Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlaté pero, první vlak bez vítání i střelba. Kniha líčí historii Telče

  18:32aktualizováno  18:32
Byla to jedna ze smutných událostí na náměstí v Telči. V řadě byly vyskládané rakve a v nich těla mladých mužů. I tuto část dějin připomíná nová kniha Telč a okolí. Přináší i snímek z telčského pohřbu mladých mužů, které Němci postříleli v Krahulčí 8. května 1945.

Pohřeb skupiny mladíků v květnu roku 1945, kterou v Krahulčí postříleli ustupující Němci. Tragická událost tehdy zkalila radost z osvobození. | foto: Kniha Telč a okolí

Ustupující příslušníci Hitlerovy armády tehdy zabili celkem šest mladíků. Ti se snažili Němce zastavit a překazit jim úprk, za což zaplatili životem. Pět z nich bylo pochováno do společného hrobu u kostela svaté Anny. Šestý byl pohřben do rodinného hrobu.

Jedna z nejstarších fotek telčského náměstí z druhé poloviny devatenáctého...

Jedna z nejstarších fotek telčského náměstí z druhé poloviny devatenáctého století.

„Němečtí vojáci po svém činu sice ujeli, později však byli vypátráni. Jejich velitele po vynesení rozsudku smrti lidovým soudem v Krahulčí oběsili,“ popsala spoluautorka knihy Helena Grycová Benešová, která je vedoucí telčské pobočky Muzea Vysočiny. Knihu se spoustou fotek vytvořila pro nakladatelství Paseka spolu s Lubomírem Procházkou, který se zabývá lidovým stavitelstvím.

Spoluautorka též připomíná, jaké všechny názvy už mělo obdivované telčské náměstí: Přemysla Otakara II., Edvarda Beneše. V roce 1950 bylo dokonce přejmenováno na Stalingradské. V té době se jmenovala po Stalinovi i Staňkova ulice. Když začal generalissimus mizet z českých měst, dostala chlouba Telče název náměstí Míru. Dnes nese jméno Zachariáše z Hradce.

Pro prezidenta Masaryka sháněli Telčští zlaté pero

Helena Grycová Benešová též popisuje, jak se v červnu roku 1928 v Telči velmi těšili na příjezd prezidenta T. G. Masaryka. A to tak velmi, že dokonce koupili zlaté pero, kterým se pak zapsal do kroniky.

Zlaté pero pak putovalo do městského muzea, kde je dodnes k vidění. Psal s ním v roce 1946 i prezident Edvard Beneš. A pak o pětačtyřicet let později i Václav Havel. „Zlatá“ tradice se přenesla v roce 2004 i na prezidenta Václava Klause a na současnou hlavu státu Miloše Zemana.

Prezident Masaryk tehdy přijel v roce 1928 cestou od Třebíče. Před budovou sokolovny ho uvítala živá pyramida z lidských těl, představující alegorie „Boj za pravdu“ a „Až na nejvyšší metu“. Pyramidu sestavilo 150 sokolů z řad mužů i dorostenců.

Spor o název stanice zrušil oslavu příjezdu prvního vlaku

V knížce je též popsáno, jaké složitosti předcházely příjezdu prvního vlaku do Telče směrem od Kostelce. Bylo to v létě roku 1898. Vše mělo i vlastenecký podtext.

Přestavba silnice u Brázdova mlýna vedoucí od Nové Říše na Vystrčenovice.

Přestavba silnice u Brázdova mlýna vedoucí od Nové Říše na Vystrčenovice.

Zastupitelé v městě s českým obyvatelstvem nechtěli, aby zastávka měla na tabulích německo-český název Teltsch - Telč. Vlastenci dávali přednost českému názvu před německým, a postavili se tak úřadům ve Vídni. Spor se dokonce nepodařilo uhladit do příjezdu první lokomotivy. Takže nebyly žádné oslavy a nedochovala se ani fotka ze zavedení železnice do Telče.

Slavení u kolejí si tam užili až o čtyři roky později, když byla trať prodloužena do Slavonic.

A v roce 1903 natáhli dělníci koleje až do rakouského Waidhofenu an der Thaya. To znamenalo přímé železniční spojení Telče z Vídní.

„Fotografie v knížce jsou převážně z fondu telčského muzea, část od pana Martina Nováka z Telče, který je zapůjčil ze své rozsáhlé sbírky. Jsou to snímky a pohledy z okolních vesnic,“ dodala vedoucí pobočky muzea v Telči.

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

Ilustrační snímek

Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by...

Najdete na iDNES.cz