Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žádný hotel. Nad Mahlerovým parkem v centru Jihlavy vzniknou nové byty

  17:57aktualizováno  17:57
Zájemci o bydlení v Jihlavě mohou začít uvažovat o stěhování do centra. Ve Věžní ulici v bývalé kancelářské budově se začnou budovat dvě desítky bytů. Nároční klienti dostanou terasu s výhledem na starobylé město. Definitivně tak padl záměr přestavět budovu ve čtyřhvězdičkový hotel.

Takto by nová bytovka v centru Jihlavy měla vypadat. Vizualizace zachycuje její vzhled při pohledu od jihozápadu. | foto: Inveg Pelhřimov

Uvnitř pětipodlažní budovy letos začaly demolice. A od září by se mělo začít s přestavbou. Dokončení a nastěhování do nových bytů, od garsonek až po čtyřpokojové mezonety, investor plánuje v prosinci příštího roku.

Zatím ale není přesně dané, kolik bytů vznikne. "Nejméně by jich mělo být patnáct, maximum je sedmadvacet," uvedl František Rod, zástupce investorské společnosti Inveg z Pelhřimova.

Proměnu budovy ve tvaru písmene L projektoval jihlavský architekt Petr Holub z ateliéru Artprojekt. "Půjde o pěkné byty s vlastním parkovacím stáním. Projekt je koncipován jako nízkoenergetický, budova bude zateplená, okna budou mít trojskla, každý byt svůj kotel. Náklady na provoz budou minimální," vypíchl Rod.

Na místě někdejší kantýny bude parkoviště

"Pro náročné klienty je připraven bonbonek v podobě dvou, případně jednoho bytu v pátém patře s terasou a nádherným výhledem na starobylou Jihlavu," plánuje Rod. Z oken bytů do Věžní ulice pak budou obyvatelé mít z vyšších pater výhled přes hradební zeď do parku Gustava Mahlera.

V přízemí budovy, v místě, kde dříve bývala jídelna pro zaměstnance, vzniknou parkovací stání. Ta budou i ve dvoře budovy, do které vede z Věžní ulice průjezd. Tam je prostor asi pro dvě desítky aut. V přízemí se v plánech na nové využití stavby počítá s nebytovými prostory. V nich mohou být kanceláře, obchody, kavárna či třeba i zubní ordinace.

Dům, který zvenčí působí celistvě, je uvnitř rozdělen do tří na sobě nezávislých staveb.

Přestavbě domu už ustoupily i kanceláře, které tu měl pronajaté krajský úřad. "V této budově Kraj Vysočina již od podzimu roku 2012 žádné kanceláře nemá," potvrdil Radim Hošek z odboru sekretariátu hejtmana.

Krajský odbor školství zůstane ve svém, stěhovat se nemusí

Kanceláře úředníků hejtmanství však zůstaly v části kancelářské budovy se samostatným vchodem. Tato samostatná část komplexu je totiž v majetku kraje.

Budovu bývalého učiliště přeměnilo hejtmanství už dříve v odbor školství. Ten tam zatím zůstane. "Vedlejší budova, kde sídlí odbor školství, je majetkem kraje a plánované stavební úpravy se jí nijak nedotýkají," dodal Hošek.

Ještě před čtyřmi lety přitom ti stejní majitelé kancelářské budovy uvažovali o její proměně ve čtyřhvězdičkový hotel. Před devíti lety komplex koupili od Pozemních staveb za 24 milionů korun. Přeměna socialistické budovy v luxusní hotel ale nakonec zůstala jen na papíře.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

Ilustrační snímek

Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by...

Průtoky v řekách klesly na desetinu normálu. Všichni vyhlíží déšť

Sucho se podepsalo i na hladině řeky Jihlavy v Třebíči. Z vody místy vystupují...

Dříve zde voda tekla proudem. Dnes však z plechového koryta, které přivádí na povrch pramen Moravské Dyje, voda spíš...

Najdete na iDNES.cz