Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová Říše slavila 800 let, přijeli pamětníci i brněnský biskup Cikrle

  17:30aktualizováno  17:30
Sláva, jakou o víkendu zažila Nová Říše, se opakuje jednou za sto let. Obec nedaleko Telče si totiž připomněla 800 let od založení zdejšího kláštera a zároveň byla opětovně povýšena na městys. Sídlo premonstrátů navštívilo na tisíc lidí, mši svatou sloužil brněnský biskup Vojtěch Cikrle.

Klášter v Nové Říši slavil o víkendu 800 let od svého založení (brněnský biskup Vojtěch Cikrle) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Jeden slavnostní akt střídal druhý. Hlavní událostí byla bohoslužba v kostele sv. Petra a Pavla. Ten byl zaplněn do posledního místečka a tísnilo se v něm několik set věřících. Mše se zúčastnily desítky pozvaných hostů, řeholníků a kněží v čele s brněnským biskupem.

Klášter v Nové Říši slavil o víkendu 800 let od svého založení (brněnský biskup Vojtěch Cikrle)
Klášter v Nové Říši slavil o víkendu 800 let od svého založení
Klášter v Nové Říši slavil o víkendu 800 let od svého založení

Vojtěch Cikrle vyzdvihl jednak historický, hospodářský a kulturní význam kláštera, především však lidi nabádal, aby objevili jeho znamení - duchovní náboj.

"Jsme v památném prostoru, ale nehleďme jen na to vnější. Krása je na povrchu. Zde jsou kameny, omítka, hezké obrazy. Naším úkolem je však najít vnitřní chrám člověka," zdůraznil v promluvě Cikrle.

Historie kláštera

Klášter v Nové Říši založili roku 1211 Markvard z Hrádku a jeho žena Vojslava pro panny sv. Norberta čili premonstrátky. Správci se stali probošti vysílaní sem opatstvím v Zábrdovicích.

Běsnění přinesly husitské války na počátku 15. století, kdy byl klášter několikrát vypálen.

Přes pokusy o jeho opětovné pozvednutí vymřel ženský konvent osobou převorky Anny Černické, která roku 1596 odešla do Chotěšova v Čechách. V roce 1598 složili první dva zábrdovští premonstráti řeholní sliby pro Novou Říši. Roku 1733 byl klášter povýšen na opatství. Rozvoj zabrzdil požár v roce 1813.

V roce 1942 klášter přepadli nacisté, pak se změnil ve středisko Hitlerjugend. V roce 1950 zdejší řeholníky zatkli komunisté. Z kláštera se stalo na 40 let vojenské skladiště. V roce 1991 byly značně zchátralé budovy navráceny řádu.

(Zdroj:www.klaster.novarise.cz)

Setkání desítek rodáků, návštěva stovek lidí z Moravy

Do Nové Říše přicestovalo auty či autobusy velké množství poutníků, převážně z Moravy. Pouze setkání rodáků se odhadem zúčastnilo kolem 150 lidí. Městys navštívilo na tisíc lidí.

"Chtěl bych poděkovat všem těm, kteří se svojí pílí zasloužili o důstojnou oslavu výročí 800 let od založení kláštera. Akce se připravovala od Velikonoc," ocenil opat Marian Rudolf Kosík.

"Vydal jsem se sem, protože jsem se zde v baráku na náměstí narodil," vysvětloval Ervín Fridrich, jihlavský pedagog.

"Jelikož jsem ročník 1934, tak si pamatuji coby kluk, jak jsem se díval z okna a jak Novou Říši obsazovali v roce 1939 Němci. V roce 1942 zde zatkli kněze a poslali je do koncentračního tábora," vzpomínal Fridrich.

První pouť do novoříšského kláštera vykonala Růžena Korbelová, žákyně ze Slavonic. "Nejvíce se mi zde líbil hlavní oltář. Byla jsem přítomna i na bohoslužbě, na níž mě velmi zaujalo kázání otce biskupa, jak povzbuzoval k modlitbě a jak nám vysvětlil evangelium," řekla.

Život městyse a kláštera nelze oddělovat

Opat Marian Rudolf Kosík měl organizačně náročný víkend, ale s oslavami jubilea kláštera, které ukončí listopadová Slavnost Krista Krále, byl spokojený. "Lidé si prohlédli nejen kostel, ale i historicky cennou knihovnu, která byla z větší části uchráněna před totalitními režimy 20. století, a řadu výstav."

Klášter v Nové Říši slavil o víkendu 800 let od svého založení
Klášter v Nové Říši slavil o víkendu 800 let od svého založení

Potěšen byl i novoříšský starosta Václav Křičenský. "Nová Říše obdržela z rukou předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové znovu navrácení titulu městys v rámci sobotních oslav kláštera. Obec byla městečkem vyhlášena už asi 150 let poté, co byl v roce 1211 založen zdejší klášter. Původně se používal právě název městečko až do konce 2. světové války," dodal starosta.

Klášter v Nové Říši slavil o víkendu 800 let od svého založení
Klášter v Nové Říši slavil o víkendu 800 let od svého založení
Klášter v Nové Říši slavil o víkendu 800 let od svého založení

Jak je vidět, život kláštera úzce souvisí s životem městyse. "Oboje od sebe nejde oddělovat," dodávají společně starosta i opat.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Vnučka lorda Runcimana ve Žďáře pátrala, proč potopil Československo

Anna Shukmanová, britská lingvistka a jedna z prvních žen vysvěcených v...

Byla to neobvyklá návštěva, když se na žďárském zámku setkaly dvě dámy. Francouzka gruzínského původu Thamara Kinská a...

Další z rubriky

Stromům v Jihlavě pomohly přežít letošní sucho speciální vaky s vodou

Na dně speciálních vaků jsou otvory, jimiž voda postupně v malých dávkách...

Letošní velmi suché léto dalo zeleni ve městech pořádně zabrat. A i když v posledních dnech trochu zapršelo, stromy se...

Opilec bušil policistům na dveře, místo zatčení se domohl záchytky

Ilustrační snímek

Zatčení a umístění do policejní cely se v noci na neděli domáhal muž v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku. Krátce po...

Nohy ho bolely jako nikdy, přesto nevidomý Ondřej přeběhl a přejel Česko

Nevidomý sportovec Ondřej Zmeškal při svém úspěšném pokusu o přeběhnutí a...

Nohy ho bolí jako ještě nikdy v životě, přesto je nevidomý sportovec Ondřej Zmeškal z Třebíčska šťastný. Za deset dní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz