Nový rentgen zjistí, kde a jaké jsou nepatřičné prvky v botách. Na obrazovce je...

Nový rentgen zjistí, kde a jaké jsou nepatřičné prvky v botách. Na obrazovce je vidět kovová špice bot. | foto: Archiv ČEZ

Elektrárna Dukovany posílila bezpečnost, v botách už nikdo nic nepronese

  • 4
Ukrýt si něco do bot nebo přelézt plot k ventilátorovým věžím už nebude jen tak. Jaderná elektrárna Dukovany uvádí do provozu nové bezpečnostní prvky, které mají zabránit vniknutí do areálu. Nový je další rentgen u vstupu i tři kilometry dlouhý a o metr vyšší plot doplněný o detekční zařízení.

Nová bezpečnostní opatření elektrárna představila ve čtvrtek dopoledne. Příliš podrobný popis to ale být nemohl.

„K tomu, na jakém principu bezpečnostní prvky fungují či do jaké hloubky pod plotem jsou nainstalované, se z pochopitelných důvodů nebudeme vyjadřovat,“ uvedl ředitel útvaru bezpečnosti Roman Havlín.

Letošní zlepšení ochrany elektrárny už vyšlo na 150 milionů korun. Počátkem roku firma uvedla do provozu kvalitnější zabezpečení u vstupní brány a vjezdu (psali jsme o tom zde).

„Ve čtvrtek 15. prosince začíná zkušební provoz rentgenu na detekci malých přístrojů, je u vstupu do elektrárny. Je to opatření proti vnášení zbraní či drobných nebezpečných předmětů v botách,“ uvedl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Když někdo začne „pípat“, frontu to už nezastaví

V praxi to má zároveň pomoci urychlit vstup v ranní špičce, kdy pracovníci ostrahy musejí zvládnout nápor i víc než pěti set lidí za hodinu, kteří potřebují včas projít do areálu. V období odstávky denně vstupuje do elektrárny okolo 2 500 pracovníků.

Když někdo začne v bezpečnostním rámu u vstupu „pípat“, ostraha si ho vezme bokem a pokud ruční detektor ukáže na boty, musí takový návštěvník obuv sundat, vložit ji do plastové nádoby na pás a nechat zrentgenovat.

Na obrazovce se pak ukáže, co obsahuje podrážka a celá konstrukce boty. „Samozřejmě nejnebezpečnější jsou střelné zbraně, výbušné systémy či nůž,“ podotkl Roman Havlín.

„Dosud to probíhalo tak, že stála dlouhá fronta u vstupu, někdo začal pípat, fronta se zastavila a začala se řešit situace. Teď se pracovníci ostrahy v klidu můžou bokem věnovat pečlivé kontrole, aniž to zdržuje,“ upřesnil mluvčí Bezděk.

Důležité částí elektrárny chrání tři kilometry nového plotu

Zkušební provoz nových prvků bezpečnosti potrvá do ledna, pak plynule přejde do ostrého provozu. Souběžně stejné, nově nainstalované zařízení začíná fungovat taky v Temelíně.

„Co je rozdílné, my v Dukovanech jsme v letošním roce provedli kompletní výměnu oplocení vnitřního střeženého prostoru elektrárny. Vyměnili jsme tři kilometry vnitřního plotu a osadili jsme jej i novou moderní detekční technikou,“ doplnil mluvčí.

Jde podle jeho slov o ploty kolem hlavních výrobních bloků, kolem ventilátorových věží a centrální čerpací stanice vody pro chlazení. „Tedy objektů, které jsou z pohledu provozu elektrárny významné,“ dodal.

Ani v době výstavby plotu nesměla být snížena bezpečnost chráněných objektů. A tak bylo nejdříve zbudováno provizorní, dobře zabezpečené oplocení. Dělníci ho demontují až nyní, ve chvíli, kdy je hotový a funkční plot nový.

ČEZ jen reaguje na bezpečnostní situaci ve světě

Celá tato investice je reakcí elektrárenského gigantu ČEZ na situaci ve světě.

„Zvyšujeme ochranu, sledujeme vývoj a postupně se přizpůsobujeme nejmodernějším technologiím. Od začátku roku taky platí zvýšený stupeň ostrahy elektrárny, na čtyřstupňové škále od nuly do tří jsme na příčce jedna,“ vysvětlil Bezděk.

Nová opatření odpovídají podmínkám atomového zákona, který bude platit od 1. ledna 2017. Přesně specifikuje bezpečnostní požadavky na ochranu jaderné elektrárny a zvyšuje je oproti znění původního zákona.

Dukovanskou elektrárnu čeká ještě rekonstrukce vnějšího oplocení, v současnosti probíhá výběrové řízení na dodavatele.