Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová Říše slavila 800 let, přijeli pamětníci i brněnský biskup Cikrle

  17:30aktualizováno  17:30
Sláva, jakou o víkendu zažila Nová Říše, se opakuje jednou za sto let. Obec nedaleko Telče si totiž připomněla 800 let od založení zdejšího kláštera a zároveň byla opětovně povýšena na městys. Sídlo premonstrátů navštívilo na tisíc lidí, mši svatou sloužil brněnský biskup Vojtěch Cikrle.

Klášter v Nové Říši slavil o víkendu 800 let od svého založení (brněnský biskup Vojtěch Cikrle) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Jeden slavnostní akt střídal druhý. Hlavní událostí byla bohoslužba v kostele sv. Petra a Pavla. Ten byl zaplněn do posledního místečka a tísnilo se v něm několik set věřících. Mše se zúčastnily desítky pozvaných hostů, řeholníků a kněží v čele s brněnským biskupem.

Klášter v Nové Říši slavil o víkendu 800 let od svého založení (brněnský biskup Vojtěch Cikrle)
Klášter v Nové Říši slavil o víkendu 800 let od svého založení
Klášter v Nové Říši slavil o víkendu 800 let od svého založení

Vojtěch Cikrle vyzdvihl jednak historický, hospodářský a kulturní význam kláštera, především však lidi nabádal, aby objevili jeho znamení - duchovní náboj.

"Jsme v památném prostoru, ale nehleďme jen na to vnější. Krása je na povrchu. Zde jsou kameny, omítka, hezké obrazy. Naším úkolem je však najít vnitřní chrám člověka," zdůraznil v promluvě Cikrle.

Historie kláštera

Klášter v Nové Říši založili roku 1211 Markvard z Hrádku a jeho žena Vojslava pro panny sv. Norberta čili premonstrátky. Správci se stali probošti vysílaní sem opatstvím v Zábrdovicích.

Běsnění přinesly husitské války na počátku 15. století, kdy byl klášter několikrát vypálen.

Přes pokusy o jeho opětovné pozvednutí vymřel ženský konvent osobou převorky Anny Černické, která roku 1596 odešla do Chotěšova v Čechách. V roce 1598 složili první dva zábrdovští premonstráti řeholní sliby pro Novou Říši. Roku 1733 byl klášter povýšen na opatství. Rozvoj zabrzdil požár v roce 1813.

V roce 1942 klášter přepadli nacisté, pak se změnil ve středisko Hitlerjugend. V roce 1950 zdejší řeholníky zatkli komunisté. Z kláštera se stalo na 40 let vojenské skladiště. V roce 1991 byly značně zchátralé budovy navráceny řádu.

(Zdroj:www.klaster.novarise.cz)

Setkání desítek rodáků, návštěva stovek lidí z Moravy

Do Nové Říše přicestovalo auty či autobusy velké množství poutníků, převážně z Moravy. Pouze setkání rodáků se odhadem zúčastnilo kolem 150 lidí. Městys navštívilo na tisíc lidí.

"Chtěl bych poděkovat všem těm, kteří se svojí pílí zasloužili o důstojnou oslavu výročí 800 let od založení kláštera. Akce se připravovala od Velikonoc," ocenil opat Marian Rudolf Kosík.

"Vydal jsem se sem, protože jsem se zde v baráku na náměstí narodil," vysvětloval Ervín Fridrich, jihlavský pedagog.

"Jelikož jsem ročník 1934, tak si pamatuji coby kluk, jak jsem se díval z okna a jak Novou Říši obsazovali v roce 1939 Němci. V roce 1942 zde zatkli kněze a poslali je do koncentračního tábora," vzpomínal Fridrich.

První pouť do novoříšského kláštera vykonala Růžena Korbelová, žákyně ze Slavonic. "Nejvíce se mi zde líbil hlavní oltář. Byla jsem přítomna i na bohoslužbě, na níž mě velmi zaujalo kázání otce biskupa, jak povzbuzoval k modlitbě a jak nám vysvětlil evangelium," řekla.

Život městyse a kláštera nelze oddělovat

Opat Marian Rudolf Kosík měl organizačně náročný víkend, ale s oslavami jubilea kláštera, které ukončí listopadová Slavnost Krista Krále, byl spokojený. "Lidé si prohlédli nejen kostel, ale i historicky cennou knihovnu, která byla z větší části uchráněna před totalitními režimy 20. století, a řadu výstav."

Klášter v Nové Říši slavil o víkendu 800 let od svého založení
Klášter v Nové Říši slavil o víkendu 800 let od svého založení

Potěšen byl i novoříšský starosta Václav Křičenský. "Nová Říše obdržela z rukou předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové znovu navrácení titulu městys v rámci sobotních oslav kláštera. Obec byla městečkem vyhlášena už asi 150 let poté, co byl v roce 1211 založen zdejší klášter. Původně se používal právě název městečko až do konce 2. světové války," dodal starosta.

Klášter v Nové Říši slavil o víkendu 800 let od svého založení
Klášter v Nové Říši slavil o víkendu 800 let od svého založení
Klášter v Nové Říši slavil o víkendu 800 let od svého založení

Jak je vidět, život kláštera úzce souvisí s životem městyse. "Oboje od sebe nejde oddělovat," dodávají společně starosta i opat.
Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Karlovy Vary uspěly po nájezdech, Litvínov se raduje na Kladně

Zleva Adam Kubík z Kladna a Peter Jánský z Litvínova.

Karlovy Vary zažily v osmém kole baráže o hokejovou extraligu drama. Ztratily slibné vedení 4:1 a zápas musely otáčet...

Další z rubriky

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Sanatorium na Žďársku se nedaří prodat ani napošesté, zájemce nezaplatil

Sanatorium na Buchtově kopci na Žďársku.

Z prodeje někdejšího sanatoria na Buchtově kopci nedaleko Sněžného na Žďársku možná znovu sejde. Kraj Vysočina jako...

Na místě školky pro Bosch archeologové poodhalují hornickou minulost

V jihlavských Starých Horách se dříve nacházela středověká důlní aglomerace,...

Tým archeologů s lopatami, motyčkami a špachtlemi se pohybuje v jihlavských Starých Horách. Odborníci začali v ulici...

Najdete na iDNES.cz