Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Žďáru začne učit alternativní škola, která nechce děti porovnávat

  11:07aktualizováno  11:07
Příští školní rok se ve Žďáru nad Sázavou otevře soukromá základní škola Na Radosti, bude teprve druhá v kraji. Zatím eviduje pětatřicet přihlášek. Rodičům a jejich dětem nabídne alternativní výuku. Aby se dítě mohlo vzdělávat svobodně a radostně, říká její zakladatelka.

Děti od první třídy montessori škol pracují s pomůckami, díky nimž si osvojují nové znalosti. A pokud se jim lépe pracuje v leže, nikdo je v lavicích nedrží. Ilustrační snímek | foto: Michal Dvořák, 5plus2.cz

Ke čtyřem základním školám ve Žďáře nad Sázavou přibude jedna nová. Soukromé zařízení, ve kterém budou rodiče platit školné, bude mít v prvním roce kapacitu šestnáct dětí. Otevřít chce už příští rok v září.

Zřizovatel školy Na Radosti, kterým je spolek PlyneTo, ještě čeká na akreditaci. „V září letošního roku jsme podali žádost o zápis školy Na Radosti do rejstříku škol. Na vyjádření z ministerstva školství zatím čekáme. Součástí akreditace bylo kladné stanovisko rady města a krajského úřadu, obě jsme dostali, za což jsme velice vděční,“ říká za spolek PlyneTo Iva Kratochvílová. Nechtějí být konkurencí státním školám, ale nabídnout alternativu.

Žďárská radnice podpořila vznik soukromé školy v listopadu. „Radní dali souhlasné stanovisko. Město se tím nezavázalo k žádnému finančnímu krytí ani poskytnutí prostor,“ uvedla mluvčí radnice Nikola Adlerová.

Na Vysočině jde teprve o druhou soukromou školu podobného zaměření. Tou první je základní škola Meruzalka v Jihlavě, která funguje od září 2014 v areálu bývalé Tesly.

Nechtějí děti porovnávat, ale vyzvednout každého jedinečnost

Vychází z učení Marie Montessori. Systém výuky je založený na vnitřní motivaci k učení, vlastní volbě a odpovědnosti, děti se učí ve věkově smíšených třídách.

Žďárská škola chce využívat inovativní vyučovací metody a kromě Montessori čerpá také z waldorfské pedagogiky, matematiky profesora Hejného nebo principů lesních škol.

„Nechceme děti porovnávat, ale vyzvednout každého jedinečnost. Podporovat týmovou spolupráci založenou na rozdílnosti, respektive jedinečnosti dětí,“ vysvětluje Kratochvílová. „Aby se dítě mohlo vzdělávat svobodně a radostně, potřebuje především důvěru ve vlastní schopnosti, svůj čas, podporu, takzvané připravené prostředí a vhodné podněty,“ dodává.

V samotném Žďáře funguje v mateřské škole Vláček třída Studánka, která do výuky přidala prvky waldorfské pedagogiky. Před časem si rodiče těchto dětí stěžovali, že chybí alternativa na základní škole.

„My nebudeme waldorfská škola, tudíž úzká návaznost zde není. Nicméně rodiče dětí ze Studánky - stejně jako rodiče dětí z ostatních školek či základních škol - tak budou mít možnost volby alternativy ke státnímu základnímu školství,“ poukazuje Kratochvílová.

Zájem rodičů předčil očekávání, uspořádat museli dvě besedy

K založení školy Na radosti vedla zakladatelky, kterých je celkem sedm, nespokojenost s některými aspekty ve školství, vlastní zkušenost z domácího vyučování a rostoucí poptávka po alternativní škole.

Do konce roku chtějí mít jasno, kde se bude vyučovat. „Prostory v současné době intenzivně řešíme, máme jich několik v jednání. První rok fungování školy otevřeme jednu věkově smíšenou třídu prvního stupně s šestnácti žáky. Děti budou provázet vždy dvě učitelky,“ prozradila zakladatelka.

Členky spolku uspořádaly také dvě informační schůzky pro veřejnost, kde svůj projekt „svobodnější školy“ představily.

„Zájem o informace ze strany veřejnosti nás mile překvapil. Byl tak velký, že jsme museli udělat ještě druhou besedu na stejné téma,“ řekla Kratochvílová. V současné době eviduje pětatřicet předběžných přihlášek.

Jak vysoké bude školné, se zatím neví. V Jihlavě se platí 2200

„Tuhle aktivitu podporuji, líbí se mi, ale povinnou školní docházku budeme řešit za tři roky. V nové škole se bude platit školné, osobně bych částku do dvou tisíc měsíčně na dobrou školu byla ochotná platit,“ přemýšlí Veronika, maminka dvou dětí ze Žďáru nad Sázavou.

Výše školného zatím není jasná. Bude záležet na tom, kolik se zřizovateli podaří získat dotací a jaký bude platit nájem. V jihlavské Meruzalce platí rodiče školné ve výši 2 200 korun měsíčně.

„Školné je u soukromých škol tohoto typu nezbytné, protože škola, respektive její zřizovatel, nedostane ze státního rozpočtu celkovou částku potřebnou pro provoz školy,“ uvedla Kratochvílová.

Financování školy se rozhodly zakladatelky podpořit také prodejem na Fler trhu a burzou hraček, uspořádaly také benefiční loutkové divadlo.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Čápi se vracejí na jihlavský komín, kde loni tragicky přišli o potomka

Samec čápa na starém komínu SMJ v Jihlavě vytrvale čekal na svou partnerku i v...

Na starý komín v areálu Služeb města Jihlavy se vrátil čáp. Po loňském neštěstí, kdy tu při kroužkování ptáků vyskočilo...

Atletika, alpské lyžování, skikros. Vzorem sportovní naděje je Ledecká

Dvanáctiletá naděje českého lyžování Dana Harvey. Vedle skikrosu zvládá rovněž...

Být nejrychlejší a pověsit si na krk olympijskou medaili. Dvanáctiletá skikrosařka Dana Harvey má o svých cílech jasno....

Starosta skončil kvůli zákonu o střetu zájmů, obec řídí jako zastupitel

Stanislav Veselý byl starostou Knínic skoro dvacet let. Když loni odstoupil...

Starosta a místostarosta Knínic na Jihlavsku rezignovali na protest proti rozhodnutí poslanců, kteří zpřísnili zákon o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz