Vizualizace rozhledny na Pekelném kopci u Třebíče.

Vizualizace rozhledny na Pekelném kopci u Třebíče. | foto: Pavel Jura

U Třebíče vyroste rozhledna, spojí symboly z židovství i baziliky

  • 3
Na Pekelném kopci u Třebíče vyroste nová rozhledna. Spojí v sobě židovskou kulturu i symboly z třebíčské baziliky. Její tvar bude vycházet právě z nich - točité schodiště obehnané nápaditou dřevěnou konstrukcí. Z výšky přes 23 metrů nad terénem se budou moci lidé rozhlédnout do krajiny už koncem příštího roku.

"K tradičnímu silvestrovskému pochodu v roce 2014 by měla být hotová," zmínil mluvčí třebíčské radnice Ivan Přibík. Součástí projektu v hodnotě okolo dvanácti milionů korun bude přebudování části Národního domu v centru Třebíče na TouristPoint - zázemí pro turisty.

Pekelný kopec u Třebíče

Samotný zalesněný kopec má nadmořskou výšku 570 metrů.

Leží dva kilometry za městem a kilometr od vesnic Kracovice či Mastník. Je tradičně oblíbeným cílem turistů.

Název dostal podle legend. Jedna z nich se váže k patronovi třebíčské baziliky, svatému Prokopovi. Zkrotil prý ďábla a odhodil ho. Ten dopadl právě na Pekelný kopec. Podle jiné tam žil čert, který utekl před sv. Ivanem z jeskyně ve Svatém Janu pod Skalou.

Dále vzniknou odpočívadla po cestě k vrcholu, značení trasy a přístřešek pro unavené poutníky v cíli. Nastane tím vlastně propojení památek UNESCO ve městě s výraznou přírodní dominantou za ním.

Autorem podoby rozhledny je brněnský architekt Pavel Jura.

"Tvar rozhledny vyplynul z analýzy kulturněhistorických prvků, které se v krajině objevují, přičemž jsme vycházeli z vrstvy židovské kultury, která je v Třebíči hodně čitelná. A pak taky ze symbolů v třebíčské bazilice svatého Prokopa," vysvětlil autor.

Konstrukce z lepených profilů

"Když jde člověk bazilikou, vidí řadu symbolů, které vznikají otáčením a posouváním nějakého konkrétního elementu. A vlastně podoba rozhledny taky vznikne postupným otáčením a posouváním dvou příhradových konstrukcí. Dřevěná konstrukce bude z lepených profilů," doplnil Jura.

Třebíč a okolí jsou pověstné odolným podložím, tvořeným takzvaným třebíčským žulovým masivem. Jak bude rozhledna kotvená k terénu?

"Před projektem byl proveden geologický průzkum kopce a z toho jsme vycházeli při návrhu základů. Rozhledny se kotví buď do hloubky, nebo se navrhuje masivní základová konstrukce, která výškový objekt přitěžuje vlastní vahou. My jsme se vydali touto druhou cestou. Považujeme to za méně nákladné než vrtat piloty," řekl architekt, který už se podílel na projektech dvou jiných vyhlídkových staveb.

Jedna rozhledna z jeho dílny stojí v Židlochovicích u Brna, druhá vyroste na Hradišťském vrchu u Kaplice v jižních Čechách.

Židlochovická rozhledna z akátu získala ocenění Top Invest 2009, čestné uznání národní ceny za architekturu Grand Prix 2010, měla ohlas i za hranicemi. Byla publikována v magazínu C3 v Jižní Koreji a na portugalském webu Arquitectura y Madera.

TouristPoint by se mohl stavět přes zimu

Důležitou součástí třebíčského projektu bude zmíněný TouristPoint v dvorním traktu Národního domu v centru města.

"Cyklisté i pěší turisté si tam budou moci odpočinout, odložit kola a zavazadla, občerstvit se a případně osprchovat," uvedla ředitelka Městského kulturního střediska Jaromíra Hanáčková.

Nová rozhledna

Do padesátých let minulého století na vrcholu Pekelného kopce rozhledna stávala.

Autorem návrhu nové rozhledny je brněnský architekt Pavel Jura, autor oceněné akátové rozhledny Výhon u Židlochovic.

Struktura stavby na Pekelňáku využije náměty a motivy z baziliky svatého Prokopa a židovské čtvrti.

Propojení Pekelného kopce a třebíčských památek UNESCO bude doplněno výstavbou drobné infrastruktury pro pěší turisty a cykloturisty.

Město Třebíč dostalo na rozhlednu a příslušenství přislíbenou dotaci ve výši 85 procent ceny díla, maximálně do částky 9,98 milionu korun.

"Pokud se podaří vysoutěžit firmu do konce roku, rádi bychom se ještě v zimě pustili do budování TouristPointu. Práce můžou probíhat uvnitř i v chladném počasí. TouristPoint chceme otevřít v počátku příští sezony. Rozhledna se začne stavět na jaře, jakmile to počasí dovolí, hotová má být do konce příštího roku," sdělila místostarostka Třebíče Marie Černá.

Druhé největší město na Vysočině dosud pořádnou vyhlídku do okolní krajiny postrádá. Rozkládá se v údolí řeky Jihlavy a na pahorcích v její blízkosti. Historická městská věž, na jejíž ochoz míří řada výletníků, bohužel leží právě nedaleko břehu řeky, a proto nabízí jen omezený výhled.

Do roku 2016 má přibýt ještě jedna rozhledna na území města: na vodojemu na návrší U Kostelíčku ve čtvrti Horka-Domky. Investorem stavby bude svazek obcí Vodovody a kanalizace Třebíč a třebíčská radnice.