Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová třída ve školce pobouřila rodiče. Dětem vzala víceúčelový prostor

  6:17aktualizováno  6:17
Žďárští zastupitelé čelí tlaku rodičů kvůli zřízení nové třídy v Mateřské škole Sluníčko. Ta totiž jejich děti připravila o zázemí pro tělocvik, canisterapii i divadla. Radnice však chtěla pomoci umístit děti pracujícím rodičům.
Nová třída děti připravila o zázemí pro tělocvik, canisterapii i divadla.

Nová třída děti připravila o zázemí pro tělocvik, canisterapii i divadla. | foto: Profimedia.cz

Navýšení kapacity mateřské školy mívá u rodičů obvykle velice kladnou odezvu. Ve Žďáru nad Sázavou je však vše jinak. Zřízení nové třídy pobouřilo polovinu rodičů dětí navštěvujících Mateřskou školu Sluníčko.

Změna v MŠ Sluníčko

Rozhodnutí zařídit novou třídu pro 18 žáků padlo v červnu. Počátkem září rodiče sepsali petici, kterou do současné chvíle podepsalo 82 z nich. Školku navštěvovalo 150 dětí. Nová třída je nazvaná Medvídek, s ní školku navštěvuje 168 dětí.

Nová třída totiž nepřibyla jen tak. Kvůli jejímu vzniku musela školka zrušit zázemí využívané hlavně pro tělocvik. A tak žďárským zastupitelům nespokojení rodiče adresovali petici se třemi body a dvaaosmdesáti podpisy.

"Ptali jsme se v ní, jak dlouho bude učebna fungovat, jestli se tím omezí provoz sauny a zda šlo o jediné vhodné místo k takovému účelu," vysvětlila iniciátorka petice Lenka Bencová ze Žďáru.

"O zrušení tělocvičny jsem se dozvěděla z článku, ve kterém stálo, že to byl nevyužívaný prostor. To totiž není pravda," říká Bencová. "Můj syn tam měl každý týden tělocvik, děti zde sledovaly divadlo a byla tam i canisterapie. A tak jsem zareagovala peticí. Rodiče ji mohli podepsat na začátku září."

Rodiče o žádné změně nevěděli

Během jediného týdne mamince dvou kluků přistála na papíře osmdesátka podpisů, což je při 150 dětech ve školce (k rodičům osmnácti dětí v nové třídě petice nešla - pozn. red.), více než polovina rodičů. "Později chodili i další, že se chtějí přidat, ale to už nešlo," pravila Bencová.

Nejvíc ji zarazila nedostatečná komunikace. "My jako rodiče jsme o ničem nevěděli. Až poslední týden před prázdninami jsem se dozvěděla, že je v seznamu najednou o jednu třídu víc," kroutí hlavou.

Zástupci města však zrušení víceúčelového prostoru hájí dobrými úmysly a nedostatkem času k informování rodičů.

"Rodiče, kteří potřebovali nastoupit do práce, si stěžovali, že nesehnali školku. Chtěli jsme jim pomoci," řekl žďárský místostarosta Ladislav Bárta.

"Rozhodnutí, že zařídíme novou třídu, padlo 27. června. Nebyl čas rodiče informovat, protože školka byla zavřená," řekl.

"Chápu, že to musela být rychlá akce. Ale trvám na tom, že nás měli dopředu informovat. Obzvlášť, když jiné méně podstatné věci, jako že děti půjdou na zrmzlinu, doma podepisujeme," míní iniciátorka petice.

Jiná školka by podle Bárty pro vznik nové třídy nevyhovovala, navíc právě Sluníčko je podle něj dostupná ze všech částí Žďáru.

Nová třída je jen dočasná

"Místnost byla využívaná na tři hodiny. Může sloužit jako samostatná třída. Projednalo se to s vedoucí školky a zástupcem hygieny. Ten definoval, co musíme splnit. Povedlo se to tak, abychom do nové třídy přijali 18 dětí a 1. září ji otevřeli," popsal Bárta.

Podle něj i sami rodiče už začátkem školního roku zjistili, že jeden z bodů petice týkající se sauny byl neopodstatněný. Její provoz ve školce totiž zůstal zachován.

"Půlka školky si myslela, že přichází o důležitý prostor. Ptali se, jestli bude zachovaná sauna. V době podání petice jim muselo být jasné, že vše bude probíhat jako předtím. Jen cvičení se nedělá samostatně, ale v odděleních," vysvětlil Bárta.

Pokud by to bylo někdy potřeba, není podle Bárty třídu složité zrušit. "Bez zvláštních nákladů se z toho dá opět udělat víceúčelový prostor," slíbil místostarosta.

Lenka Bencová se šla informovat i na radu města. "Tam mi bylo řečeno, že by místnost měla být využívaná jako třída dva roky. Můj syn, který školku navštěvuje, je pětiletý, toho by se to už netýkalo. Ale má mi sem nastoupit druhý. Kdyby dětem tu místnost obnovili, tak bych to uvítala. A to myslím i ostatní rodiče," míní Bencová, která ještě oficiální vyjádření radnice neobdržela.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Lesy na Vysočině zaplavily hřiby, lidé si jich domů nosí až stovky

Stačí hodinka v lese a košík je plný hub. Vcelku jednoduše lze najít zdravé i...

Příjezdové cesty do lesů na Jihlavsku jsou v tomto týdnu obsypané auty. Po lesích se prochází tisíce houbařů, kteří...

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Další z rubriky

Nohy ho bolely jako nikdy, přesto nevidomý Ondřej přeběhl a přejel Česko

Nevidomý sportovec Ondřej Zmeškal při svém úspěšném pokusu o přeběhnutí a...

Nohy ho bolí jako ještě nikdy v životě, přesto je nevidomý sportovec Ondřej Zmeškal z Třebíčska šťastný. Za deset dní...

Musí přijít někdo, kdo město umí rozvíjet, říká lídr hnutí Žijeme Jihlavou

Vít Zeman, lídr koaličního uskupení TOP09, Zelených a Pirátů, které jde do...

Na jihlavském magistrátu už před lety pracoval. Tehdy jako vedoucí útvaru hlavního architekta. Po letošních komunálních...

Za 53 milionů postaví novou školku. Dětem v ní chtějí vařit i bez lepku

Ilustrační snímek

V Havlíčkově Brodě vyroste další, zcela nová mateřská škola. Zastupitelé města schválili podání žádosti o dotaci....

Najdete na iDNES.cz