Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová třída ve školce pobouřila rodiče. Dětem vzala víceúčelový prostor

  6:17aktualizováno  6:17
Žďárští zastupitelé čelí tlaku rodičů kvůli zřízení nové třídy v Mateřské škole Sluníčko. Ta totiž jejich děti připravila o zázemí pro tělocvik, canisterapii i divadla. Radnice však chtěla pomoci umístit děti pracujícím rodičům.
Nová třída děti připravila o zázemí pro tělocvik, canisterapii i divadla.

Nová třída děti připravila o zázemí pro tělocvik, canisterapii i divadla. | foto: Profimedia.cz

Navýšení kapacity mateřské školy mívá u rodičů obvykle velice kladnou odezvu. Ve Žďáru nad Sázavou je však vše jinak. Zřízení nové třídy pobouřilo polovinu rodičů dětí navštěvujících Mateřskou školu Sluníčko.

Změna v MŠ Sluníčko

Rozhodnutí zařídit novou třídu pro 18 žáků padlo v červnu. Počátkem září rodiče sepsali petici, kterou do současné chvíle podepsalo 82 z nich. Školku navštěvovalo 150 dětí. Nová třída je nazvaná Medvídek, s ní školku navštěvuje 168 dětí.

Nová třída totiž nepřibyla jen tak. Kvůli jejímu vzniku musela školka zrušit zázemí využívané hlavně pro tělocvik. A tak žďárským zastupitelům nespokojení rodiče adresovali petici se třemi body a dvaaosmdesáti podpisy.

"Ptali jsme se v ní, jak dlouho bude učebna fungovat, jestli se tím omezí provoz sauny a zda šlo o jediné vhodné místo k takovému účelu," vysvětlila iniciátorka petice Lenka Bencová ze Žďáru.

"O zrušení tělocvičny jsem se dozvěděla z článku, ve kterém stálo, že to byl nevyužívaný prostor. To totiž není pravda," říká Bencová. "Můj syn tam měl každý týden tělocvik, děti zde sledovaly divadlo a byla tam i canisterapie. A tak jsem zareagovala peticí. Rodiče ji mohli podepsat na začátku září."

Rodiče o žádné změně nevěděli

Během jediného týdne mamince dvou kluků přistála na papíře osmdesátka podpisů, což je při 150 dětech ve školce (k rodičům osmnácti dětí v nové třídě petice nešla - pozn. red.), více než polovina rodičů. "Později chodili i další, že se chtějí přidat, ale to už nešlo," pravila Bencová.

Nejvíc ji zarazila nedostatečná komunikace. "My jako rodiče jsme o ničem nevěděli. Až poslední týden před prázdninami jsem se dozvěděla, že je v seznamu najednou o jednu třídu víc," kroutí hlavou.

Zástupci města však zrušení víceúčelového prostoru hájí dobrými úmysly a nedostatkem času k informování rodičů.

"Rodiče, kteří potřebovali nastoupit do práce, si stěžovali, že nesehnali školku. Chtěli jsme jim pomoci," řekl žďárský místostarosta Ladislav Bárta.

"Rozhodnutí, že zařídíme novou třídu, padlo 27. června. Nebyl čas rodiče informovat, protože školka byla zavřená," řekl.

"Chápu, že to musela být rychlá akce. Ale trvám na tom, že nás měli dopředu informovat. Obzvlášť, když jiné méně podstatné věci, jako že děti půjdou na zrmzlinu, doma podepisujeme," míní iniciátorka petice.

Jiná školka by podle Bárty pro vznik nové třídy nevyhovovala, navíc právě Sluníčko je podle něj dostupná ze všech částí Žďáru.

Nová třída je jen dočasná

"Místnost byla využívaná na tři hodiny. Může sloužit jako samostatná třída. Projednalo se to s vedoucí školky a zástupcem hygieny. Ten definoval, co musíme splnit. Povedlo se to tak, abychom do nové třídy přijali 18 dětí a 1. září ji otevřeli," popsal Bárta.

Podle něj i sami rodiče už začátkem školního roku zjistili, že jeden z bodů petice týkající se sauny byl neopodstatněný. Její provoz ve školce totiž zůstal zachován.

"Půlka školky si myslela, že přichází o důležitý prostor. Ptali se, jestli bude zachovaná sauna. V době podání petice jim muselo být jasné, že vše bude probíhat jako předtím. Jen cvičení se nedělá samostatně, ale v odděleních," vysvětlil Bárta.

Pokud by to bylo někdy potřeba, není podle Bárty třídu složité zrušit. "Bez zvláštních nákladů se z toho dá opět udělat víceúčelový prostor," slíbil místostarosta.

Lenka Bencová se šla informovat i na radu města. "Tam mi bylo řečeno, že by místnost měla být využívaná jako třída dva roky. Můj syn, který školku navštěvuje, je pětiletý, toho by se to už netýkalo. Ale má mi sem nastoupit druhý. Kdyby dětem tu místnost obnovili, tak bych to uvítala. A to myslím i ostatní rodiče," míní Bencová, která ještě oficiální vyjádření radnice neobdržela.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Kam dál? Přeškrtaná značka na Jihlavsku baví internet

Fotografie dopravní značky, která baví sociální sítě. Autor tvrdí, že k ní...

Ani doleva, ani doprava. Rovně už vůbec ne. A stopka před křižovatkou také neplatí. Co zbývá? Jen se otočit a jet zpět....D1 na Prahu za Měřínem šest hodin stála kvůli vážné nehodě tří kamionů

Nehoda tří kamionů, která v pondělí uzavřela na 121. kilometru dálnici D1 ve...

Nehoda tří kamionů ráno uzavřela na 121. kilometru D1 na Prahu. Jednoho z řidičů museli hasiči z kabiny vyprostit,...

Postupová matematika. Kdo má v baráži jaké šance na extraligu?

Litvínovští hokejisté se radují z gólu proti Jihlavě.

Dvě kola před koncem hokejové baráže jsou jisté dvě věci: 1. Karlovým Varům stačí k návratu do extraligy získat jediný...

Litvínov se udržel mezi elitou, Jihlava se po roce vrací do první ligy

Litvínovský Jakub Černý (vlevo) se raduje z gólu do sítě Kladna.

Závěrečné 12. kolo baráže určilo druhého účastníka hokejové extraligy pro příští sezonu. Litvínov porazil Kladno...

Další z rubriky

Koupaliště se připravují na sezonu, největší novinky chystají v Brodě

Koupaliště v Moravských Budějovicích.

Nové vany a bazény, atrakce i třeba barevná hadí skluzavka. Slunce už ukazuje svou sílu, začátek sezony letních...

Kam dál? Přeškrtaná značka na Jihlavsku baví internet

Fotografie dopravní značky, která baví sociální sítě. Autor tvrdí, že k ní...

Ani doleva, ani doprava. Rovně už vůbec ne. A stopka před křižovatkou také neplatí. Co zbývá? Jen se otočit a jet zpět....

Tankovou střelnici se prodat nedaří a cena klesá. Mohli by tu běhat koně

Bývalá tanková střelnice, kterou se ministerstvo obrany snaží prodat, je...

Volnočasový areál s lanovým centrem a koňmi. Tak by mohla v budoucnu vypadat bývalá tanková střelnice u Vílance na...

Najdete na iDNES.cz