Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tváře obětí z Budínky ukazuje kniha Jihlavsko ve stínu orlice

  11:03aktualizováno  11:03
Policie stále ještě neuzavřela vyšetřování případu poválečného násilí na louce Budínka. Přitom oběti jsou již pohřbeny na jihlavském hřbitově a fotografie mužů, kteří zemřeli ve druhé polovině května 1945 u Dobronína, zveřejnil ve své knize Jihlavsko ve stínu říšské orlice Jiří Vybíhal.

Na kříži je celkem 17 jmen. Někteří muži však zemřeli na jiných místech než na louce Budínka u Dobronína. Dvanáct mužů se podařilo identifikovat pomocí DNA. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Případ hromadného násilí na louce Budínka ze druhé poloviny května 1945 policie zatím ještě zcela neuzavřela, byť pohřeb obětí se uskutečnil už letos v září v Jihlavě.

"Právo poskytovat informace k případu si vyhradila dozorující státní zástupkyně z Brna. Případ stále prověřujeme," sdělila krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Policie už spíše řeší jen administrativní náležitosti spojené s kauzou.

Fotogalerie

O případu píše i Jiří Vybíhal v nové knize Jihlavsko ve stínu říšské orlice. "Budínka je poslední kapitolou. Je tam hodně svědectví potomků německých obětí a také výsledky bádání v archivu," řekl.

Vztahy mezi Čechy a Němci se podle něho přiostřily v roce 1938. Josef Michelfeit (jedna z obětí poválečného násilí u Dobronína) si měl nechat z Německa dovážet jako správce obilného skladiště bedny se zbraněmi. Zásilky byly přitom opatřeny označením: oleje - maziva. Zbraně pak Michelfeit rozděloval mezi spolehlivé Němce.

"V té době se konaly četné schůze, kde se agitovalo proti Čechům. Němci byli dále vyzýváni, aby nemluvili se svými sousedy česky," uvedl v knize Jiří Vybíhal. K otevřeným roztržkám však nedocházelo. Co se dělo později, 30. ledna 1939, když bylo poprvé povoleno oficiálně vyvěsit vlajku s hákovým křížem?

"Vedle ní musela viset i vlajka československá. Ne všude se to ale dodržovalo. V Dobroníně tehdy viselo samostatně 34 říšských vlajek, v Šicndorfu (Střelecká) šestnáct, v Nových Dvorech sedmnáct, v Pozovicích osmnáct a v Kamenné dvacet," uvedl Vybíhal. Četníci však zasáhli a všechny neoprávněně visící říšské vlajky byly následujícího dne po obědě staženy.

Vlajka s hákovým křížem

Němci si dělali zálusk na tehdejší českou dobronínskou školu. Podle poznatků Jiřího Vybíhala vtrhli do budovy 15. března 1939 místní Němci Mathias Kreisel a Josef Michelfeit. Chtěli po řídícím učiteli zbraně, i když žádné neměl.

Na budovu pak pověsili vlajku s hákovým křížem. Česká škola se i tak nestala německou. Pokračovala ve výuce bez přestávky minimálně do roku 1940.

Řídící učitel Karel Pravda zemřel za války ve vězení. "Za celé trvání protektorátu bylo zatčeno celkem čtrnáct osob z Dobronína a okolí. Jeden muž zemřel v Osvětimi, druhý na týrání gestapa v Německém Brodě a další dva zemřeli krátce po propuštění z vězení doma," shrnul Jiří Vybíhal.

Poválečné revoluční výbory

5. května 1945 v Dobroníně a okolí už Němci utíkali před postupující frontou a Češi utvářeli revoluční národní výbor.

Rozruch způsobily dvě vraždy, Franze Polzera, který byl zastřelen jako zběh z německé armády, a Františka Bártla, jenž utekl z nucených prací v Říši.

Němci čekali na evakuaci, ale příkaz odjet stále nepřicházel. V obci zavládla nervozita.

Po válce se i slavilo v hostinci a opilí revolucionáři si odtud šli vyřídit účty s německými obyvateli, muži vězněnými v hasičské zbrojnici. Pak se stala tragická hromadná vražda na louce, které se později začalo říkat Budínka.

Němce tam měli Češi podle svědectví příbuzných obětí umlátit rýči a krumpáči či dorazit ranou z pistole nebo pušky. Zemřeli tam sedláci i policista, ředitel školy, kovář a hostinský. Někteří byli členové SS, SA a Volkssturmu. Za to by je podle Vybíhala soud po válce trestal nanejvýš pár lety ve vězení.

Možní svědci násilí už nežijí. "Hlavním přáním německé strany bylo dostat ostatky z nedůstojného prostředí na hřbitov. Ani nečekali, že by to policie objasnila úplně celé. Po těch letech to ani nejde," sdělil Jiří Vybíhal.

Klíč, podle kterého byli muži zatčeni a pak odvlečeni na louku, zůstane neobjasněn. Třeba vysoký funkcionář NSDAP Josef Schütz zůstal bez trestu. Mezi pamětníky se však traduje, že spolupracoval s revolučními gardami.Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Opilá řidička odešla po nehodě domů, tam ji zraněnou našla policie

Ilustrační snímek

Policie v Bystřici nad Pernštejnem vyšetřuje nehodu, kterou způsobila v úterý v noci opilá řidička. Nabourané auto...

Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

Ilustrační snímek

Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by...

Opilý cizinec se v Jihlavě pokusil znásilnit ženu, hlídka jej dopadla

Ilustrační snímek

Nedaleko jednoho z jihlavských sídlišť přepadl opilý cizinec ženu a podle místních se ji pokusil znásilnit. Přivolaná...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz