Bikeři si vychutnají i jízdu klopenými zatáčkami.

Bikeři si vychutnají i jízdu klopenými zatáčkami. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

U novoměstské Vysočina Areny otevřeli 28 kilometrů tras pro horská kola

  • 0
Mezi singltreková centra přibylo Nové Město na Moravě. Milovníkům horských kol nabízí šest tras s pěti různými stupni obtížnosti, včetně imitace závodní trati Světového poháru. Ta je určena pro zkušené bikery, oproti tomu na fialové se v pohodě naučí terénem jezdit i malé děti.

Klopené zatáčky, dřevěné lávky i kamenná pole. V okolí novoměstské Vysočina Areny vybudovali novou atrakci. Celkem vzniklo 28 kilometrů okruhů, z toho 16 nových kilometrů stezek pro horská kola, takzvaných singltreků. Od soboty si bikeři užívají šest sportovních tras.

Novoměstské singltreky

Jednosměrné zážitkové trasy v přírodě se co nejvíce snaží respektovat terén a využívat jeho nerovností. Od února do srpna vzniklo v lesích kolem Vysočina Areny šest tras o celkové délce 28 km.

Kudy mohou milovníci jízdy na horských kolech jet?

Nejnáročnější trasa Černá trasa má nejvyšší bod u silnice do Jiříkovic pod vrcholem Harusova kopce, měří tři kilometry. Je pro zkušené bikery.

Červená (9 km) a oranžová trasa (4 km) jsou určeny pro zkušené jezdce na horských kolech. Tyto cesty zabíhají až k přírodním rezervacím Bílá skála a Pernovka.

Modrá trasa má na délku devět kilometrů a je ideální pro začínající jezdce a na rozehřátí.

Zelená trasa (3 km) je určena pro handicapované, fialovou (1 km) zvládnou i děti.

Další informace:

* Všechny náročné kamenité pasáže je možné objet jednodušší cestou.

* Trasy jsou navržené tak, aby odolávaly jak přírodním vlivům, tak zátěži. Budou sjízdné prakticky za každého počasí; přesto na nich bude platit klid od listopadu do půlky dubna.

* Na sportovní trasy by měla časem navázat cyklotrasa mezi Novým Městem a Žďárem směrem přes Lhotku, aby se vyhnula silnici I/19.

* Vybudování nových tras stálo 10 milionů korun, 85 procent pokryje dotace z fondů EU.

Princip je jednoduchý: cyklisté vyšlapou po značené přístupové cestě nahoru a pak se pustí po klikaté trase dolů z kopce. Každý si vybere obtížnost, na jakou si troufne.

Značené jsou barevně, podobně jako sjezdovky. Nejtěžší trasa vznikla na úbočí Harusova kopce.

"Je to imitace tratí Světového poháru se všemi atributy, které moderní tratě pro profesionální jezdce mají," říká spoluautor lesních stezek Jan Skřička. Černá stezka, World Cup Trail, měří tři kilometry, pět hvězdiček na stupnici obtížnosti naznačuje, že "hobíky" hodně prověří.

Právě Skřička přišel s nápadem využít potenciál lyžařské a biatlonové arény i v létě. "Jako bývalý orienťák se dobře vyzná v terénu a spoustu věcí jsme naplánovali jen podle mapy," popisuje hlavní trasér Lukáš Vlach.

Oba patří do organizačního týmu Světového poháru horských kol. Skřička v roli technického ředitele, Vlach coby šéf tratí pro sprint i cross-country.

Na území CHKO Žďárské vrchy neměli jednoduchý úkol. "Museli jsme se vyhnout přírodním rezervacím a současně jsme hledali trasu mimo asfaltové cesty, které v létě využívají lyžaři na kolečkových lyžích," líčí Skřička.

"Snažili jsme se vytvořit funkční síť, kterou bude možné propojovat tak, aby nebyla zmatečná, i když bude hodně kilometrů tratí na malém prostoru."

Tvůrci stavěli trasy tak, aby do Nového Města na Moravě dostali celé rodiny. Fialovou cestu zvládnou i děti. „Vyšlapou ji i na kole bez převodu, rodiče z jednoho místa uprostřed trati uvidí na své potomky po celou dobu jízdy. Cestou dolů se děti naučí zatáčet, brzdit, držet rovnováhu na nerovném povrchu a rapidně roste jejich zručnost při ovládání kola,“ uvedl Skřička.

Všechny stezky jsou široké jeden metr, jen Handy Trail, na který se mohou vydat vozíčkáři nebo lidé na handbiku, má šířku dva metry. Novoměstští si od singltreků slibují, že udrží v regionu návštěvníky po více dní. „Problém Vysočiny je jednodenní turistika. Turista ráno přijede do Telče a večer už je na Pernštejně. Potřebujeme, aby tady lidé nejen obědvali, ale aby tady také zůstávali,“ poukazuje novoměstský starosta Michal Šmarda.

K tomu mají pomoci i jiné atrakce: Centrum zelených vědomostí v Bystřici, nové muzeum na zámku Kinských a volnočasový areál u Pilské nádrže ve Žďáru.