Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Žďáru začne učit alternativní škola, která nechce děti porovnávat

  11:07aktualizováno  11:07
Příští školní rok se ve Žďáru nad Sázavou otevře soukromá základní škola Na Radosti, bude teprve druhá v kraji. Zatím eviduje pětatřicet přihlášek. Rodičům a jejich dětem nabídne alternativní výuku. Aby se dítě mohlo vzdělávat svobodně a radostně, říká její zakladatelka.

Děti od první třídy montessori škol pracují s pomůckami, díky nimž si osvojují nové znalosti. A pokud se jim lépe pracuje v leže, nikdo je v lavicích nedrží. Ilustrační snímek | foto: Michal Dvořák, 5plus2.cz

Ke čtyřem základním školám ve Žďáře nad Sázavou přibude jedna nová. Soukromé zařízení, ve kterém budou rodiče platit školné, bude mít v prvním roce kapacitu šestnáct dětí. Otevřít chce už příští rok v září.

Zřizovatel školy Na Radosti, kterým je spolek PlyneTo, ještě čeká na akreditaci. „V září letošního roku jsme podali žádost o zápis školy Na Radosti do rejstříku škol. Na vyjádření z ministerstva školství zatím čekáme. Součástí akreditace bylo kladné stanovisko rady města a krajského úřadu, obě jsme dostali, za což jsme velice vděční,“ říká za spolek PlyneTo Iva Kratochvílová. Nechtějí být konkurencí státním školám, ale nabídnout alternativu.

Žďárská radnice podpořila vznik soukromé školy v listopadu. „Radní dali souhlasné stanovisko. Město se tím nezavázalo k žádnému finančnímu krytí ani poskytnutí prostor,“ uvedla mluvčí radnice Nikola Adlerová.

Na Vysočině jde teprve o druhou soukromou školu podobného zaměření. Tou první je základní škola Meruzalka v Jihlavě, která funguje od září 2014 v areálu bývalé Tesly.

Nechtějí děti porovnávat, ale vyzvednout každého jedinečnost

Vychází z učení Marie Montessori. Systém výuky je založený na vnitřní motivaci k učení, vlastní volbě a odpovědnosti, děti se učí ve věkově smíšených třídách.

Žďárská škola chce využívat inovativní vyučovací metody a kromě Montessori čerpá také z waldorfské pedagogiky, matematiky profesora Hejného nebo principů lesních škol.

„Nechceme děti porovnávat, ale vyzvednout každého jedinečnost. Podporovat týmovou spolupráci založenou na rozdílnosti, respektive jedinečnosti dětí,“ vysvětluje Kratochvílová. „Aby se dítě mohlo vzdělávat svobodně a radostně, potřebuje především důvěru ve vlastní schopnosti, svůj čas, podporu, takzvané připravené prostředí a vhodné podněty,“ dodává.

V samotném Žďáře funguje v mateřské škole Vláček třída Studánka, která do výuky přidala prvky waldorfské pedagogiky. Před časem si rodiče těchto dětí stěžovali, že chybí alternativa na základní škole.

„My nebudeme waldorfská škola, tudíž úzká návaznost zde není. Nicméně rodiče dětí ze Studánky - stejně jako rodiče dětí z ostatních školek či základních škol - tak budou mít možnost volby alternativy ke státnímu základnímu školství,“ poukazuje Kratochvílová.

Zájem rodičů předčil očekávání, uspořádat museli dvě besedy

K založení školy Na radosti vedla zakladatelky, kterých je celkem sedm, nespokojenost s některými aspekty ve školství, vlastní zkušenost z domácího vyučování a rostoucí poptávka po alternativní škole.

Do konce roku chtějí mít jasno, kde se bude vyučovat. „Prostory v současné době intenzivně řešíme, máme jich několik v jednání. První rok fungování školy otevřeme jednu věkově smíšenou třídu prvního stupně s šestnácti žáky. Děti budou provázet vždy dvě učitelky,“ prozradila zakladatelka.

Členky spolku uspořádaly také dvě informační schůzky pro veřejnost, kde svůj projekt „svobodnější školy“ představily.

„Zájem o informace ze strany veřejnosti nás mile překvapil. Byl tak velký, že jsme museli udělat ještě druhou besedu na stejné téma,“ řekla Kratochvílová. V současné době eviduje pětatřicet předběžných přihlášek.

Jak vysoké bude školné, se zatím neví. V Jihlavě se platí 2200

„Tuhle aktivitu podporuji, líbí se mi, ale povinnou školní docházku budeme řešit za tři roky. V nové škole se bude platit školné, osobně bych částku do dvou tisíc měsíčně na dobrou školu byla ochotná platit,“ přemýšlí Veronika, maminka dvou dětí ze Žďáru nad Sázavou.

Výše školného zatím není jasná. Bude záležet na tom, kolik se zřizovateli podaří získat dotací a jaký bude platit nájem. V jihlavské Meruzalce platí rodiče školné ve výši 2 200 korun měsíčně.

„Školné je u soukromých škol tohoto typu nezbytné, protože škola, respektive její zřizovatel, nedostane ze státního rozpočtu celkovou částku potřebnou pro provoz školy,“ uvedla Kratochvílová.

Financování školy se rozhodly zakladatelky podpořit také prodejem na Fler trhu a burzou hraček, uspořádaly také benefiční loutkové divadlo.

Autor:


Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Další z rubriky

VIDEO: Příznivci železnice v Telči obdivovali lokomotivu z roku 1901

Příznivci železniční historie si v Telči přišli na své.

Lidé, kteří se zajímají o historii železnice, si o víkendu udělali výlet do Telče na Jihlavsku, aby si připomněli 115...

Prosklená budova v Brodě míří do dražby. Město má zájem jen o parkoviště

Státní instituce nemají o budovu bývalého finančního úřadu v Brodě zájem, a tak...

Už rok a půl je prázdné bývalé sídlo finančního úřadu v Havlíčkově Brodě. O prosklenou výškovou budovu na Smetanově...

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Najdete na iDNES.cz