočiny. A naší ambicí je, když lidé odchází z Vysočiny na studia, tak aby se i vraceli," dodal.

Přínos očekává i hejtmanství

Od vědeckotechnického centra v Jihlavě si slibuje přínos i hejtmanství a také krajské město.

"VTP Vysočina je skvělou příležitostí pro tvorbu pracovních míst s vysokou přidanou hodnotou. Skutečnost, že v našem kraji pracují vzdělaní experti evropské úrovně významnou měrou přispívá k rozvoji regionu a ke snižování nezaměstnanosti," uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina Libor Joukl. Podle něj také podobné zázemí pro vědce může zvýšit prestiž Vysočiny v hledáčcích investorů.

"Firmy prostory a služby VTP využijí, jestliže nemají možnost svého vývojového pracoviště. Využijí služby právě vědeckotechnického parku a potom i na Vysočině zůstanou," uvedl Joukl.

"Prostřednictvím projektů, jako je VTP Vysočina, se Jihlava stává centrem inovačního průmyslu, pro jehož další rozvoj nabízejí potenciál zdejší průmyslové zóny," zmínil jihlavský primátor Jaroslav Vymazal.

To potvrzuje i ředitel krajské hospodářské komory na Vysočině Tomáš Prchal. "Malé a střední podniky jsou hybateli každé ekonomiky. Zvláště to platí o těch, které přicházejí s chytrými inovacemi," uvedl Prchal. Díky VTP Vysočina podle něj bude pro podnikatele z našeho regionu mnohem snazší uskutečnit své nápady a využít sdílení nákladů na vývoj a výzkum.
Nejčtenější

Dukla - Jihlava 1:3, postrach ligy řádí, u všech gólů hostů byl Ikaunieks

Jakub Podaný z Dukly (vlevo) a Jakub Fulnek z Jihlavy bojují o míč.

Vysočina Jihlava je v jarní části postrachem fotbalové ligy. 1:0, 1:0, 3:1, 3:1. Čtyři zápasy, čtyři vítězství a z...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Jihlava vyhrála a živí naději. V čele play out je už Mladá Boleslav

Jihlavský útočník Wacey Rabbit překonává jihlavského brankáře Štěpána Lukeše.

Hokejisté Jihlavy dál živí naději na to, že se vyhnou baráži. V druhém kole play out totiž porazili Chomutov 3:1. Na...

Další z rubriky

Gibonům v zoo se narodilo mládě, pohlaví zatím zná jen samice Zlatuše

V jihlavské zoo se narodilo mládě gibona. Prvního půl roku je zcela odkázané na...

Skupina gibonů zlatolících, kteří jsou erbovním zvířetem jihlavské zoologické zahrady, se rozrostla. Starostlivé matce...

VIDEO: Technici vynášeli na meteorologický stožár tunový box na přístroje

Technici 15. března 2018 vynesli na stožár atmosférické stanice Křešín na...

Na čtvrtkilometrovém stožáru atmosférické stanice Křešín na Pelhřimovsku se objeví nové přístroje za zhruba 25 milionů...

Nemocnice hledá množství lékařů. Pro jistotu, v případě odchodů, tvrdí

Nemocnice Havlíčkův Brod (5.3.2014)

Desítky zaměstnanců chybí v současné době nemocnici v Havlíčkově Brodě. Přes úřad práce momentálně hledá 14 lékařů a...

Najdete na iDNES.cz