V dukovanské jaderné elektrárně se ve čtvrtek otevře renovované informační...

V dukovanské jaderné elektrárně se ve čtvrtek otevře renovované informační centrum. Mělo by být nejmodernější svého druhu v České republice. Před jeho otevřením jím provázel mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V Dukovanech dojdete z uranového dolu do reaktoru. Čekejte však nával

  • 0
V dukovanské jaderné elektrárně ve čtvrtek otevírají zcela proměněné informační centrum. Mělo by být nejmodernější svého druhu v České republice. Zájem o návštěvu je už nyní velký, exkurze jsou zamluvené až do prázdnin. Návštěvníci uvidí vše, od těžby uranu přes model reaktoru až po blackout.

Je barevné, moderní, plné projekční techniky a zvuků - a už teď je sem objednaných tolik školních zájezdů, že tu do prázdnin nebudou mít o návštěvníky nouzi. Řeč je o zrenovovaném informačním centru dukovanské jaderné elektrárny. Kdo tu byl dřív, řadu míst vůbec nepozná.

Kdy bude otevřeno

  • Informační centrum Jaderné elektrárny Dukovany bude otevřeno každý den včetně sobot a nedělí od 9 do 16 hodin.
  • Exkurze je zdarma, v centru je třeba objednat se vždy předem přes rezervační systém, popřípadě telefonicky či e-mailem.

„Oficiálně úplně proměněné informační centrum otevíráme tento týden, ve čtvrtek 29. ledna. Je nejmodernější svého druhu v republice. Technická turistika je v kurzu. Lidi to dost zajímá. Překvapilo nás, že například Poláci se hodně ptají, mají o návštěvu u nás značný zájem,“ uvedl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Prohlídka je komponovaná na dvě hodiny včetně promítání tří tematických filmů.

Návštěvník se vlastně dostává do barvami zářící ulice s jednotlivými zastávkami. Na vstupu se zaregistruje v centrálním počítači, nafasuje malé elektronické tlačítko a může se vydat na cestu.

Co zastavení, to jedna z důležitých oblastí, která s provozem elektrárny souvisí. Pozornost malých školáků i dospělých udržuje výklad virtuálních průvodců, které si zahráli mladí herci. To je taky změna oproti dřívějšku, kdy provázely školené průvodkyně. „Ty už nyní fungují jen jako pojistka pro všechny případy,“ přiblížil mluvčí Bezděk.

Co se děje uvnitř reaktoru? Vše ukáží zmenšené modely

Na každém stanovišti se v závěru výkladu soutěží. Účastníci exkurze odpovídají prostřednictvím elektronického tlačítka, centrální počítač průběžně sbírá a vyhodnocuje jejich odpovědi.

Virtuální průvodci popisují například to, jak se vlastně těží uran, jak se zpracovává a dopravuje do elektrárny. V barevné ulici je funkční pohyblivý model jaderného reaktoru, na němž se dá velmi názorně ukázat, co se uvnitř děje. Vedle modelu jsou z obou stran bílé plochy a projektor na ně promítá obrázky podporující výklad.

Atraktivní je model uložení paliva v reaktoru v měřítku jedna ku jedné. Je barevně prosvícený a lze si tak doslova osahat jedno z důležitých míst jaderného zařízení.

Oblíbený zmenšený model elektrárny se objevuje taky v modernizovaném informačním centru. Nově na něj míří světla, která pokaždé osvítí tu část provozu, o které je ve výkladu právě řeč.

Jakmile návštěvníci projdou všechny zastávky, dostávají se do kinosálu, kde je vyhlášení výsledků. „Centrální počítač vyhodnotí data a vítěz obdrží cenu. Jde o upomínkové předměty, dětští návštěvníci dostanou taky nějaké pamlsky a turistickou známku,“ řekl Jiří Bezděk.

Virtuální prohlídky, wi-fi, aplikace, ale i turistická známka

Na závěr se promítají filmy. U malých školáků se vynechává ten o blackoutu, tedy o tom, co se stane, když dojde k obrovskému výpadku proudu na větším území. Film je podle Bezděka pro děti přece jen poněkud ponurý.

V těchto dnech tam ještě naplno pracují technici, kteří dolaďují různé detaily, aby při otevření ve čtvrtek bylo všechno připraveno.

A budou jednotlivé části expozice odolné vůči případnému drobnému vandalismu? Nemůže to například s tlačítky dopadnout jako s kruhy fakíra Rádži Tamila ve Svěrákově filmu Obecná škola, které se nakonec mezi žáky ztratily?

„Na tohle samozřejmě architektka myslela, když expozici projektovala. Domníváme se, že všechno je bytelné a že tlačítka jsou odolná a ztrácet se nebudou díky registraci každého konkrétního návštěvníka pod jménem v centrálním počítači,“ řekl Jiří Bezděk.

V relaxační zóně jsou designové stoly a židličky, přibudou automaty na občerstvení. Wi-fi připojení bude zdarma, na nainstalovaných monitorech si bude možné udělat virtuální prohlídku elektrárny.

Ještě by tu chtěli mít aplikaci pro lidi se sluchovým postižením, aby si mohli číst výklad na chytrém telefonu. Novinkou bude taky turistická známka, kterou si bude možné zakoupit. Zahraniční návštěvníci budou mít výklad v angličtině. Celá generální rekonstrukce centra vyšla na 30 milionů korun.