Bývalá židovská radnice v Třebíči.

Bývalá židovská radnice v Třebíči. | foto: Městský úřad Třebíč

Třebíč chystá trasu do židovské čtvrti. Turisté budou sbírat razítka

  • 1
Po stopách opatů a rabínů. Tak se jmenuje nová naučná stezka, kterou v Třebíči připravili pro všechny, kdo se chtějí lépe než dosud zorientovat v křivolakých uličkách židovského města.

Turisté, kteří do Třebíče zavítali, často bloudili a měli jen roztříštěné informace. Třebíč nyní nabízí turistům lepší orientaci uvnitř židovského města. Pomoci má mapka se stručným výkladem.

"Prostřednictvím tištěného průvodce s orientačním plánem a značek lemujících trasu teď milovníci historie s přehledem trefí z Karlova náměstí do židovské čtvrti, na židovský hřbitov i do zámeckého areálu. Pokud se navíc po absolvování trasy prokážou razítky ze všech tří informačních center, dostanou malý dárek jako upomínku na návštěvu Třebíče," vysvětlila ředitelka Městského kulturního střediska Jaromíra Hanáčková.

V infocentru si návštěvník města za desetikorunu zakoupí brožuru s mapkou. Na mapce je vyznačeno dvanáct záchytných bodů s fotografiemi, stručným popisem a zmínkou o tom nejzajímavějším, co se ke každému místu váže.

Pokud turista nespěchá a je pozorný, může díky různým detailům lépe "nasát" atmosféru a genia loci Třebíče.

Dozví se například, že zastávka číslo čtyři v ulici V Mezírce je bývalý chudobinec, jeden z nejsložitějších stavebních útvarů židovské čtvrti. Kdysi tu fungovala i manufaktura na výrobu sirek.

Sedmička označuje baziliku svatého Prokopa, dnes řazenou mezi klenoty evropského stavitelství. Bazilika však mívala i prozaické využití. Od 16. do 18. století se uvnitř vařilo pivo, bylo tam skladiště a jeden čas také konírny.

Zastávkou číslo jedenáct je budova bývalé radnice židovské obce, nachází se na Havlíčkově nábřeží. V roce 1821 byla její hodnota odhadnuta na osm tisíc zlatých, což z ní činilo nejdražší dům v ghettu. Měla větší cenu než obě třebíčské synagogy dohromady, stojí v průvodci.

Na nároží ulic Pokorného a Stinná je dům Samuela Ryšavého, stanoviště číslo dvanáct.

"Zajímavým prvkem jsou do dnešní doby zachované drážky v ostění portálu, kam se během povodní zasouvala prkna, aby se nečistoty nedostaly dovnitř domu," uvádí brožura v narážce na blízkost řeky Jihlavy.

A proč se naučná stezka jmenuje Po stopách opatů a rabínů? Spojení obou pojmů je pro Třebíč příznačné. Právě díky unikátnímu těsnému sousedství výjimečně zachovalého starého židovského města, rozsáhlého židovského hřbitova a impozantní baziliky svatého Prokopa coby symbolu křesťanství se Třebíč před deseti lety dostala na prestižní seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.