Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kronospan rozšíří parkoviště, aby kamiony neblokovaly jihlavské ulice

  12:34aktualizováno  12:34
Nové parkoviště pro desítky kamionů plánuje vybudovat na Bedřichově jihlavský dřevozpracující závod Kronospan. Do něj denně míří plně naložené kamiony. A když čekají na odbavení před závodem, komplikují dopravu na celém Bedřichově. Parkoviště přijde na 12 milionů korun.

Vjezd do areálu Kronospanu je úzký a chybí mu odstavné plochy pro čekající kamiony. Když se tu těžké vozy nahromadí, blokují pak dopravu v okolních ulicích. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

„Stávalo se, že když do závodu najelo víc než čtyři, pět kamionů v průběhu pěti minut, docházelo k ucpání výjezdu od železničního přejezdu, který nyní bude opravován, a ztrpčovalo to život nejen řidičům, ale i obyvatelům v okolí,“ uvedl jednatel Kronospanu Jan Rudolf.

Most je nyní z důvodu oprav až do října uzavřen a dřevozpracující podnik hodlá uzavírku využít k přebudování vlastních odstavných ploch.

„Rozhodli jsme se zvětšit parkoviště před podnikem, zvětší se o prostor směrem do areálu závodu. Tam přestěhujeme i převážnou část stávajícího parkoviště pro osobní vozy. A naopak toto parkoviště nově využijeme pro stání vozů nákladních,“ popsal chystané změny Rudolf.

„Tím získáme téměř trojnásobnou parkovací plochu. To by měla být dostatečná rezerva pro to, aby nedocházelo k ucpávání tras kamiony i v případě dopravní špičky,“ dodal šéf závodu.

Šoféři chystané změny vítají, chtějí i lepší zázemí

Řidiči kamionů tyto úpravy vítají. „Bylo by dobré, kdyby tu bylo větší záchytné parkoviště i lepší zázemí pro řidiče než to, které je teď uvnitř,“ pochvaloval si plánované změny šofér kamionu Václav čekající v pátek odpoledne před Kronospanem na odbavení.

Letecký pohled na jihlavský dřevozpracující závod Kronospan.

Letecký pohled na jihlavský dřevozpracující závod Kronospan.

„Na současné parkoviště smíte přijet s kamionem až ve stanovený čas půl hodiny před nakládkou. Do té doby jsem dnes od sedmi od rána stál na čerpací stanici na dálničním přivaděči,“ dodal třiačtyřicetiletý řidič, který podle svých slov jezdí do Kronospanu šest let.

Kronospan má ale do svého areálu na Bedřichově přístup i z Průmyslové ulice, ve které navíc nejsou žádné obytné domy. „Kdyby vjezd do areálu byl z druhé strany, tak jak pro kamiony, tak i pro město a lidi, co tu v okolí bydlí, by to bylo lepší. Silnice je tady dost úzká,“ je přesvědčen šofér kamionu Stanislav.

Zadní vjezd nákladním vozům kvůli provozu areálu otevřít nelze

„I to byla jedna z myšlenek, jak situaci řešit,“ připustil šéf podniku Rudolf. „Ale koncepce závodu tak, jak byl budován, to neumožňuje. Tento vjezd nelze uzpůsobit pro bezpečnost provozu ve firmě. Tato ulice navíc není dostatečně široká k tomu, aby tam kamiony mohly volně stát,“ dodal Rudolf.

„Alespoň kamiony přivážející kulatinu by ze zadní strany jezdit mohly. Jezdí přetížení, ničí silnice v obytné zóně a dlouho tady kvůli nim čekáme na odbavení,“ dodal řidič kamionu Stanislav.

„Myslím, že toto řešení bude definitivní,“ dodal však jednatel Kronospanu, který zaměstnává ve svých různých odnožích na 650 zaměstnanců. Přestavba parkovacích míst v areálu Kronospanu by podle Rudolfa měla vyjít předběžně zhruba na 12 milionů korun a do konce roku by měla být hotová.

„Stavba bude probíhat tak, aby se nedotýkala současného nebo budoucího provozu po znovuotevření mostu,“ dodal Rudolf.
Nejčtenější

Dukla - Jihlava 1:3, postrach ligy řádí, u všech gólů hostů byl Ikaunieks

Jakub Podaný z Dukly (vlevo) a Jakub Fulnek z Jihlavy bojují o míč.

Vysočina Jihlava je v jarní části postrachem fotbalové ligy. 1:0, 1:0, 3:1, 3:1. Čtyři zápasy, čtyři vítězství a z...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Jihlava vyhrála a živí naději. V čele play out je už Mladá Boleslav

Jihlavský útočník Wacey Rabbit překonává jihlavského brankáře Štěpána Lukeše.

Hokejisté Jihlavy dál živí naději na to, že se vyhnou baráži. V druhém kole play out totiž porazili Chomutov 3:1. Na...

Další z rubriky

Gibonům v zoo se narodilo mládě, pohlaví zatím zná jen samice Zlatuše

V jihlavské zoo se narodilo mládě gibona. Prvního půl roku je zcela odkázané na...

Skupina gibonů zlatolících, kteří jsou erbovním zvířetem jihlavské zoologické zahrady, se rozrostla. Starostlivé matce...

U Automotive Lighting se střílelo z plynové pistole, jeden lehce zraněný

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se odpoledne střílelo. Podle informací policie výstřel...

Na jemnickou trať se vrátí nejen výletníci. Poprvé už na Velký pátek

Na železniční trať mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi se po osmi letech...

Před sedmi lety by tomu věřil málokdo. Na železniční trať z Jemnice do Moravských Budějovic se vrátí vlaky. Trať, které...

Grafton Recruitment Praha
KONSTRUKTÉR / PROJEKTANT s AJ/NJ

Grafton Recruitment Praha
Kraj Vysočina
nabízený plat: 35 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz